Czy jesteś esencjalistką? Sztuka świadomego wyboru

24 paź 2021 | CZERWONA SZPILKA RADZI | 0 komentarzy

Minimalizm, slow life – te sposoby na życie trafiają do wielu z nas. Nie dziwię się, bo same jesteśmy ich miłośniczkami. Znalezienie wytchnienia i autentycznej przyjemności w świecie, który nieustannie pędzi, słusznie awansuje na liście naszych priorytetów. A czy słyszałaś już o esencjalizmie? Być może to właśnie idealne rozwiązanie dla Ciebie.

Po raz pierwszy pojęcia esencjalizm w kontekście stylu życia użył chyba Greg McKeown w swojej książce pod właśnie takim tytułem. Twierdzi w niej, że możemy zrobić, co tylko chcemy, ale nie możemy zrobić wszystkiego. I jak się z tym nie zgodzić?

Jeśli zastanowisz się nad tempem naszego życia, zauważysz wszechobecny kult zajętości. Mamy zbyt wiele zobowiązań, często wypełniamy sobie czas zbędnymi czynnościami, przypisując im łatkę pilności i wręcz szczycimy się tym, jak bardzo jesteśmy zajęte. O efektach takiego podejścia wspominałyśmy już kilkukrotnie – to stres, przepracowanie, a nawet niezdolność do realizacji własnych marzeń i celów.

Skąd to się bierze? Presja społeczna to jedno, drugie – poczucie bezsilności. Być może zabrzmi to absurdalnie, ale… zbyt rzadko korzystamy z naszej wolnej woli! Zamiast wybierać, ciągle „musimy”. Przyjrzyj się temu, w jaki sposób myślisz: muszę odpisać na maila, muszę pójść na spotkanie, muszę przeczytać książkę. Wcale nie musisz! Aktywności, które podejmujesz, powinny być świadomym wyborem – na tym polega esencjalizm.

Oczywiście nie karzemy Ci rezygnować z obowiązków. Są pewne rzeczy, które rzeczywiście po prostu trzeba zrobić, ale nawet to jest kwestią podjętych decyzji. Esencjalizm zakłada, że podstawą naszego szczęścia, efektywności, jest wybór. To on kształtuje naszą uwagę, a idąc dalej typ tropem – to, na czym się skupiamy, rośnie.

Rób mniej bądź bardziej

Chciałybyśmy pokazać Ci, że to, co robisz i gdzie jesteś, zależy od Ciebie. Decydując, co jest dla Ciebie ważne, i koncentrując swoją energię właśnie na tym, możesz wiele osiągnąć. Zaczyna się to już w domu, przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Ma zastosowanie też w pracy – lepiej skupić się na jednym, konkretnym działaniu i zrobić mniej, ale lepiej. Także w kwestii marzeń, esencjalizm świetnie się sprawdza. Jeśli Twoim gorącym pragnieniem jest spędzenie wakacji na rajskiej wyspie, nie koncentruj się na planowaniu wakacji w Ciechocinku. Ukierunkuj się tak, by to na tę wyspę polecieć. Podejmij świadomą decyzję – od tej pory wszystko w Twoich rękach. Bo jeśli zapytasz siebie, co jest dla Ciebie ważne: Ciechocinek czy niebiański kurort na końcu świata, to przecież znasz odpowiedź.

Kluczem do osobistej efektywności i odpowiedzialnych wyborów, również w kwestii marzeń, jest bycie tu i teraz. Niestety, w otaczającym nas świecie panuje taki hałas, że łatwo tracimy kontakt z samą sobą. Jesteśmy wszędzie, ale nie tu, i zawsze, ale nie teraz. Wybiegamy myślą w przyszłość, wspominamy przeszłość, a gdzie miejsce na doświadczanie obecnej chwili? To jej musisz się przyjrzeć, żeby określić co jest ważne. Właśnie na tym polega esencjalizm: na odnalezieniu sedna (i serca) spraw.

Esencjalizm w praktyce

Podążaj za tym, co czujesz. Sama decyduj o swoich priorytetach i nie zgadzaj się na bylejakość. Dlatego zostań esencjalistką, bądź uważna, żyj na własnych zasadach. Czy zdarza Ci się odpuszczać pewne cele i marzenia tylko dlatego, że wydają Ci się nieosiągalne? Jeśli podejmiesz właściwą decyzję, a potem skupisz się na niej, to rzeczy nieosiągalne po prostu przestaną dla Ciebie istnieć.

Oto kilka strategii, dzięki którym skoncentrujesz się na tym, co ważne dla Ciebie:

  • zawsze zadaj sobie pytanie, co jest ważne w tej chwili
  • używaj techniki odwróconego pilota – zawsze sprawdzaj, czy zarzucenie jakiegoś rutynowego działania przyniesie jakiekolwiek negatywne konsekwencje. Pozwoli Ci to zyskać czas i energię na to, co uznałaś za istotne
  • naucz się odmawiać wtedy, kiedy Twoja pomoc oznacza, że kogoś po prostu wyręczasz albo jeśli dana rzecz nawet nie zahacza o listę Twoich priorytetów
  • jeśli nie możesz z całą pewnością powiedzieć tak – powiedz nie. Nie gódź się na coś, do czego nie masz pełnego przekonania. W efekcie zostawisz przestrzeń na realizację prawdziwych pragnień

Jeśli masz zapamiętać z tego artykułu tylko jedną rzecz, niech będzie nią ta myśl:

Nie rozmieniaj się na drobne, a wtedy brak decyzji, brak czasu, brak możliwości nie powstrzymają Cię przed realizowaniem marzeń.

O CZERWONEJ SZPILCE

Kobieta w czerwonych szpilkach jest, charyzmatyczna, ambitna i odważna w realizacji celów, a jednocześnie dumna ze swojej kobiecości. Codziennie przekracza swoje możliwości i chce być najlepszą wersją siebie. Chcemy, aby takich kobiet było jak najwięcej. Dlatego właśnie powstała Czerwona Szpilka – wyjątkowa społeczność, w której kobiety  mogą wspierać się w rozwoju zawodowym i osobistym.

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowego e-booka: „30 pomysłów na posty – Facebook/ Instagram”.

Kategorie

Podobne wpisy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *