10 najczęstszych błędów popełnianych w domowej pielęgnacji skóry

8 mar 2022 | OKIEM EKSPERTA | 1 komentarz

Prawidłowa pielęgnacja domowa jest kluczem do zdrowej i pięknej cery. Jednak często nie do końca wiemy, jak powinny wyglądać poszczególne etapy i ich odpowiednia kolejność. Nieprawidłowa pielęgnacja może być przyczyną między innymi zaburzenia płaszcza hydrolipidowego, czego konsekwencją jest odwodnienie skóry, szybsze starzenie, pojawianie się niechcianych stanów zapalnych i wiele innych. Ten artykuł pomoże Ci uniknąć 10 najczęstszych błędów popełnianych w domowej pielęgnacji skóry. Pielęgnacji, która powinna być przede wszystkim świadoma.

 

Bellissimki czerwona szpilka klub

 

1. Niezmywanie makijażu lub niedokładne oczyszczenie skóry na noc

Demakijaż skóry twarzy jest czynnością̨, którą wykonujemy każdego dnia. Zdarza się, że po długim i męczącym dniu nie przykładamy się do odpowiedniego zmycia makijażu, a to duży błąd. Skóra najbardziej regeneruje się w nocy, podczas snu, dlatego prawidłowy demakijaż ma ogromne znaczenie.

Pierwszy etap demakijażu to płyn micelarny, preparat hydrofilowy z fazą olejową lub mleczko dobrane do rodzaju cery.

Drugi etap demakijażu to pianka lub żel, jeśli nie był użyty w pierwszym etapie, aby doczyścić twarz z pozostałości zanieczyszczeń.

Dokładne doczyszczenie skóry po całym dniu z makijażu, kurzu, łoju i innych zanieczyszczeń to kluczowy krok do kolejnych etapów pielęgnacji.

 

2. Niezmywanie ze skóry płynu micelarnego wodą

Z doświadczenia wiemy, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że po przemyciu skóry płynem micelarnym powinno się go zmyć wodą. Z chemicznego punktu widzenia micele to cząsteczki o kulistym kształcie, zbudowane z cząstek hydrofilowych (wodnych) i lipofilowych (tłuszczowych). Mają one za zadanie pochłaniać zanieczyszczenia. Po przemyciu skóry płynem micelarnym micele z zanieczyszczeniami wciąż pozostają na skórze, choć wcale nie widzimy ich gołym okiem. Dlatego właśnie po użyciu tego preparatu należy go zmyć wodą ze skóry twarzy.

 

3. Niestosowanie toniku

Etap demakijażu najczęściej wykonujemy z użyciem wody. Tonizacja skóry zwłaszcza po użyciu wody ma ogromne znaczenie. Woda zmienia pH skóry z delikatnie kwasowego na zasadowe, a nieprzywrócenie go sprawia, że skóra ma zaburzoną równowagę kwasowo-zasadową i jest bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy wolne rodniki. Dlatego aby skóra była odporna na czynniki zewnętrzne, zawsze po użyciu wody należy ją z tonizować.

 

4. Niestosowanie peelingu lub zbyt częste złuszczanie martwego naskórka

W zależności od rodzaju cery co najmniej raz w tygodniu powinno się wykonywać peeling. Regularne złuszczanie warstwy rogowej naskórka zapewnia odpowiednie wchłanianie się substancji aktywnych z użytych preparatów pielęgnacyjnych oraz jest podstawą do pobudzenia skóry do regeneracji. Jeśli nie wykonuje się go wcale, skóra staje się szara, ziemista, zmęczona i pozbawiona blasku. Przy nagromadzeniu się martwego naskórka może także dojść do zatkania gruczołów łojowych, a warunki beztlenowe sprzyjają rozwojowi bakterii, co prowadzi do pojawienia się niechcianych stanów zapalnych.

Natomiast zbyt częste stosowanie peelingu może doprowadzić do zaburzenia bariery hydrolipidowej, składającej się z wody i tłuszczu (łoju), co może skutkować transepidermalną utratą wody (transepidermal water loss – TEWL), przez co skóra staje się sucha, szorstka i bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne.

 

5. Stosowanie zbyt agresywnych substancji w codziennej pielęgnacji

Skóra w codziennej pielęgnacji lubi zachowanie równowagi. Zbyt agresywne substancje zawarte w kosmetykach mogą gwałtownie pogorszyć jej wygląd. Takimi substancjami jest między innymi alkohol, który zaburza pH skóry i mocno ją wysusza. Podobnie jest z SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate). To tanie detergenty, które bardzo często występują w preparatach do demakijażu. Mają działanie podrażniające, mogą powodować występowanie zmian zapalnych oraz świąd na skórze. Oleje mineralne, czyli między innymi parafina czy wazelina, to także substancje, których należy unikać. Tworzą na skórze warstwę okluzyjną, która sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych będących przyczyną powstawania trądziku. W składzie INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), czyli międzynarodowym nazewnictwie składników kosmetyków, możemy niestety znaleźć więcej takich substancji, które negatywnie wpływają na skórę. Dlatego warto zapoznać się z listą zakazanych substancji w kosmetykach do pielęgnacji.

