SLOW LIFE – zwolnij i smakuj życie – 5 zasad, by być TU i TERAZ

1 cze 2020 | CZERWONA SZPILKA RADZI | 0 komentarzy

Intensywny dźwięk dociera do Ciebie coraz wyraźniej, wybudzając ze snu, który niestety nie  przyniósł wypoczynku i poczucia regeneracji. Budzik, jak każdego ranka, jest bezlitosnym rywalem, któremu „chcąc, nie chcąc” musisz się poddać. Wstałaś zmęczona, a po słynnym „jeszcze parę minutek” już czujesz na sobie ciężar obowiązków, który Cię czeka?

Śniadanie to standardowo – kilka kęsów batonika zjedzonego podczas jazdy samochodem (bo przecież znowu nie miałaś czasu na to, by przygotować coś w domu). Docierasz do biura z myślą, że jedyne, co może teraz uratować Twój dzień to kawa, wypita w pośpiechu pomiędzy przeglądaniem papierów pozostawionych na biurku poprzedniego dnia, a przygotowywaniem się na zebranie z zespołem lub klientem.

Niestety każdy dzień wygląda podobnie. Zdarza się, że nawet upragniony weekend nie przynosi relaksu, a niedzielny wieczór to oczekiwanie na ponowny poniedziałkowy pęd…

Brzmi znajomo?

Czujesz, że mimo (prawie) odpowiedniej ilości snu, nie jesteś w pełni sił, a kawa straciła smak i aromat? Coraz częściej towarzyszy Ci nieprzyjemne uczucie napięcia i oczekiwania, co zaraz się wydarzy? Niestety pęd życia, pogoń za sukcesem i dobrobytem przesłaniają wielu z nas spojrzenie na te pozornie zwyczajne sprawy. Nowe technologie i udogodnienia miały ułatwiać życie, pomagając zaoszczędzić tak cenny dla nas czas, by przeznaczyć go na celebrowanie chwil z rodziną, relaks, rozwijanie pasji. Czy tak się dzieje? Niestety w przeważającej większości obserwuję, ze tak się nie stało. Możliwość przyspieszenia dotychczasowych spraw spowodowała nieustanne „podkręcanie” tej prędkości. Nadal chcemy zrobić więcej i więcej, a gdy zdarza się nam chwila spowolnienia, czujemy niepewność. Pomyśl, ile razy na prywatnym spotkaniu zdarzyło Ci się sprawdzić maile, myśleć o pracy, opracowywać w głowie nową strategie działania. Ile zatem razy uczestniczyłaś w relaksie, byłaś obecna tu i teraz, nic Cię nie rozpraszało?

Szczere odpowiedzi na te pytania bywają niestety przygnębiające. W dobie, gdzie wszystko jest FAST; fast food, fast dates, fast life, pęd staje się nie tyle pomocny, co niebezpieczny. A może by tak zwolnić, cieszyć się tym, co trwa, celebrować a nie tylko wspominać z żalem stracone chwile za parę lat? W tym miejscu warto zapoznać się z życiem w rytmie SLOW, które w Polsce zaczyna cieszyć się coraz większa popularnością. Na czym polega?

            Slow Life to podejście, które postuluje między innymi:

1. Wyznaczenie sobie celów – pozornie wydaje się to codziennym zwyczajem nawet bez tego typu podejścia, jednak w filozofii Slow Life chodzi o to, by oddzielić to, co najważniejsze dla Ciebie, od błahostek, rzeczy tak naprawdę nieważnych, a pochłaniających twój czas i energię.

2. Odnalezienie swego własnego rytmu – własny rytm oznacza działanie zgodne z naszymi możliwościami. Tylko odnajdując rytm, w którym najlepiej realizujemy wyznaczone cele, jesteśmy najbardziej efektywni, pracuje się nam przyjemniej i skuteczniej. W psychologii często utożsamiane jest to z tak zwanym pojęciem chronotypu, który odpowiada za nasze funkcjonowanie w ciągu rytmu dobowego.

3. Pielęgnowanie relacji z innymi ludźmi – od dawien dawna wiadomo, iż to, co jest jednym z ważniejszych wyznaczników szczęścia, to to jakie mamy relacje z innymi ludźmi. Żyjąc w pędzie, ciężko by były one głębsze i satysfakcjonujące, a przecież nie na tym nam zależy. Dlatego zwolnij. Zadbaj o konstruktywną komunikację i aktywne słuchanie. Pozwól, by bliska osoba poczuła się ważna. Gdy odpowie tym samym – celebruj te chwile, ponieważ to relacje budują nasze życie.

4. Zdrowym odżywianiu – jakość posiłków oraz sposób ich spożywania mają niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ciało i umysł są nierozerwalnie związane. Jedno wpływa na drugie. Dlatego zadbaj nie tylko o to, co jesz, ale również w jaki sposób to robisz. Smakuj potrawy, nie jedz w pośpiechu. Posiłek może stanowić również czas celebracji z bliskimi. Doświadcz tego. Zatop się w aromacie kawy, rozsmakuj w ulubionej potrawie. To również przynosi radość.

5. Pielęgnacji swego życia duchowego – i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o kwestie wiary, ale również rozwoju osobistego, chwili refleksji nad sobą i sprawami dla ciebie ważnymi.


Życie w rytmie Slow, niewątpliwie postuluje zachowanie swego rodzaju równowagi. Nie poddawaniu się nadmiernemu pędowi i pełnieniu roli widza, który ogląda pospiesznie nagrane urywki swego życia. Slow life to uważne smakowanie momentów, zadbanie o relacje z bliskimi i otoczenie samego siebie opieką.

Zatem zwolnij i smakuj życie 😉

O CZERWONEJ SZPILCE

Kobieta w czerwonych szpilkach jest, charyzmatyczna, ambitna i odważna w realizacji celów, a jednocześnie dumna ze swojej kobiecości. Codziennie przekracza swoje możliwości i chce być najlepszą wersją siebie. Chcemy, aby takich kobiet było jak najwięcej. Dlatego właśnie powstała Czerwona Szpilka – wyjątkowa społeczność, w której kobiety  mogą wspierać się w rozwoju zawodowym i osobistym.

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowego e-booka: „30 pomysłów na posty – Facebook/ Instagram”.

Kategorie

Podobne wpisy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *