Jak przygotować się na nowy rok pod kątem finansów i księgowości?

14 gru 2020 | OKIEM EKSPERTA | 0 komentarzy

Nowy rok to nowe wyzwania. Także w sferze księgowości Twojej firmy. Ile razy w mijającym roku wpadło Ci do głowy: „A może pewne rzeczy należy robić inaczej?”. Podpowiadamy, jak w 2021 roku zabrać się za gruntowne firmowe zmiany i co zrobić, aby na tym nie stracić. Cel? Lepsze poznanie sytuacji finansowej biznesu i wprowadzenie rozwiązań, które będą zarabiać.

Na początek: analiza sytuacji finansowej firmy

Po 2020 roku masz już dość niespodzianek? Nie pozwól, by kolejne dwanaście miesięcy było zdeterminowane przez sytuacje, które Cię zaskakują. Powitaj 2021 rok ze spokojem, także w kwestiach księgowości Twojej firmy. Od czego zacząć? Najlepiej od określenia sytuacji wyjściowej. Poświęć czas na analizę obecnego stanu finansowego Twojego biznesu. Gdzie jesteś? Z jakimi zasobami działasz? No i dokąd zmierzasz? Licz, porównuj i szacuj założenia na nowy rok. Taka wnikliwa analiza pozwoli Ci przygotować się zarówno na sukcesy, jak i ewentualne niepowodzenia.

– Niestabilna sytuacja finansowa firmy może uniemożliwić m.in. zaciągnięcie kredytu lub wzięcie leasingu. Dlatego pod kontrolą dobrze mieć nie tylko zyski i straty, ale i planowane wydatki, np. na rozwój biznesu. Brak balansu w tym zakresie może przynieść różne konsekwencje. Przykład? Niekontrolowana nagła zwyżka może przełożyć się m.in. na wysokie podatki – mówi Joanna Olczyk, Prezes Zarządu wrocławskiej firmy księgowej Starlit.

Kolejny krok: wprowadzenie nowych rozwiązań księgowych w 2021 roku

Aby nie pogubić się w gąszczu zmian, warto dowiedzieć się, co tak naprawdę może przynieść Twojej firmie nowy rok. Stworzyliśmy podsumowanie, w którym pokazujemy Ci kilka kierunków zmian w biznesie. Oczywiście to tylko pewien wycinek możliwości, jednak warto przyjrzeć się propozycjom i jak najlepiej je wykorzystać:

  1. Zmiana formy opodatkowania. Przejście ze skali na podatek liniowy? A może z ryczałtu na skalę? Oszacuj planowane przychody i pomyśl, czy Twoja forma opodatkowania „nadąża” za Twoim biznesem. Być może w 2021 roku najkorzystniejsza będzie dla Ciebie zmiana dotychczasowych rozliczeń?
  2. Wybór CIT estońskiego. Rozwijasz biznes w formie spółki z o.o.? Chcesz inwestować w firmę i w takim przypadku korzystać ze zwolnienia CIT? Umożliwi Ci to wybór CIT estońskiego. To rozwiązanie, które może wprowadzić Twoją spółkę na zupełnie nowe tory działania.
  3. Działalność gospodarcza czy spółka? Przed nastaniem 2021 roku warto rozważyć kwestię przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę, która m.in. o wiele lepiej chroni Twój majątek osobisty.
  4. Dodatkowe środki na rozwój biznesu. Końcówka roku to dobry czas na zastanowienie się, czy w 2021 roku konieczne będzie wsparcie się kredytem lub leasingiem. Ta decyzja musi być dobrze przemyślana, bo do takiego kroku trzeba się odpowiednio wcześnie przygotować.
  5. Zmiana rozliczeń podatkowych. Być może w nowym roku, dla uzyskania większej płynności przedsiębiorstwa w zakresie CIT i VAT, warto rozważyć przejście z miesięcznych rozliczeń podatkowych na kwartalne.
  6. Wprowadzenie metody kasowej. To ułatwienie pozwoli Ci opłacać należny VAT z wystawionych faktur dopiero wtedy, gdy Twój kontrahent ureguluje należność wynikającą z dokumentu. Czasem to krok milowy do zwiększenia płynności biznesu!
  7. Zastosowanie małego ZUS plus. Rozważ, czy możesz skorzystać ze zniżek, jakie daje mały ZUS plus. Musisz jedynie wykazać odpowiednie przychody (poniżej 120 tys. zł rocznie) i prowadzić firmę nie mniej niż 60 dni kalendarzowych w poprzednim roku kalendarzowym.

I na koniec: controlling – mały krok po wielkie zmiany

Czym jest controlling w biznesie? W skrócie: to narzędzie do sprawnego zarządzania firmą. Dobrze wdrożony ma za zadanie wspierać Ciebie i Twój zespół, np. kierowników działów lub menedżerów, w dążeniu do osiągania wyznaczonych dla firmy celów. Wprowadzenie controllingu pozwala też czerpać pełne informacje o kondycji firmy. Jeśli chcesz zobaczyć, jak to działa w praktyce, poznaj przykład jednego z naszych Klientów – firmy kosmetycznej. 

– W przypadku jednego z naszych Klientów dzięki controllingowi osiągnęliśmy cel: zachowaliśmy te same koszty i wygenerowaliśmy wyższe przychody. Wystarczyło tylko dobrze przyjrzeć się temu biznesowi, przeprowadzić wnikliwą analizę pod kątem księgowym i wdrożyć konkretne zmiany. Szczegółowe określenie poziomu rentowności pozwoliło poprawić i zmienić źle działające struktury – wyjaśnia Joanna Olczyk.

Firmy, które decydują się na controlling, mogą podejmować lepsze decyzje niż przedsiębiorstwa działające intuicyjnie. Wszystko dzięki oparciu o „twarde” dane, których dostarcza sam proces. 

Zastanów się, czy i Ty w nowym roku chcesz ulepszyć sposób prowadzenia swojej księgowości. Wsparcie controllingiem? A może gruntowne zmiany, jak te dotyczące formy opodatkowania, przejścia na spółkę lub wprowadzenia metody kasowej albo małego ZUS plus? Do wyboru masz szereg możliwości.

Niech 2021 rok przyniesie Ci całe spektrum dobrych rozwiązań księgowych!

 

 

Joanna Olczyk

Joanna Olczyk

Prezes Zarządu firmy Starlit Accounting Sp. z o.o.

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”