Skuteczna komunikacja a… siła słów

15 sie 2021 | OKIEM EKSPERTA | 0 komentarzy

Co ma wspólnego skuteczna komunikacja z drugą osobą do naszego nastawienia do problemów… tzn. wyzwań? Czy to jak ubieramy nasze myśli w słowa, ma duży wpływ na sukces, który chcemy osiągnąć? Powiemy krótko: ogromne.

Nie skupiajmy się jednak na naszej osobistej motywacji do podjęcia tego dyskursu, a w pierwszej kolejności na odbiorze tego stwierdzenia. Zapewne wśród Was pojawią się (przynajmniej) dwie grupy, prezentujące przeciwstawne bieguny. Jedne uznają nasze przekonanie za słuszne, wartościowe, podczas gdy pozostałe z ironią pomyślą: ”Tak, tak łatwo powiedzieć. Co Ty wiesz o problemach?! Gdybyś przeżyła to co ja…”. Nie da się ukryć, nigdy nie będę w Twojej skórze, mogę przeżyć sytuacje, co najwyżej podobne do Twoich, które również odczuję i odbiorę inaczej z uwagi na zmienne osobowościowe, które tworzą obraz danego człowieka ale… Co Z TEGO?! Nie jest to prowokacja, a bardziej delikatny „pstryczek” w kierunku odpowiedniego nastawienia do tematu.

Zacznijmy od marzeń

Masz marzenia, aspiracje, dążysz do czegoś? Bardzo istotne jest by nie pozostać jedynie w tej sferze. Obszar marzeń jest niezwykle przyjemny. Wyobraźnia działa, pozwala snuć dalekosiężne plany. Mamy nad nimi kontrolę, możemy dowolnie dokonywać modyfikacji i ulepszeń w zależności od potrzeb. Jednak w tym miejscu zatrzymaj się i odpowiedz na pytanie – „ Czy to Ci wystarczy? Chcesz pozostać JEDYNIE w tej strefie?”. Niestety marzenia mają jeden mankament – są czymś co pozostaje w bezpiecznej strefie komfortu, poczucia bezpieczeństwa, wywołują krótkotrwały uśmiech na twarzy, sprzyjają przyjemnym snom i na tym ich rola się kończy… o ile Ty nie wkroczysz do akcji świadomie i zdecydowanie.

Stawiaj sobie cele

Marzenia można urzeczywistnić przeformułowując je na cele. Jeśli chcesz, by przyjemne aspekty, które im towarzyszyły, a emocje, wywołujące zadowolenie, trwały w realnym świecie, podejmij działanie. Bez kroku wprzód nie będziesz w stanie dokonać w swym życiu przełomu. Oczywiście nie obiecamy Ci w tym miejscu, że droga, jaką odbędziesz by zrealizować swe zamierzenia, będzie prosta, jasna i usłana różami. Może w rzeczywistości okazać się, że napotkasz na niej pewne utrudnienia. Jednak świadomość swych zasobów (o których często wspominałam w  poprzednich artykułach) pozwoli Ci pokonać utrudnienia bądź w wystarczającym stopniu je minimalizować.

Problem, czy wyzwanie?

W tym miejscu zasadne jest odniesienie się do tematu, który docelowo chciałyśmy poruszyć. Niestety zbyt wiele osób szybko zniechęca się, gdy na ich drodze do osiągnięcia celu pojawiają się problemy. Działa to najczęściej demotywująco, wpływając na zapał i samoocenę realizatora. Każdy z nas miał w swoim życiu sytuacje, w których czuł się źle, był przygnębiony, zaczynał tracić poczucie sensu działania. Pocieszymy Cię. Jest na to sposób. Wymaga on jednak początkowo świadomego i kierowanego myślenia, które, poprzez wypracowanie pozytywnego nawyku, ma szansę przerodzić się w swego rodzaju automatyzm.

Chodzi o zabieg PRZEFORMUŁOWANIA MYŚLI. Jak zapewne wiesz, słowa mają moc. To dlatego dając komuś słowo, składając obietnicę, przekazując informację i swe zdanie, tak silnie prezentujemy swą osobowość. Nie pomijamy tu znaczenia komunikacji niewerbalnej. Jednak w odniesieniu do nas samych i naszego osobistego działania w kierunku rozwoju osobistego, zmiana nazewnictwa, w niektórych przypadkach, ma ogromne znaczenie. Zachęcamy do wyrzucenia ze swego prywatnego słownika wyrazu „PROBLEM”, które automatycznie podcina nam skrzydła. Zastąp je słowem „WYZWANIE”. Prawda, że brzmi nie tylko bardziej intrygująco, ale też energetyzująco? Postrzegając sytuację, która wymaga adekwatnej reakcji oraz stricte zadaniowego podejścia, nasz wewnętrzny „wojownik” budzi się do życia. Towarzyszyć temu będzie przeważnie zapał i chęć udowodnienia, że dasz radę. Taki pakiet zdecydowanie przybliży Cię do realizacji celu ­- czyli marzeń, których osiągnięcie określiłaś ramami czasowymi.

Pamiętaj: często nie osiągamy tego, czego pragniemy, ponieważ tak naprawdę nie wiemy, czego chcemy. Zatem określ jasno i przejrzyście cel, podejmuj wyzwania i działaj. I zobaczysz, że nto nie tylko wpłynie pozytywne na rozwój osobisty, ale wzmocni też Twoją pewność siebie, co bardzo pomoże Ci w doskonaleniu sztuki jaką jest komunikacja.

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”