Skuteczne wystąpienia publiczne

7 lis 2021 | CZERWONA SZPILKA RADZI | 0 komentarzy

Skuteczne występowanie publiczne (rozumiane również jako spotkania indywidualne z potencjalnym klientem biznesowym) składają się z wielu elementów, których znajomość – przefiltrowana przez twoje atuty – gwarantuje sukces! Skuteczne wystąpienie publiczne ma oczarować słuchacza, odbiorcę, widza. Skuteczne wystąpienie publiczne to takie, dzięki któremu emocje twojego słuchacza masz w garści i kierujesz nimi w odpowiadającym ci kierunku. Opiera się ono na rodzącym się w głowie twojego odbiorcy przekonaniu, że oto ma przed sobą właściwą osobę na właściwym miejscu. Brzmi tak prosto, ale jak to robić?

Podstawa to język

Technik jest mnóstwo podobnie jak pobocznych aspektów. Na dobre wystąpienia publiczne składają się elementy takie jak postawa ciała, mimika, gestykulacja, świadomy ruch, czy budowanie relacji. Ale podstawą i najważniejszym elementem jest język! Nie bez kozery mawia się, że wykształceni ludzie o prostych rzeczach potrafią mówić w skomplikowany sposób, a inteligentni potrafią w prosty sposób przekazywać skomplikowane informacje. Będąc „inteligentnym” mówcą zjednasz sobie słuchaczy. Niezbędny do tego jest prosty przekaz. Prosty, ale nie prostacki, staraj się zatem nie używać zbędnych przerywników takich jak: „generalnie”, „tak jakby”, „prawdę powiedziawszy” czy „szczerze mówiąc”. Odbiorcy kojarzą się one z niepewnością wypowiedzi lub szukaniem właściwych słów w głowie. Pewność wypowiedzi pozwoli ci unikać takich sformułowań.

Jasno i klarownie

Spróbuj o bardzo skomplikowanym procesie opowiedzieć jasno, klarownie, czytelnie, z użyciem anegdoty i struktury opowieści. Trochę jakbyś opowiadała bajkę. Łatwo powiedzieć – trudniej wdrożyć. Są ludzie, którzy rodzą się ze zdolnościami krasomówczymi, wszyscy pozostali muszą ćwiczyć! Stań przed lustrem, zasłoń czymś (np. ręcznikiem) część, w której widoczna jest Twoja twarz i opowiedz sobie tę historię tak, jakby to była najciekawsza opowieść świata. Zagraj emocje głosem i gestami, wzbudź je w sobie i przekaż słuchaczom. Nie działa? Nie potrafisz? To zacznij od początku i jeszcze raz i kolejny … A teraz możesz odsłonić twarz i do gestów oraz tonu swojego głosu dodaj mimikę twarzy. A to dopiero rozgrzewka. Za chwilę włączymy kamerę, a kolejne ćwiczenia sprawią, że nie tylko ludzie na widowni czy rozmówca, z którym spotkałaś się w kawiarni, żeby ubić interes, ale też dziennikarze cię po prostu pokochają! Dzięki ich sympatii skutecznie zbudujesz swoją markę.

Wystąpienia publiczne face to face

Jednak jak wspomniałyśmy na początku, nauka skutecznego występowania publicznego wcale nie musi ograniczać się do sceny. To także spotkania face to face z partnerem biznesowym, kontrahentem, promotorem na uczelni czy z przełożonym w pracy. Skuteczne wystąpienie publiczne to pełna harmonia między tym, co czujesz, jak myślisz, w jaki sposób wyrażasz emocje, jaką posiadasz wiedzę na wybrany temat, w jaki sposób chcesz być odbierana i co (jaki przekaz) chcesz „umieścić” w głowie twojego odbiorcy. Może to być jakiś pomysł, obraz konkretnej sytuacji, wizja przyszłości lub unaocznienie istoty problemu – dzięki zastosowaniu właściwego i spójnego przekazu będziesz w stanie przekazać swoje myśli w zrozumiały sposób. To pozwoli przekonać twoich słuchaczy (lub rozmówców), że jesteś osobą godną zaufania – specjalistką, z którą warto współpracować i której warto słuchać.

Wydaje się trudne? To wbrew pozorom jest łatwiejsze, niż Ci się wydaje! A praca nad budowaniem tej harmonii poprzez ćwiczenia to niezła frajda i zabawa, która przyniesie ci korzyści w wielu aspektach twojego codziennego życia. Zacznij swoją podróż do lepszego komunikowania się ze światem podczas naszych szpilkowych spotkań z cyklu „Czerwona Szpilka w Mieście”, gdzie będziesz miała okazję poznać mnóstwo fantastycznych kobiet biznesu!

Ty też możesz budować swój profesjonalny wizerunek i wykorzystać go do odnoszenia sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym!

 

O CZERWONEJ SZPILCE

Kobieta w czerwonych szpilkach jest, charyzmatyczna, ambitna i odważna w realizacji celów, a jednocześnie dumna ze swojej kobiecości. Codziennie przekracza swoje możliwości i chce być najlepszą wersją siebie. Chcemy, aby takich kobiet było jak najwięcej. Dlatego właśnie powstała Czerwona Szpilka – wyjątkowa społeczność, w której kobiety  mogą wspierać się w rozwoju zawodowym i osobistym.

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowego e-booka: „30 pomysłów na posty – Facebook/ Instagram”.

Kategorie

Podobne wpisy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *