Praca zdalna – jak skutecznie pracować z domu i nie zwariować?

18 mar 2020 | CZERWONA SZPILKA RADZI | 0 komentarzy

Dla niektórych praca zdalna to standard – część firm pozwala na branie tzw. home office nawet kilka razy w miesiącu. Dla innych do niedawna była to bardziej prawdopodobna opcja. W obecnej sytuacji, ze względu na zagrożenie koranawirusem i zalecane #zostańwdomu, coraz więcej pracodawców pozwala swoim pracownikom pracować zdalnie.  Wszystko pięknie, ładnie, ale jak się odnaleźć w nowej sytuacji? Jak skutecznie wykonywać służbowe obowiązki z domu?

„Mogę pracować z domu? Hura!’ – na wieść o możliwości pracy zdalnej wiele osób bardzo się ucieszyło. Na początku perspektywa pracy z domu wydaje się niezwykle atrakcyjna i wygodna. Nie tracimy czasu na dojazdy, nikt nie stoi nam nad głową i możemy wykonywać swoje obowiązki w piżamie, bez makijażu,  przy głośnej muzyce.

Jednak nie jest to łatwa zmiana, z którą nie wszyscy sobie radzą. Praca z pokoju wymaga od nas dużo samodyscypliny i dobrej umiejętności organizacji. To, czy home office będzie miało dla nas pozytywne skutki, zależy przede wszystkim od nas samych.

Chcesz być skuteczna pracując zdalnie? Stwórz swój super plan!

Przedstawimy kilka patentów, które ułatwią nam zadanie. Jeżeli je wdrożymy i będziemy ich przestrzegać – będzie nam dużo łatwiej pracować i okaże się, że to, co wymaga od nas ośmiu godzin, w domu zrobimy szybciej! Pamiętajmy, że będąc niezdyscyplinowaną, możemy czuć się bardzo zmęczone i niezadowolone z efektów naszej pracy.

1. Nastaw budzik wcześnie, umyj się, pomaluj, zjedz pyszne śniadanie i ubierz się.

Wstając późno, siedząc w piżamie, przetłuszczonych włosach nie będziesz czuła się ze sobą na tyle dobrze, aby skutecznie działać. Oczywiście nie przesadzaj – nie musisz zakładać eleganckiego kostiumu i szpilek. Ubierz się tak, abyś nie musiała wstydzić się otworzyć drzwi, gdyby ktoś obcy zapukał.

2. Przewietrz się

Nie możesz dojechać do pracy, ale możesz wyjść na krótki spacer. Dotlenisz się i płynnie przejdziesz ze środowiska domowego do pracy. Nie martw się, nie złamiesz zasady #zostańwdomu 🙂

3. Przygotuj sobie stanowisko zbliżone do biurowego

Zapomnij o pracy z łóżka! Nie dość, że się rozleniwisz, to jeszcze zaszkodzisz swojej postawie. Pracuj przy biurku/stole i dostosuj sobie stanowisko o podobnych warunkach co w biurze (tyle, że o wiele lepsze i odpowiadające Twoim potrzebom).

4. Niech stanie się światłość!

Mamy piękną pogodę za oknem, więc wpuśćmy trochę tego światła do naszego domu. Jak wiemy, światło ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie, co przekłada się na jakość naszej pracy. Dzięki temu zachowasz równowagę biologicznego zegara i będziesz mniej zmęczona. Jeżeli jesteś nocnym markiem i pracujesz wieczorami – zadbaj o dobre, sztuczne światło, które nie będzie szkodzić Twoim oczom.

5. Pozbądź się rozpraszaczy

Jeżeli masz taką możliwość, wyłącz internet w telefonie i pozamykaj okna portali społecznościowych. Wyeliminuj z Twojego otoczenia niepotrzebne przedmioty, które mogą Cię rozproszyć. Trzymaj na stole porządek.

6. Jeszcze tylko odkurzę całe mieszkanie, wypoleruję wszystkie sztućce i mogę działać!

W każdym domu zawsze znajdzie się coś do roboty. Pracując przy stole, możesz zauważyć kurz na meblach, brudną podłogę oraz zlew pełen naczyń. Będzie Cię kusiło, aby wszystko posprzątać, żeby tylko odłożyć pracę w czasie – podobnie jak podczas egzaminów na studiach 🙂 Dzień wcześniej zadbaj o porządek w domu, aby rano nie musieć się niczym przejmować.

7. Halo, jestem w domu, ale muszę pracować!

Chociaż jesteś fizycznie w domu, Twoi domownicy muszą pamiętać, że przez kilka godzin jesteś w pracy. Najlepiej, jeżeli zamkniesz drzwi od pokoju w którym pracujesz. Poproś bliskich, aby Ci nie przeszkadzali.

8.  Przetestuj swój sprzęt i oprogramowanie

Pierwszego dnia pracy zdalnej sprawdź swój sprzęt i oprogramowanie. Jeżeli coś będzie nie tak, zgłoś ten problem w firmie. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele czasu.

9. Stwórz swoją listę zadań

Dzięki checkliście będziesz wiedzieć co musisz zrobić dzisiaj, a co warto zostawić na jutro. Uporządkuj zadania od najważniejszych do tych, które mogą poczekać. Przy każdej pozycji dopisz szacunkowy czas realizacji, co pozwoli Ci zaplanować sobie realizację każdego „taska”.

10.  Znajdź czas na odrobię ruchu

Nie spędzaj całego dnia przy biurku, w papierach i z nosem w książce. Niestety, nie każdy może pracować w domu na wygodnym, przystosowanym do tego celu krześle, więc tutaj w kość dostaje nasz kręgosłup. Wstań od stołu, daj odpocząć swoim oczom i porozciągaj się trochę.

11.  Zrób sobie przerwę w innej części mieszkania

Należy Ci się przerwa! Zjedz dobry obiad, obejrzyj jeden odcinek serialu, poćwicz, przeczytaj rozdział książki. Zrób cokolwiek, co Cię zrelaksuje, ale w innym pomieszczeniu.

12. Koniec pracy

Kiedy Twój czas pracy dobiegnie końca, wyloguj się ze służbowej poczty, odejdź od stołu. Skończyłaś swój dyżur i wracasz do domu 🙂

 

Pamiętaj, że praca zdalna to także praca. Wypełniajmy swoje obowiązki sumiennie i z dużym zaangażowaniem. Kto wie, może wielu osobom taka praca przypadnie do gustu?

O CZERWONEJ SZPILCE

Kobieta w czerwonych szpilkach jest, charyzmatyczna, ambitna i odważna w realizacji celów, a jednocześnie dumna ze swojej kobiecości. Codziennie przekracza swoje możliwości i chce być najlepszą wersją siebie. Chcemy, aby takich kobiet było jak najwięcej. Dlatego właśnie powstała Czerwona Szpilka – wyjątkowa społeczność, w której kobiety  mogą wspierać się w rozwoju zawodowym i osobistym.

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowego e-booka: „30 pomysłów na posty – Facebook/ Instagram”.

Kategorie

Podobne wpisy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *