Sukces to równowaga. Gdzie szukać spełnienia?

7 cze 2020 | OKIEM EKSPERTA | 0 komentarzy

Równowaga jest wartością, która przynosi poprawę w każdej sferze życia. Harmonia między pracą a relaksem, przyjemnością a obowiązkiem, między porządkiem a chaosem… Szczęście zawsze leży pośrodku. A gdzie znaleźć sukces? Oczywiście – również w równowadze!

Pogodzić role


Na co dzień sprawdzamy się w wielu, często bardzo odmiennych, rolach, a każda z nich ma dla nas inny priorytet. Jesteśmy mamami, pracownicami, szefowymi, przyjaciółkami, siostrami, córkami… Mogłybyśmy  długo wymieniać. Ale przede wszystkim jesteśmy sobą: ze swoimi potrzebami i marzeniami. Jak to wszystko pogodzić?

Mówiąc krótko – nie da się. A przynajmniej nie da się w tym sensie, że doba ma tylko 24 godziny i nawet najbardziej zdeterminowana osoba nie przeskoczy praw rządzących wszechświatem. Jednak wiele z nas próbuje dać z siebie wszystko, na każdym z możliwych frontów – właśnie wtedy dochodzi do zaburzonej równowagi w życiu. Inny możliwy scenariusz, to tak mocne skupienie się na jednym z obszarów, że na inne zwyczajnie brakuje czasu i energii.

Gdy równowagi brakuje…

Czym objawia się brak życiowej harmonii? To wrażenie, że wszystko się wali, które czasami jednak przychodzi zbyt późno. To zmęczenie i frustracja. To brak oczekiwanych efektów naszych działań. Czasami to również problemy zdrowotne, trudności w relacjach z innymi, poczucie zagubienia… Nie brzmi dobrze, prawda?

Z kolei zaproszenie równowagi do swojego życia, pozwala lekko kroczyć przez pojawiające się wyzwania. Wprowadzając harmonię między różne, wcześniej kolidujące ze sobą płaszczyzny, zyskujemy zupełnie nową energię. Inaczej również patrzymy na świat. A przecież to właśnie w równowadze tkwi tajemnica sukcesu.

Kiedy potrafisz rozpoznać swoje priorytety i tak podporządkować im swoją rzeczywistość, by ze sobą nie konkurowały – możesz wiele osiągnąć. Oczywiście, po drodze pojawią się rzeczy, z których trzeba zrezygnować. Wszystko po to, by zrobić miejsce ważnym sprawom. Chcemy tu też zaznaczyć, że równowaga to niekoniecznie życie w modelu 50:50 – połowę czasu spędzam w pracy, połowę w domu; połowę energii poświęcam na pasję, a połowę na rozwój. Sukces nadchodzi wtedy, gdy odnajdziesz własne proporcje.

Jak dbać o równowagę?


Nie ważne, czym się zajmujesz i jakie są Twoje cele – jeśli poświęcisz im zbyt mało uwagi, nie zostaną zrealizowane. Jeśli skupisz się na nich za mocno – ucierpią inne. Ta zasada ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Od równowagi zależy dobre zdrowie, dobre samopoczucie, sukces zawodowy i finansowy, związki z bliskimi ludźmi… Mamy wymieniać dalej?

Planowanie kontra spontaniczność

Przyjrzyj się sposobowi, w jaki realizujesz swoje zadania i obowiązki. Idziesz na żywioł, czy zawsze przewidujesz swoje akcje na kilka kroków do przodu? Kurczowe trzymanie się jednego stylu sprawia, że efekty mogą być niewystarczające, zwłaszcza jeśli chodzi o biznes, ale też np. o życie rodzinne.

Kreatywność kontra organizacja

Bycie uporządkowanym i zorganizowanym jest ważne. Jednak bez dozy kreatywności i innowacyjnego myślenia, staje się działaniem według szablonu. Czasami warto „wyjść z pudełka” i spróbować rozwiązać problem, rezygnując ze swoich schematów. Innym razem sytuacja wymaga, by właśnie schemat zastosować. Czy potrafisz tu znaleźć równowagę?

Pasja kontra praca


W życiu musi znaleźć się miejsce dla jednego i drugiego. Biznes, gdy nie masz odskoczni, staje się nie do zniesienia. Z pasji z kolei się nie utrzymasz… chyba, że zamienisz ją w swoją pracę. Ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy, potrafią idealnie balansować między tym, co ich pasjonuje, a tym, co przynosi dochody. Często łączą jedno z drugim, tworząc dla siebie idealne środowisko do rozwoju.

Rozwój kontra relaks

Gdy robisz wszystko, by poszerzać swoje kompetencje – chodzisz na szkolenia, czytasz, słuchasz podcastów, ciągle uczysz się czegoś nowego – nie dajesz swojemu organizmowi chwili wytchnienia. Z drugiej strony, jeśli nie robisz nic w kierunku swojego rozwoju, nie dajesz sobie z kolei szans na sukces. Między relaksem, odpoczynkiem a poszerzaniem horyzontów, także warto znaleźć równowagę.

Gdy żyjesz w równowadze, wszystko idzie lepiej. Czasami wolniej – ale efektywniej. Zachęcamy Ciebie do spojrzenia w głąb siebie (a może również w kalendarz) i zadania sobie pytania: czy brak równowagi blokuje mnie przed osiągnięciem sukcesu w ważnej dla mnie dziedzinie życia?

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”