Koło Twojego życia – znajdź równowagę między pracą, a życiem prywatnym

1 lip 2022 | BUSINESS & LIFE | 0 komentarzy

  1. JAK KORZYSTAĆ Z KOŁA ŻYCIA? – O TYM NIE WIEDZIAŁAŚ!
  2. TWOJE 9 ZASAD PRZY PLANOWANIU CZASU…
  3. KATEGORIE KOŁA ŻYCIA I KLUCZOWE PYTANIA DLA CIEBIE

 

Masz dużo zajęć na głowie? Biznes, rodzina, dom… Twoja energia jest dodatkowo mocno skupiona na nowym projekcie i w takiej sytuacji stajesz się rozdrażniona i bardzo łatwo wyprowadzić Ciebie z równowagi?

Jak możesz znaleźć balans w swoim życiu, aby stać się jeszcze mocniej wydajną i czerpać satysfakcję we wszystkich jego obszarach? Poświęć już TERAZ więcej uwagi poszczególnym aspektom Twojego życia…

Spójrz na swoje życie ,,z boku” albo ,,z lotu ptaka”. Na pomoc przychodzi nam wspaniałe narzędzie, jakim jest Koło Życia. Używane przez wielu życiowych trenerów personalnych. Ta koncepcja została pierwotnie stworzona przez Paula J. Meyera i ma skuteczne zastosowanie do tej pory.

Przyglądając się każdej dziedzinie, jesteś w stanie przyjrzeć się tym aspektom, które wymagają wobec Ciebie większej uwagi lub troski. Koło Życia pokaże Ci wizualizację tego, w jaki sposób Twoje życie wygląda obecnie, a jak byś chciała, żeby wyglądało w przyszłości?

JAK KORZYSTAĆ Z KOŁA ŻYCIA? – O TYM NIE WIEDZIAŁAŚ!

Mamy na to trzy sposoby. Możesz skorzystać z aplikacji mobilnej SMART COACHING WHEEL. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić, jak wygląda nasza równowaga, między życiem zawodowym, a prywatnym. Musimy zrozumieć siebie i nasze natężenie działań w codziennym harmonogramie i planie każdego dnia. Kontrolowanie takiej równowagi łagodzi nasz stres i oczyszcza umysł. Warto zadać sobie kilka ważnych pytań z tym związanych:

Czy będąc w pracy myślisz o tym, co jest do zrobienia w domu?

Kiedy jesteś w domu, myślisz o tym, co jest w pracy?

Czy stresujesz się tym, że nie jesteś mentalnie w danym miejscu tu i teraz?

Poza pracą zawodową, chcemy znaleźć czas dla rodziny, dla swoich przyjaciół, postawić na duchowość, rozwój i dbanie o siebie. Tutaj warto odpowiedzieć sobie także na pytania: czy umiem zarządzać swoim czasem? W Kole Życia pojawiają się poszczególne obszary, których nie możemy pominąć: PARTNER, RODZICE, ZDROWIE, KOLEŻANKI I KOLEDZY, KARIERA I PRACA, PRZYJACIELE, SPOŁECZNOŚĆ, SPORT.

Pierwszym krokiem jest spis Twojego typowego dnia. Dzięki temu, można ocenić równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Rozważ na kole każdy wymiar w skali – od 0 (niski) do 10 (wysoki) i zapisz ilość uwagi, jaką poświęcasz danemu obszarowi w swoim życiu, zaznaczając wynik w odpowiednim miejscu na kole. Potem połącz swoje kropki wokół okręgu i zobacz, czy jest we wszystkich aspektach równowaga? Określ priorytety i zastanów się nad tym: ,,Jaki jest dla Ciebie idealny poziom uwagi w każdym obszarze?”.

Zadaj sobie pytania i postaw na priorytety. Przykładowo, masz do ukończenia pilny projekt na jutro i wiesz, że jeżeli dziś go nie nadgonisz, to jutro nie zdążysz oddać na czas lub będziesz go wykonywać w stresie. W tym samym momencie Twoi rodzice chcą się koniecznie spotkać. Na dojazd do nich przez całe miasto stracisz kilka godzin w korkach. Co wybierzesz?

