Świadomość finansowa – dlaczego jest tak ważna?

12 styczeń 2021 | CZERWONA SZPILKA RADZI | 1 komentarz

Temat pieniędzy od zawsze był tematem tabu. Nauczono nas, że nie wypada rozmawiać o tym, ile zarabiamy czy oszczędzamy. Zdarza się chwalić lub częściej narzekać, ile musieliśmy wydać. Zdecydowanie zazwyczaj boimy się poprosić o podwyżkę, a o pożyczone pieniądze przyjaciółce kilka miesięcy temu głupio się przypominać. 

Rodzice za mało albo jeszcze częściej praktycznie wcale nie rozmawiają z dziećmi o pieniądzach. Najczęściej kupują im to czego chcą dla „świętego spokoju”, albo mówią, że ich nie stać i na tym kończą temat.

Jednak warto zmienić takie podejście, ponieważ może to znacząco wpłynąć na to, w jaki sposób zarządzasz swoimi finansami. Co więcej, dzieląc się spostrzeżeniami, doświadczeniami i wiedzą na temat finansów, rozwijasz nie tylko swoją świadomość finansową, ale także swojego otoczenia.

Wiele osób boi się, że rozmawiając o pieniądzach zostanie odebrana jako materialiści, osoby biedne/bogate, a nawet próżne. Kwestie finansowe nie należą do najprostszych tematów, jednak nie oznacza to, że nie powinnaś rozmawiać o nich z najbliższymi czy ze znajomymi. Poruszanie tematów takich jak np. oszczędzanie, inwestowanie czy nawet to, ile zarabiasz, nie powinno być tematem tabu.

Pamiętaj, że jeśli zarządzanie finansami nie jest Twoją najmocniejszą stroną, to warto skonsultować swoje wątpliwości z przyjaciółmi, którzy mogą zasugerować Ci rozwiązanie jakiegoś problemu, na które sama nie wpadłaś. Zasada co dwie głowy to nie jedna też się tutaj sprawdzi! 

Oczywiście pieniądze nie zawsze muszą być wdzięcznym tematem do rozmowy, jednak dzięki temu, że będziesz go poruszać poznasz podejście innych do finansów. Może zaskoczyć Cię, jak wiele jest rozwiązań finansowych problemów, o których nie pomyślałaś.

Zaczynając rozmowy o tej tematyce, opowiedz o tym jaka sytuacja Cię spotkała i nad jakimi rozwiązaniami się zastanawiasz. No chyba, że kompletnie nie masz pomysłu co mogłabyś zrobić i prosisz o radę. To być może spowoduje, że inne osoby z Twojego otoczenia też chętniej będą poruszały te kwestie. 

Jeśli ktoś przekroczy granicę, a pytanie o Twoje finanse uznasz za zbyt osobiste, wystarczy grzeczna odpowiedź, że tę informację wolałabyś pozostawić dla siebie. 

Temat pieniędzy możesz poruszać także z osobami, które wykonują tę samą pracę co Ty, to pozwoli Ci na zorientowanie się, jak wyglądają finanse w Twojej branży. Takie informację pozwolą Ci również uzyskać dodatkowe argumenty, jeśli będziesz chciała starać się o podwyżkę w Twojej firmie.

Podobno kwestie finansowe i pieniądze, to jedna z najczęstszych przyczyn kłótni w związku. Te rozmowy są trudne, ale nieuniknione, zwłaszcza jeśli planujecie wspólną przyszłość. Już na początku ustalcie, czy chcecie mieć wspólne konto, a może tylko część swoich zarobków będziecie przeznaczać na domowe wydatki. Coraz więcej par zachowuje swoją odrębność przez cały związek, dlatego tylko od Was zależy, co wybierzecie.

Bardzo ważne jest budowanie świadomości finansowej, dlatego tak istotne jest to, abyś potrafiła rozmawiać o pieniądzach. Finanse są takim samym tematem jak np. zakupy. Nie oszukujmy się, bo wszystko co nas otacza jest tak naprawdę związane z pieniędzmi. Dlatego tak ważna jest świadomość jaką posiadasz na temat finansów. Im więcej rozmawiasz z innymi, tym  Twoja wiedza i sposób w jaki zarządzasz swoim budżetem będą bardziej uporządkowane, a decyzje świadome.

O CZERWONEJ SZPILCE

Kobieta w czerwonych szpilkach jest, charyzmatyczna, ambitna i odważna w realizacji celów, a jednocześnie dumna ze swojej kobiecości. Codziennie przekracza swoje możliwości i chce być najlepszą wersją siebie. Chcemy, aby takich kobiet było jak najwięcej. Dlatego właśnie powstała Czerwona Szpilka – wyjątkowa społeczność, w której kobiety  mogą wspierać się w rozwoju zawodowym i osobistym.

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowego e-booka: „30 pomysłów na posty – Facebook/ Instagram”.

Kategorie

Podobne wpisy

1 komentarz

  1. Marta Drozd

    Uważam, że warto rozmawiać z Dziećmi o pieniądzach, bo gdzie one mają się tego nauczyć jak nie od nas Rodziców, jak mądrze nimi zarządzać, żeby nie podejmować niewłaściwych decyzji w dorosłym życiu.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *