Wakacje przed nami. Jak to jest, że jako dzieci mieliśmy tak wiele czasu i nie do końca to docenialiśmy, a teraz jako dorośli wiele oddalibyśmy za taką błogą labę i dwa miesiące wolności? Jednak nawet z mniejszą ilością dni urlopowych możemy dobrze wypocząć na urlopie, jeśli tylko dobrze się do tego przygotujemy.
Oczywiście najlepiej zarządzać sobą i swoją energią w taki sposób, aby nie być bardzo zmęczonym przed urlopem. Czyli dbać o regularny wypoczynek na co dzień, o swoją energię, zdrowie, dietę i sport, aby nie doprowadzić się do stanu, kiedy przed urlopem jesteśmy wycieńczeni, wchodzimy w niego w biegu i przez pierwsze dni na wyjeździe staramy się głównie dojść do siebie.
O czym warto pamiętać przed urlopem?
1. Zakończ najważniejsze zadania
Postarajmy się zakończyć przed urlopem ważne zadania, aby nie zaprzątały nam głowy, a współpracownicy nie dzwonili do nas w trakcie naszej nieobecności.
Jeśli nie jest to możliwe, zróbmy listę zadań do zrobienia zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Po naszym powrocie zajmiemy się realizacją zadań, a na razie możemy o nich zapomnieć. Wówczas zadania nam nie uciekną z pamięci, a nie będą nas obciążać na urlopie.
2. Naucz się wypoczywać na codzień
Nauczmy się wypoczywać już wcześniej, przed urlopem. Planujmy czas na wypoczynek zarówno w weekend, jak też w tygodniu. Wypoczynek nie powinien być tylko przywilejem na urlopie.
3. O co chcesz zadbać podczas urlopu?
Zastanówmy się, o jakie sfery naszego życia chcemy zadbać podczas wypoczynku: o ciało, o rozwój intelektualny, zdrowe odżywianie, czas dla drugiej połowy? Przez jakie konkretne zachowania i czynności chcemy to zrobić? Warto wdrożyć kilka takich służących nam zachowań, byle tylko nie było ich zbyt dużo i nie zamieniły się w listę zadań do wykonania i nie były dla nas obciążeniem.
4. Jaki relaks jest Ci potrzebny?
Poświęćmy chwilę przed urlopem, aby pomyśleć nad tym, co da nam prawdziwy relaks, wypoczynek i poczucie spełnienia? Może to będzie zwiedzanie, spacery, może dużo wrażeń, a może lepszy dla nas będzie wypoczynek z książką? Odpowiedź na to pytanie jest ważna – czasami wybieramy konkretny rodzaj odpoczynku nawykowo, podczas gdy tak naprawdę potrzebujemy innej formy relaksu.
5. Czasami nie rób nic
Warto podczas urlopu zostawić sobie trochę czasu na nicnierobienie, czasu niezaplanowanego, aby usłyszeć siebie i nasze potrzeby, które do tej pory nie dochodziły do głosu. Zazwyczaj w codziennych realiach mamy zbyt dużo działań zaplanowanych, aby głębiej zastanowić się, co jest dla nas ważne i w jakim kierunku chcielibyśmy pójść dalej. Jaka nasza ważna potrzeba nie jest zaspokojona?
6. Ustal zasadę i się jej trzymaj
Dobrym pomysłem jest ustalić ważną dla siebie zasadę, której przestrzeganie bardzo nam pomoże w wypoczynku na urlopie – dla jednych to będzie „nie włączam laptopa częściej niż co 3 dni”, „nie wchodzę na Facebooka przez tydzień” lub jeszcze coś innego. Ważne, aby wsłuchać się w siebie i samemu podjąć decyzję, co sprawi, że ten urlop będzie dla mnie prawdziwym relaksem i naładowaniem akumulatorów.
7. Postaw na krótkie wypady
Jeśli urlop już za nami (lub też musimy na niego jeszcze długo poczekać), zróbmy sobie od czasu do czasu w weekend jednodniowe wakacje, podczas których skupimy się na swoich potrzebach i podarujemy sobie najlepszy dla siebie sposób wypoczynku – również jako urozmaicenie codzienności.
Podczas wakacji doceniaj każdą chwilę, bądź tu i teraz. Obojętnie, kiedy masz zaplanowany urlop (nawet jeśli jesteś już po), życzymy Ci cudownego wypoczynku i relaksu!