Albo przemyśl kwestię sprawdzania prywatnej skrzynki pocztowej i kanałów social media kilka razy dziennie, które odrywają Ciebie od pracy. Warto ustalić sobie dwie pory w ciągu całego dnia w których to zrobisz. Zobacz ile czasu zaoszczędzisz i zyskasz np.: 45 min sportu, który sprawi, że poczujesz się zrelaksowana i pełna energii do dalszego działania.

Środowisko Twojej pracy również może być mocno stresujące. To tam spędzasz czas zaspokajając potrzeby i oczekiwania innych. Ostatnim etapem w Kole Życia jest podjęcie odpowiedniego DZIAŁANIA. Dąż do równowagi we wszystkich aspektach Twojego życia! W tym celu pomoże Tobie prawidłowe gospodarowanie czasem jaki masz. Doba to tylko, albo aż 24 godziny! Zobacz, czy o tych zasadach wcześniej słyszałaś?

9 ZASAD PRZY PLANOWANIU CZASU:

 # Zaplanuj jedno konkretne działanie, aby móc cieszyć się każdym dniem.

# Zlikwiduj te czynności, które nie dają wartości Twojemu życiu.

# Postaw na ćwiczenia relaksacyjne. Tylko wtedy kiedy czujesz się dobrze i jesteś odprężona możesz skupić się na ważnych czynnościach.

# Odpuść – robiąc jeden krok w tył, aby zrobić dwa kroki do przodu.

# Stosuj zasadę Briana Tracy’ego z książki: ,,Zjedz tę żabę” – nadaj czynnościom priorytety A (najważniejszy) – E (najmniej ważny do zrobienia).

# Nie wyrywaj się z pracy, sprawdzaniem prywatnych tematów co chwilę – smsy, poczta, social media.

# Wygospodaruj w ciągu dnia godzinę na spacer lub sport regularnie i zrób z tego nawyk

# Wyznacz czas  na rozmowę z partnerem, abyście byli sami ze sobą.

# Zrób najgorszą i najtrudniejszą rzecz od razu.

KATEGORIE KOŁA ŻYCIA I KLUCZOWE PYTANIA DLA CIEBIE

ZDROWIE:

Czy ćwiczę regularnie? Jak się czuję? Jaka jest moja codzienna dieta? Czy niweluję cukier i słodycze? Czy uprawiam jogę? Czy chodzę na regularne badania? Czy coś w tym obszarze chciałbym zmienić?

KARIERA ZAWODOWA:

Czy jesteś zadowolona z obecnej pracy? Czy wynagrodzenie Ciebie satysfakcjonuje? Czy chciałabyś awansować, a jeżeli tak to na jakie stanowisko? Czy Twoja ścieżka kariery sprawia, że jesteś szczęśliwa?

ROZWÓJ OSOBISTY:

Czy czytasz dużo książek w skali roku? Czy uczestniczysz w szkoleniach? Czy słuchasz podcastów i webinariów, aby być na czasie ze swoją branżą? Czy lubisz uczyć się nowych rzeczy? Czy chcesz się rozwijać cały czas?

FINANSE:

Czy oszczędzasz regularnie? Czy wydajesz więcej niż zarabiasz? Czy jesteś zadowolona ze swoich dochodów? Czy będziesz zadowolona ze swoich dochodów w najbliższych 5 latach?

RADOŚĆ ŻYCIA:

Czy czujesz satysfakcję z życia i czy spełniasz się jako człowiek? Czy posiadasz pasję lub hobby, które przynoszą Tobie radość?

RELACJE:

Czy ufasz partnerowi w związku? Czy wspieracie siebie wzajemnie? Czy relacja ma pozytywny wpływ na Twoje życie codzienne? Czy wspieracie się w rozwoju? Czy Wasze wartości są zgodne? Czy potraficie się rozśmieszyć?

 

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”