Home office – jak się zorganizować kiedy masz pod opieką dzieci?

7 maj 2020 | CZERWONA SZPILKA RADZI | 0 komentarzy

Wiemy jak wiele mam zmaga się obecnie z sytuacją, w której musi pracować na zasadzie „Home Office”, a z drugiej strony ma dzieci w domu. Taka sytuacja zastała nas praktycznie z dnia na dzień i nie wszyscy byli na nią przygotowani. Zamknięte placówki oświatowe to jedno, ale zastąpienie dzieciom nauczycieli w czasie, kiedy sama masz masę pracy, to nie lada wyzwanie. To dla wielu  osób – zwłaszcza kobiet, którym towarzyszy wiele domowych obowiązków, nowa i niełatwa sytuacja, w której trzeba „jakoś” się odnaleźć. Dlatego chcemy Cię wesprzeć kilkoma sprawdzonymi poradami! Zapraszamy do lektury!

Wyznacz strefę pracy

Nie zawsze jest to proste, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu i tak brakuje już miejsca. Czasami będzie wymagało to małego przemeblowania, ale z pewnością warto to zrobić.

Kiedy wygospodarujesz „swój kawałek podłogi”, łatwiej będzie Ci wytłumaczyć dzieciom, że to jest Twoje „nowe miejsce pracy”. Najlepiej, jeśli takie biuro znajdzie się w osobnym pokoju, gdzie będziesz mogła zamknąć drzwi i odciąć się od życia tętniącego w salonie.

Zamknięte drzwi niech będą także symbolem dla starszych dzieci, że „mama jest w pracy” i nie należy jej przerywać – oczywiście z wyjątkiem sytuacji kryzysowych. Postaraj się, aby Twoja przestrzeń była uporządkowana, bo to pozytywnie wpływa na Twoją efektywność.

Zasada: praca w domu – to też praca

Kiedy zaczniesz pracę w domu, szybko przekonasz się, że Twoje otoczenie nie do końca rozumie, że nie zawsze jesteś dostępna. Dlatego ważne jest, by postawić sprawę jasno  –  kiedy pracujesz, nie masz czasu na pogaduchy przez telefon, wstawianie prania czy sprzątanie.

Wyznacz swoje godziny pracy w domu i jeśli to jest 8 godzin, to niech to będzie pełne 8 godzin z uwzględnieniem przerw. Kiedy ktoś dzwoni w sprawie niewymagającej zwłoki – powiedz, że oddzwonisz po pracy. Kiedy Twoje dziecko przyjdzie poprosić Cię, byś się z nim pobawiła wytłumacz, że jesteś teraz w pracy i nie możesz tego zrobić, ale z przyjemnością zrobisz to, jak skończysz.

Możesz zaznaczyć, że im szybciej skończysz pracować, tym więcej czasu będziesz miała na zabawę. Jeśli nie ustalisz tego od początku, to Twoja praca będzie ciągle przerywana, a Ty – sfrustrowana.

Sztuka wyznaczania priorytetów

Musisz nauczyć się wyznaczać priorytety – dla Ciebie i swoich dzieci. Zawsze są rzeczy ważne i ważniejsze – warto umieć je odróżnić. Dlatego ułóż plan dnia i zadań tak, by w czasie kiedy masz najlepszy czas do pracy, wykonywać zadania z listy priorytetów.

Czyli jeśli na liście masz 5 zadań na dziś i 2 z nich są bardzo ważne, staraj się pracować nad nimi kiedy Twoje dziecko śpi lub samodzielnie odrabia lekcje. Wtedy masz szanse w 100% skupić uwagę na tych pilnych sprawach i jesteś spokojniejsza, że z pewnością uda się je wykonać.

(…)

Zainteresował Cię temat? Jeżeli chciałabyś poznać więcej praktycznych patentów dotyczących efektywnej pracy z domu kiedy masz pod opieką dziecko, koniecznie zapisz się na nasz newsletter i pobierz naszego e-booka: „DAM RADĘ! Przecież jestem wyjątkowa”

Pobieram e-booka!

 

O CZERWONEJ SZPILCE

Kobieta w czerwonych szpilkach jest, charyzmatyczna, ambitna i odważna w realizacji celów, a jednocześnie dumna ze swojej kobiecości. Codziennie przekracza swoje możliwości i chce być najlepszą wersją siebie. Chcemy, aby takich kobiet było jak najwięcej. Dlatego właśnie powstała Czerwona Szpilka – wyjątkowa społeczność, w której kobiety  mogą wspierać się w rozwoju zawodowym i osobistym.

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowego e-booka: „30 pomysłów na posty – Facebook/ Instagram”.

Kategorie

Podobne wpisy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *