7 sposobów na ułatwienie życia pracującej mamie

8 maj 2020 | CZERWONA SZPILKA RADZI | 0 komentarzy

Jeśli jesteś pracującą mamą to jakbyś miała trzy pełne etaty. Najlepiej żebyś była wszędzie, zawsze jednocześnie i w pełnej gotowości. Pomimo, że pracujesz zawodowo, obowiązki związane z domem i z dziećmi są, były i będą. Więc trzeba zrobić coś, żeby ułatwić sobie tę pracę na 3 etatach.

To nasze 7 pomysłów jak to zrobić, ale liczymy również na Twoje pomysły.

Planuj posiłki

Przestrzeganie tej zasady stanowi jeden z fundamentów do spokojniejszego życia każdej pracującej mamy. I o ile Twoja druga połówka nie przejęła obowiązku gotowania to leży on po Twojej stronie.

Do wyboru masz dwie opcje:
 •  Możesz podążać za codziennymi zachciankami i jadać to, na co aktualnie masz ochotę Ty lub Twoja rodzina
lub
 •  możesz planować posiłki na cały tydzień.
My polecamy spróbować opcje drugą – tym samym raz obmyślisz tygodniowy jadłospis, raz wybierasz się do sklepu i raz zaprzątasz sobie głowę pytaniem „co dziś na obiad”.

Być może dla Ciebie to wszystko brzmi nieco dziwacznie, ale szybko przekonasz się jak to wiele ułatwia, a przede wszystkim oszczędza Twój czas.


Zakupy rób raz w tygodniu

Jeżeli zdecydowałaś się na planowanie posiłków, to teraz ułatw sobie życie jeszcze bardziej i rób większe zakupy raz w tygodniu. Połączenie tych dwóch zasad będzie kluczowe
Dzięki temu:
 1. wydasz mniej, bo kupując raz w tygodniu, nie chodzisz spontanicznie do sklepu,
 2. oszczędzisz czas, bo każda wizyta w supermarkecie trwa minimum pół godziny,
 3. zachowasz energię, bo zamiast biegać codziennie po sklepie i stać w kolejkach z 2/3 rzeczami możesz zrobić coś pożyteczniejszego dla siebie.

Wieczorem szykuj się na rano

Jak często zdarzają Ci się nerwowe poranki, kiedy wszyscy domownicy biegają po domu, szukają czegoś, a Ty w pośpiechu prasujesz koszulę jednocześnie szykując śniadanie?
No właśnie… Nie ma nic bardziej stresującego jak taki poranek na „dzień dobry”. Sukces spokojnego poranka tkwił w wieczornym szykowaniu się na kolejny dzień.
Pomyśl o tym, co możecie przygotować z wyprzedzeniem. Mogą to być:
 • ubrania (w tym już prasowanie),
 • zeszyty i książki do szkoły,
 • torebka do pracy (jeśli zmieniasz ją codziennie),
 • produkty na śniadanie.

Takie przygotowanie się zajmie nie więcej niż 15 min, ale docenisz je następnego dnia.

Deleguj obowiązki

Chcesz być dobrze zorganizowana – musisz delegować zadania innym. Powiedz, co mają zrobić i będziesz mieć wiele problemów z głowy. Pamiętaj, jeśli cały dom jest na Twojej głowie, to po części jest to woja wina – tak nauczeni zostali inni domownicy. Dlatego koniecznie potrzeba to zmienić.

Jeśli chcesz, żeby mąż i dzieci bardziej się zaangażowali, musisz im o tym powiedzieć – sami się tego nie domyślą. Porozmawiajcie o współpracy w rodzinie i wspólnie ustalcie wspólnie, jakie obowiązki należą do Ciebie, a jakie do męża i dzieci. Zobaczysz jak będzie Ci lżej.


Twórz checklisty dla każdego

Checklisty pozwalają na szybko i bez większego wysiłku sprawdzić, czy wszystko, co potrzebne, jest zrobione lub zabrane.

Nie musisz się za każdym razem zastanawiać nad tym, co jeszcze jest do zrobienia, dopytywać dzieci czy zrobiły to czy tamto. Po prostu każdy sprawdza to, co wcześniej zostało spisane i każdy sam kontroluje swoje obowiązki.

Nie trać czasu na sprzątanie

Szkoda tracić cały dzień z weekendu na sprzątanie, dlatego warto robić to systematycznie i sukcesywnie. Pamiętaj – sprzątanie domu gdzie mieszkają dzieci to jak mycie zębów Nutellą, więc odpuść sobie laboratoryjny błysk.

Przyjmij 3 proste zasady:
 1. Odpuść i już nie przejmuję się tak bardzo.
 2. Sprzątaj ok. 20-30 min dziennie każdego dnia, wg wcześniej ustalonej listy i odhaczaj to co zostało zrobione.
 3. Dodatkowo wieczorem poświęć razem z rodziną ok. 15 min na ogólne uprzątniecie domu.

Dzięki temu macie cały weekend dla siebie i nie marnujecie całego dnia na sprzątanie.


Planuj i spisuj

Każda mama na co dzień ogarnia milion spraw związanych z pracą, dziećmi i z domem. Dlatego tak ważne jest PLANOWANIE.

Zapisuj wszystko na kartce, w planerze, kalendarzu czy aplikacji. Nie ma większego znaczenia, gdzie, ważne, żeby spisać, zapomnieć i wrócić do notatek, kiedy jest na to odpowiedni czas.

Dopóki nie spiszesz wszystkiego, nie zobaczysz, ile rzeczywiście jest do zrobienia. Trzymanie wszystkiego w głowie sprawia, że czasem nawet najdrobniejsze sprawy nabierają wielkiej rangi i przytłaczają.

A czy Ty masz jakieś sposoby, które na co dzień ułatwiają Ci życie? Jeśli tak podziel się nimi w komentarzu.

O CZERWONEJ SZPILCE

Kobieta w czerwonych szpilkach jest, charyzmatyczna, ambitna i odważna w realizacji celów, a jednocześnie dumna ze swojej kobiecości. Codziennie przekracza swoje możliwości i chce być najlepszą wersją siebie. Chcemy, aby takich kobiet było jak najwięcej. Dlatego właśnie powstała Czerwona Szpilka – wyjątkowa społeczność, w której kobiety  mogą wspierać się w rozwoju zawodowym i osobistym.

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowego e-booka: „30 pomysłów na posty – Facebook/ Instagram”.

Kategorie

Podobne wpisy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *