5 wskazówek, jak zaplanować budżet domowy

19 sty 2021 | OKIEM EKSPERTA | 0 komentarzy

Wiele osób na pytanie: “Czy prowadzisz domowy budżet?”, tylko wzrusza ramionami tłumacząc się, że zajmuje to zbyt wiele czasu. Dodatkowo  zazwyczaj  na koniec miesiąca i tak okazuje się, że plany to jedno, a rzeczywistość drugie. Jeżeli tak jest, to oznacza to, że coś muszą jednak robić nie tak i należy zastanowić się, co to może być.

 

 

Co Ci da robienie budżetu domowego?

Przede wszystkim poczujesz kontrolę nad swoimi wydatkami, a dzięki temu łatwiej zaobserwujesz niepotrzebny „wyciek” pieniędzy i szybciej  uda Ci się zaoszczędzić. Drugą rzeczą jest Twoja świadomość na co, i ile wydajesz pieniędzy w ciągu tygodnia, miesiąca i w skali całego roku!

Dziś chcemy pokazać Ci, w jaki sposób można zacząć planować budżet domowy i jak w 5 krokach oswoić planowanie.

Krok 1. Narzędzie dla Ciebie

Zanim zaczniesz planować budżet zastanów się, w jakiej formie chcesz to robić. Oczywiście możesz wszystko rozpisywać w sposób tradycyjny w zeszycie, ale zachęcamy Cię do przejrzenia różnych aplikacji i darmowych narzędzi do planowania budżetów. Może nie uwierzysz, ale jest ich całkiem sporo. Jednak zwykła tabelka w Excelu też zda egzamin – zwłaszcza jeśli pozycji w tabelce jest dużo. Dzięki funkcji sumowania nie popełnisz błędu w obliczeniach.

 

Krok. 2 Zbieranie paragonów

To nowy nawyk, który będziesz musiała w sobie wyrobić. Wiele osób nie bierze paragonów, by nie zaśmiecać sobie kieszeni czy torebki. Jednak bez nich nie będziesz dokładnie wiedzieć ile, i na co wydałaś.  Na tej podstawie wyliczysz dokładnie, ile pieniędzy wydajesz na słodycze, niezbędne wyroby spożywcze, środki czystości czy też używki. W skali miesiąca zobaczysz jakie kwoty na to wydajesz. W taki łatwy sposób zaobserwujesz, na jaką kategorie produktów wydajesz za dużo i będziesz mogła zastanowić się czy możesz wydawać mniej i w jaki sposób to zrobić.

 

Krok 3. Koszty stałe

Z pewnością w każdym miesiącu masz swoje koszty stałe związane z opłacaniem rachunków (prąd, gaz, czynsz, telefon, Internet), kredytami, pożyczkami, benzyną czy opłatami za przedszkole lub/i żłobek. Pamiętaj też, aby rozplanować sobie koszty związane np. z ubezpieczeniem samochodu czy przeglądem, zakupem podręczników dla dzieci na nowy rok szkolny itp. W przypadku rat zaznacz sobie, kiedy spłacasz ostatnią z nich.

Krok 4. Kategoryzacja wydatków

Aby zachować porządek w Twoim budżecie przemyśl sobie, w jaki sposób będziesz kategoryzować swoje wydatki oraz ich „priorytetowość”. Z łatwością zrobisz to w arkuszu kalkulacyjnym poprzez tworzenie nowych zakładek.

Poniżej nasz przykład skategoryzowania wydatków:

  1. Jedzenie: Dom, poza domem (restauracja/catering)
  2. Mieszkanie: Czynsz, prąd, woda, gaz, Internet, telefon, Netflix, Spotify TV,
  3. Transport: Paliwo, myjnia, przeglądy, naprawy, wyposażenie, ubezpieczenie, bilety MPK/ transport publiczny
  4. Opieka zdrowotna: Lekarstwa, suplementy, witaminy, wizyty lekarskie
  5. Higiena: Kosmetyki, środki czystości, fryzjer, kosmetyczka
  6. Ubrania: Zwykłe, sportowe, buty, dodatki
  7. Rozrywka: Gry, książki, kino, koncerty, alkohol, fitness/siłownia, basen
  8.  Dzieci: żłobek, przedszkole, zajęcia dodatkowe, korepetycje, książki

Oczywiście ty możesz katalogi utworzyć według własnego uznania, tak aby były dla Ciebie jasne i czytelne. Możesz zrobić to jeszcze bardziej szczegółowo.

Krok 5. Analiza

Po pierwszym miesiącu przeanalizuj dokładnie swoje wydatki. Zobacz jaki dochód w danym miesiącu wpłynął na Twoje konto, a ile wydałaś.  Właśnie w ten sposób będziesz mogła stwierdzić, które z Twoich wydatków są zupełnie zbędne i zaoszczędzić poprzez ich całkowite lub częściowe wyeliminowanie. Początkowo nie jest łatwo zrezygnować nawet z tych małych przyjemności, jednak gdy policzysz, ile kosztują Cię one w ciągu całego miesiąca, możesz mieć większą motywację do wprowadzenia zmian w następnym miesiącu.

Bez względu na to, jak poszło Ci za pierwszym razem zrób budżet w kolejnych miesiącach. Wykorzystuj swoje doświadczenie i zdobytą wiedzę, a będzie Ci szło coraz łatwiej, a robienie budżetu stanie się bardzo użytecznym nawykiem.

Da Ci to pełną kontrolę nad pieniędzmi i pozwoli z wyprzedzeniem planować, tworzyć rezerwy, odkładać na wymarzone cele i zwiększać kwoty na Twoje inwestycje.

Uwierz nam, że po kilku miesiącach będziesz zdumiona efektami, jakie przyniesie Ci tworzenie budżetu domowego.

 
A czy Ty masz jakieś sposoby, które na co dzień ułatwiają Ci tworzenie budżetu domowego? Jeśli tak podziel się nimi w komentarzu.
 

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”