 

6. Niestosowanie kremu pod oczy lub nieodpowiednia kolejność jego nakładania

Krem pod oczy powinno się nakładać przed kremem do twarzy rano i wieczorem. Skóra w okolicy oczu jest cieńsza i delikatniejsza, a substancje zawarte w kremach do oczu bogatsze. Dlatego szczególnie należy dbać o tę okolicę.

 

7. Nakładanie na skórę twarzy kremu niedostosowanego do rodzaju cery

 Każda cera jest inna i wymaga specjalnego traktowania. Dlatego jeśli chcemy świadomie pielęgnować skórę, należy udać się do kosmetologa i w pierwszej kolejności określić rodzaj i potrzeby naszej skóry. Dobór kremu na dzień i na noc do codziennej pielęgnacji jest kluczowy, aby skóra otrzymywała wszystkie substancje aktywne, których potrzebuje. Na przykład w sytuacji, kiedy eksperymentujemy z pielęgnacją przy cerze tłustej i zastosujemy zbyt „ciężki” krem, możemy doprowadzić do nadmiernego łojotoku, powstawania zaskórników i stanów zapalnych. Podobnie jest przy cerze suchej i odwodnionej. Jeśli zdecydujemy się na zbyt delikatny krem, może dojść do pogłębienia stanu odwodnienia skóry, przez co skóra będzie bardziej podatna na podrażnienia i przedwczesne starzenie się, a wyprowadzenie jej z tego stanu będzie wymagało więcej czasu.

 

8. Rozpoczęcie kuracji z retinolem od zbyt wysokich stężeń

Retinol jest aktywną formą witaminy A, która ma silnie działanie odmładzające i przeciwzmarszczkowe. Pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się gęstsza i bardziej elastyczna. Retinol rozjaśnia przebarwienia oraz przyspiesza obrót komórkowy, co sprzyja regeneracji naskórka. Jest także naturalnym antyoksydantem, czyli redukuje negatywny wpływ wolnych rodników na skórę.

 

9. Omijanie szyi i dekoltu w codziennej pielęgnacji

Pielęgnacja skóry twarzy powinna także dotyczyć skóry szyi i dekoltu. Warto by było także nie zapominać o skórze piersi i potraktować te okolice jako jedną powierzchnię do pielęgnacji. Skóra szyi i dekoltu szybciej się starzeje niż skóra twarzy, ponieważ jest cieńsza i często zapominamy o jej pielęgnacji. Wszystkie etapy pielęgnacji w przypadku skóry szyi i dekoltu wyglądają dokładnie tak samo. Wystarczy wszystkie ruchy, które wykonujemy na skórze twarzy, przenieść nieco poniżej. Należy pamiętać, że stosowanie filtrów przeciwsłonecznych na tych okolicach jest także bardzo ważne, ponieważ są one bardzo narażone na wpływ promieniowania ultrafioletowego, a co za tym idzie na fotostarzenie się skóry.

 

10. Niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych

 Niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych może doprowadzić do nieodwracalnych szkód w warstwie podstawnej naskórka oraz przyczynić się do powstawania nieestetycznych przebarwień. Skóra uszkodzona promieniowaniem UV staje się podatna na uszkodzenia mechaniczne, podrażnienie oraz występowanie rumienia. Nie jest już skłonna do samoregeneracji, a wiąże się to z szybszym procesem starzenia. Dlatego należy z umiarem eksponować skórę na słońce. Zdrowa i bezpieczna dawka to 15 minut dziennie.

 

Bellissimki czerwona szpilka klub

 

Teraz już wiesz, jakich 10 najczęstszych błędów popełnianych w domowej pielęgnacji unikać, aby Twoja skóra długo cieszyła się zdrowym i pięknym wyglądem. Mamy nadzieję, że ta wiedza naszych ekspertek z dziedziny kosmetologii pomoże Ci w codziennym dbaniu o siebie w zaciszu własnego domu.

Podziel się z nami w komentarzu, ile z tych zasad znasz i starasz się ich unikać, a o których właśnie dziś się dowiedziałaś.

 

Autorki tekstu: Anna Chomiuk, Aneta Czworowska – Bellissima Atelier

 

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

1 komentarz

  1. Katarzyna Świtoń

    Bardzo ciekawy artykuł, zadziwiające jak wiele rzeczy robie źle 🙂
    Czas na poprawę !

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”