Jesteś kobietą sukcesu. Realizujesz dziesiątki projektów, rozwijasz swoje pasje, a po godzinach biegasz z dziećmi na zajęcia dodatkowe i robisz mężowi śniadanie do pracy. Masz czas dla każdego… ale czy masz czas dla siebie? Dziś niełatwo o ten luksus, ale jestem przekonana, że bardzo na niego zasługujesz. I że bardzo go potrzebujesz.

Żyjemy w wieku, w którym z każdej strony ktoś mówi nam, jak mamy żyć. Panuje kult zajętości – im bardziej jesteś zajęta, tym większy sukces przypisują Ci inni. A im więcej robisz dla innych – tym lepiej wpisujesz się w obraz idealnej kobiety z okładki czasopisma. Bardzo łatwo dać się wtłoczyć w ten schemat, bo presja jest ogromna… Świat oczekuje od nas, że będziemy ambitne, przedsiębiorcze, zorganizowane, idealne w domu i idealne w pracy, o doskonałych sylwetkach, zawsze pomalowanych paznokciach i z pięcioma dyplomami studiów wyższych. Stop! A gdzie w tym wszystkich jesteśmy MY? Gdzie nasze marzenia, potrzeby, gdzie czas na to, by po prostu być?

Brak czasu ma poważne konsekwencje

To właśnie dlatego mówi się, że czas dla siebie jest towarem luksusowym – bo tak trudno go wyłuskać spośród wielu zobowiązań i ambicji. A jednak brak chwili dla siebie niesie poważne konsekwencje, o których nie myślimy, biegnąc z jednego spotkania na drugie i pracując po nocach nad nowym projektem… Co się dzieje, gdy nie spędzasz czasu sama ze sobą?

  • Jesteś fizycznie zmęczona
  • Masz zły nastrój
  • Zaczynasz postrzegać swoje życie jako porażkę
  • Czujesz się niedoceniona
  • Zaczyna dokuczać Ci zdrowie

Brzmi strasznie, prawda? Jeśli właśnie z niepokojem marszczysz czoło, to właściwie cieszę się – bo chcę, żebyś zrozumiała, że czas dla siebie to wcale nie egoistyczna zachcianka. To konieczność, którą coraz częściej odkładamy na wieczne nigdy.

Ucisz krytyków

Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz wzięłaś długą kąpiel przy lampce wina i z książką w ręku? Kiedy poszłaś na długi spacer do okolicznego lasu, zostawiając telefon w domu? Kiedy z przyjemnością spędziłaś 3 godziny w kuchni, by przygotować swój ulubiony posiłek, który przypomina Ci o podróży życia? A kiedy usiadłaś z dzieciakami przy stole, wspólnie rysując i po prostu ciesząc się swoim towarzystwem?

Chciałabym uświadomić Ci, że choć realizowanie swoich przeróżnych celów jest ważne i wartościowe, to równie cenny jest czas spędzony na przyjemnościach. Nie daj sobie wmówić, że jeśli rezygnujesz np. z pracy po godzinach w piątkowy wieczór, to czyni Cię leniwą albo niekompetentną. I co najważniejsze – ucisz wewnętrznego krytyka, który szepcze Ci cicho, że musisz dać z siebie 110%, a potem jeszcze więcej, i jeszcze… Jesteś tylko jedna. Masz tylko jedno życie i prawo, by wykorzystać je po swojemu.

Dlatego zachęcam Cię do zastanowienia się nad tym, czy potrafisz zdecydować się na luksus przeznaczenia czasu dla siebie. Czy potrafisz odpuścić, odetchnąć i po prostu być?

 Życie w rytmie slow

Moda na slow life to moim zdaniem jeden z najlepszych trendów, jaki nam się ostatnio przytrafił. Gorąco polecam Ci, abyś przyjrzała się jego założeniom. To recepta na to wieczne zabieganie i kalendarz wypełniony po brzegi.

Slow life opiera się na uważności. To świadomość tego, co dzieje się w Twoim wnętrzu – Twoich priorytetów i potrzeb, marzeń i wartości. Gdy zaczynasz przyglądać się temu, co jest dla Ciebie naprawdę ważne, zaczynasz zwalniać. Rezygnujesz z rzeczy i działań, które nagle okazują się zupełnie niepotrzebne, a odkrywasz luksus mądrego zarządzania własną energią. Dzięki slow life otwierasz przed sobą wybór i zyskujesz kontrolę nad tym, jak spędzasz czas. Bo wbrew pozorom wcale nie jest tak, że musisz pędzić przed siebie, żeby świat Ci nie uciekł. Czasami możesz się zatrzymać – jeśli masz na to ochotę…

Czy po przeczytaniu tego artykułu czujesz w końcu, że luksus czasu dla siebie po prostu Ci się należy? Zostań z Czerwoną Szpilką na dłużej. Znajdziesz tu podpowiedzi, jak znaleźć ten czas w ciągu dnia, jak wartościowo go spędzać i jak zaprosić slow life do swojej codzienności.

Autor: Magdalena Szewczuk | CEO Czerwonej Szpilki

Magdalena Szewczuk

Magdalena Szewczuk

CEO Czerwonej Szpilki

Od 2002 roku pracuję z kobietami i dla kobiet. Zaczynałam jako konsultantka kosmetyczna, a dziś z dumą przedstawiam się jako Diamentowy Dyrektor Generalny Betterware oraz CEO Czerwonej Szpilki.

W trakcie mojej dotychczasowej kariery nauczyłam się, że najlepsze efekty przynosi działanie z pasją. Dlatego na co dzień inspiruję i zachęcam kobiety do spełniania marzeń – właśnie to daje mi najwięcej satysfakcji. Pomagam im budować pewność siebie, rozwijać kreatywność i realizować własny potencjał, a wszystko po to, by mogły żyć pełnią życia. Organizuję wydarzenia dla kobiet, buduje Klub kobiet przedsiębiorczych. Cały czas również szukam kobiet, które chcą od życia czegoś więcej. Szukają możliwości,są otwarte i gotowe podjąć zupełnie nowe działania.

https://www.facebook.com/groups/czerwonaszpilka/

https://www.instagram.com/magdalenaszewczuk/