Dlaczego warto zaplanować 30 minut dziennie na edukację?

23 mar 2022 | OKIEM EKSPERTA | 0 komentarzy

Obecnie z każdej strony wspomagają nas różne urządzenia i nowinki technologiczne, które mają ułatwiać życie. Niejednokrotnie jednak wydaje się nam, że czas ucieka przez palce, a my nie mamy kiedy zajrzeć do ulubionej książki, obejrzeć kolejnej lekcji inspirującego kursu czy pouczyć się języka obcego. Dziś podpowiemy, dlaczego to takie ważne, by zaplanować 30 minut dziennie na edukację.

 

Magiczne 30 minut dziennie na edukację

Dlaczego właśnie 30 minut? Bo to ani nie za dużo, ani nie za mało. Przez mniej więcej tyle czasu skupiamy maksymalnie naszą uwagę i wykorzystujemy naturalne możliwości intelektualne oraz psychofizyczne. Potem coraz łatwiej o dekoncentrację. Oczywiście jeśli mamy więcej czasu wolnego, możemy zaplanować, że będzie to na przykład godzina dziennie – wszystko zależy od naszego rozkładu dnia. Warto jednak określić konkretnie taki moment w swoim harmonogramie i konsekwentnie się tego trzymać. Efekty naszej pożytecznej „rutyny” będą zauważalne już po kolejnych odstępach czasu.

 

edukacja biznesowa

 

Co można zrobić w takim czasie?

Wszystko zależy od tego, co lubimy robić lub czego potrzebujemy do naszego rozwoju. Przeznaczając taki czas na własną edukację, możemy:

 • przeczytać artykuł w branżowym czasopiśmie czy na blogu,
 • obejrzeć lekcję z kursu online, który kupiłaś,
 • obejrzeć edukacyjne wideo na YouTubie, ucząc się nowych umiejętności,
 • przeczytać kilka(naście) stron książki leżącej na stosiku przy łóżku,
 • przetłumaczyć kilka zdań na język obcy/nauczyć się listy słówek z danego zakresu,
 • obejrzeć odcinek serialu w obcym języku, by przyswajać akcent,
 • pograć w grę planszową lub na telefonie/tablecie, taką, która pobudzi Twój umysł do myślenia i kreatywności

…i wiele innych! Zajmij się rozwojem w tym kierunku, który sama chcesz.

By jeszcze bardziej ułatwić sobie to zadanie, możesz na przykład w weekend:

 • znaleźć ciekawe strony WWW czy artykuły w sieci,
 • poczytać recenzje zagranicznych seriali, na które warto zwrócić uwagę,
 • pobrać aplikację z grą na telefon,
 • zamówić online książkę, o której marzysz, by ją przeczytać,
 • poszukać ciekawych kont edukacyjnych na YouTubie itd.

Zorganizuj sobie jednego dnia te wszystkie „kwestie techniczne”, tak by od poniedziałku ruszyć z konkretną edukacją. Co tydzień możesz oczywiście zmieniać, poprawiać, ulepszać szczegóły swojego wyzwania edukacyjnego. Jednak dzięki wcześniejszemu dopięciu szczegółów nie stracisz codziennie czasu na szukanie pomysłu, co by danego dnia porobić w trakcie magicznych 30 minut.

 

wiedza i rozwój

 

Czy warto zagospodarować 30 minut dziennie na edukację?

Porównaj trzy sytuacje:

Jedna z dziewczyn dojeżdżała do pracy autem. Kupowała wprawdzie czasopisma branżowe jak szalona, ale nie miała czasu ich czytać – ani przed pracą, ani po, ponieważ dużo czasu spędzała w korkach, a potem zajmowała się już tylko domem i dziećmi.

Druga zamieniła auto na komunikację miejską i dzięki temu zyskała od 20 do 30 minut dwa razy dziennie na lekturę ulubionych powieści.

Trzecia zaś, ponieważ nie mogła zrezygnować z auta, gdyż przez większość dnia jeździła od klienta do klienta, zaczęła słuchać audiobooków. Wybierała jednak tylko poradniki na temat rozwoju, by maksymalnie wykorzystać czas za kierownicą.

Wszystkie miały tyle samo czasu. 24 godziny. Kwestia planu i dyscypliny.

To wyłącznie od Ciebie zależy, w jaki sposób zaplanujesz swój czas na edukację i rozwój. Zapewniamy jednak, że metoda małych kroków działa cudów. Jeśli 30 minut dziennie stanie się Twoim codziennym nawykiem, pożyteczną „rutyną”, zobaczysz, jaką satysfakcję sprawi Ci ukończone zadanie na przykład po 7, 14 czy 30 dniach. Przykładowo, jeśli 200-stronicowa powieść Cię przeraża i jej lekturę odkładasz od tygodni, tłumacząc sobie, że nie masz tyle czasu, to pomyśl, że czytając codziennie jeden rozdział, w 10–14 dni jesteś w stanie przeczytać w ten sposób całą książkę. W miesiąc będą to już 2–3 książki. To samo stanie się z przerobieniem kursu edukacyjnego czy podciągnięciem się w nauce języka obcego.

 

Klub-biznesu-Warszawa

 

30 minut – ile to procent w skali całego dnia?

Czy przyszło Ci kiedyś do głowy to proste stwierdzenie, że 30 minut, które możesz wykorzystać na edukację, to tylko 2% z 24-godzinnej doby? Tak, dobrze widzisz! To tylko 2% całego dnia!

A wiesz już teraz, ile rzeczy jesteś w tym czasie przyswoić, poznać, nauczyć się, powtórzyć.

By zadbać o swój rozwój, wystarczy dobry plan i dyscyplina – to znaczy należy 30 minut dziennie chcieć poświęcić na edukację. I wcale nie trzeba specjalnie brać urlopu, by się nauczyć czegoś nowego. Wystarczy jedynie wpleść w życie dotychczasowe pragnienia i cele. Dzięki temu bardzo szybko zauważysz postępy w realizowaniu swoich pomysłów i będziesz chciała robić to codziennie, bo to jak samonapędzająca się maszyna. I pamiętaj, wtedy już nic Cię nie zatrzyma. Bo wiedza to klucz do sukcesu.

 

Instagram

 

Jeśli chcesz zdobyć konkretną wiedzę na temat Instagrama i poznać nas bliżej, przyjdź na najbliższe spotkanie. Już 31 marca 2022 r. będziemy w Zawierciu razem z Martą Kaczmarski – niezawodnym ekspertem od Instagrama.

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”