W biznesie ceni przede wszystkim wolność, bezpośredni wpływ na to, co robi i jak robi, ciągły rozwój, dynamizm i możliwość osiągania wyznaczonych celów. Od 13 lat prowadzi własną kancelarię, która zajmuje się podatkami, obsługą firm, nieruchomości, prawem cywilnym, handlowym i gospodarczym. Jest także autorką i współautorką książek o tematyce prawniczej i podatkowej oraz… blogerką!
Kasiu, jakie umiejętności uważasz za kluczowe dla sukcesu w prowadzeniu własnego biznesu?
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności będą one bardzo różne, ale na pewno przydaje się umiejętność rozwiązywania problemów, czy sytuacji konfliktowych – rozmowy z ludźmi o rzeczach niełatwych. Kolejną rzeczą powiązaną z tą pierwszą, w mojej ocenie niezbędną, jest umiejętność komunikacji, czy to z klientami, czy ze współpracownikami, czy czasem swoimi konkurentami. Mnie osobiście bardzo przydaje się to, że potrafię wzbudzać zaufanie u swoich klientów. Na koniec dodałabym jeszcze umiejętność pracy pod presją czasu, która w ciągle przyspieszającym świecie wydaje się być naprawdę cenną.
Jakie korzyści przynosi Ci bycie aktywną i przedsiębiorczą kobietą?
Powiedziałabym, że ich lista jest nieskończenie długa. Przede wszystkim mam tę możliwość bycia niezależną, dynamiczną, otwartą na innych, mogącą pomagać ludziom wówczas, gdy tej pomocy potrzebują, czasem udowadniającą, że nie ma w moim słowniku zwrotu „nie da się”, otaczającą się cudownymi osobami, które także są aktywne. Przekłada się to również na moje życie prywatne, bo daje mi środki na to, co w życiu kocham, czyli podróże i wolność, którą wykorzystuję tak w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Jakie cele stawiasz przed sobą i swoim biznesem? Jak je realizujesz?
Ciągły rozwój to chyba mój cel nadrzędny. Nie lubię osiadać na laurach i kiedy moje życie zawodowe staje się zbyt przewidywalne – zaczynam szukać czegoś nowego, czego dotychczas nie robiłam. Pragnę ciekawego, interesującego w każdej dziedzinie, życia. Dynamicznego, pełnego pozytywnych wydarzeń i dającego nadzieję na więcej. A jak realizuję swoje cele? Zawsze bardzo konsekwentnie, krok po kroku. Nigdy nie miałam „słomianego zapału”. Jeżeli coś sobie postanowię, realizuję to z uporem maniaka.
Czy spotkałaś w swoim zawodowym życiu osobę, którą naprawdę cenisz? Jaki miała wpływ na Twoje decyzje?
Spotkałam wiele takich osób, ale chcę wymienić jedną. Jak każda młoda osoba zastanawiałam się, co chcę w życiu robić, ale nie zakładałam, że zostanę prawnikiem. Miałam milion innych pomysłów. Jednak jeszcze przed maturą, w ramach zajęć w szkole, zostałam zarażona zamiłowaniem do prawa przez osobę, która akurat zawód prawniczy czynnie wykonywała. Stwierdziłam, że to jest to, co odpowiada mojemu temperamentowi i wyobrażeniu o przyszłości. Cenię tę osobę szczególnie, bo wskazała mi drogę zawodową, którą podążam i co ważniejsze, z której na pewno nigdy nie zejdę.
Jakie działania podejmujesz, aby utrzymać się konkurencyjną w dynamicznym środowisku biznesowym?
Przede wszystkim wciąż się dokształcam, podejmuję nowe wyzwania, nawet jeżeli teoretycznie nie mam już na nie czasu. Staram się, żeby nigdy nie stać w miejscu. Od lat prowadzę bloga, udzielam się w poradniach eksperckich Wydawnictwa C.H. Beck, z którym od lat współpracuję, ostatnio nawet zaczynam korzystać z social mediów, od których latami świadomie stroniłam.
Jak radzisz sobie ze stresem i presją, które często towarzyszą prowadzeniu własnego biznesu? Jakie techniki radzenia sobie ze stresem stosujesz?
Nie ukrywam, że mój zawód jest dość stresogenny, więc czasem i mnie ten stres się udziela, choć nie jest to częste zjawisko. Tak naprawdę lubię, kiedy wokół mnie dużo się dzieje, więc presja czasu, czy natłok obowiązków, mnie nie przerażają. Jak mam naprawdę wszystkiego dość, to wyjeżdżam, chociaż na parę dni, zmieniam otoczenie i wracam do równowagi. Innym sposobem jest kontakt z ludźmi, których lubię i przy których czuję się dobrze.
Czy współpracujesz z innymi przedsiębiorcami lub organizacjami? Jakie korzyści przynosi Ci taka współpraca?
Tak, współpracuję. W zależności od rodzaju współpracy albo korzyścią jest uzupełnienie bazy moich usług o to czego sama nie mogę klientom zaproponować, albo możliwość wykorzystywania posiadanych umiejętności dla bardzo pozytywnych celów, które te organizacje realizują.
W dzisiejszym świecie bycie konkurencyjnym i wyróżniającym się w biznesie staje się coraz ważniejsze. Co wyróżnia Twój biznes spośród innych konkurencyjnych kancelarii?
W mojej ocenie przewagę daje mi przede wszystkim to, że jestem zarówno radcą prawnym i jednocześnie certyfikowanym doradcą podatkowym. Osób, które posiadają jednocześnie obydwa te uprawnienia jest w Polsce bardzo mało. Uzyskanie obydwu było poprzedzone latami ciężkiej pracy i nauki, natomiast teraz widzę, że był to dobry krok i że było warto. Okazuje się, że posiadanie przeze mnie tych uprawnień ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dla moich klientów biznesowych. W działalności przedsiębiorstw aspekty prawne i podatkowe często są ze sobą powiązane.
Przedsiębiorca, współpracując z moją kancelarią nie musi zatrudniać oddzielnie prawnika i doradcy podatkowego, ponieważ kompleksową pomoc znajdzie u mnie. Dlatego posiadam oferty pakietowe dla biznesu. To na pewno wyróżnia mnie spośród konkurencji i szczerze powiem, że jest czymś, z czego jestem dumna. Poza tym, jak już wspomniałam, energicznie wchodzę w świat social mediów: Facebook, blog, Linkedin, YouTube a już za chwilę również Instagram i Tik-tok. Uważam to również za wyróżnik, ponieważ większość kancelarii działa nadal tylko w tradycyjny sposób. Na koniec wspomniałabym o terminowości – u mnie, klient dostaje poradę i wysokiej jakości usługę, zawsze na czas. Jest to dla mnie priorytet.
Dziękuję bardzo.
Jeśli chcesz dowiedzieć się o Kasi więcej, zapraszam Cię na jej szpilkową wizytówkę tutaj.