Oddech, relaks i zdrowie, czyli sesja w komorze hiperbarycznej

7 wrz 2020 | OKIEM EKSPERTA | 1 komentarz

Jeśli chcemy żyć długo i zdrowo, staramy się dobrze odżywiać. W tym celu poszukujemy ekologicznych produktów, rezygnujemy z papierosów (tu z pomocą przychodzi moda na niepalenie) oraz odstawiamy alkohol, słodycze i napoje energetyczne. Uprawiamy sport – na ulicach i w parkach za każdym rokiem obserwujemy więcej biegaczy, a wiele osób zamieniło samochód na rower. Jednocześnie żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku. Smog, zmiany klimatu, wirusy, stres – to wszystko niestety osłabia efekty naszych starań. Z pomocą przychodzi komora hiperbaryczna.

Długie życie to nie tylko długowieczność ciała, ale to przede wszystkim sprawność neuronów w mózgu. Ciężar mózgu to zaledwie 2% całej masy ciała. Tymczasem ten niewielki organ potrzebuje ponad 20% tlenu zużywanego przez nasz organizm. Można więc stwierdzić, że tlen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego. Gdy się starzejemy, następuje między innymi spowolnienie angiogenezy, czyli procesu tworzenia się naczyń włosowatych i wzrasta ciśnienie tętnicze. Ponadto zamykają się małe naczynia krwionośne, co oznacza starzenie się układu krwionośnego.

Jak więc żyć zdrowo i długo, gdy środowisko i brak czasu nam nie pomaga? A naturalnych procesów starzenia nie da się zatrzymać? 

​Warto wiedzieć, że jest sposób na głębokie dotlenienie całego organizmu w krótkim czasie. Ten sposób to tlenoterapia hiperbaryczna. Tlenoterapia hiperbaryczna to bezbolesny i bezinwazyjny zabieg polegający na oddychaniu skoncentrowanym tlenem w środowisku o zwiększonym ciśnieniu (1.5 ATA). Sesja w komorze hiperbarycznej trwa 80 minut. W tym czasie – dzięki podwyższonemu ciśnieniu – tlen rozpuszcza się w osoczu krwi. Podczas sesji dotleniamy cały organizm. Pobudzamy komórki macierzyste i doprowadzamy tlen do trudno dostępnych miejsc w każdej części ciała. Terapia ta jest z powodzeniem stosowana jako obowiązkowy dodatek do rehabilitacji. Przeciwdziała skutkom przewlekłych chorób oraz jest wsparciem dla utrzymania dobrego zdrowia i sprawności fizycznej. Tlenoterapia hiperbaryczna zapobiega powstawaniu zatorów i wspiera angiogenezę, co może być odpowiedzią na problem starzenia się i go nieco spowolnić. 

Musimy wiedzieć, że niedobór tlenu – hipoksja – leży u źródeł wielu chorób układu nerwowego. Dlatego właśnie tlenoterapia hiperbaryczna odgrywa ogromną rolę w leczeniu schorzeń układu nerwowego. Sesje w komorze z powodzeniem stosuje się w celu poprawy nastroju oraz zniesienia uczucia lęku czy frustracji. Co ważne, zabiegi w komorze ciśnieniowej mają także działanie prewencyjne i w znaczący sposób obniżają prawdopodobieństwo nawrotu depresji. Podczas pobytu w komorze hiperbarycznej. następuje bowiem wzrost ilości wytwarzanej w mózgu serotoniny. To ważny neuroprzekaźnik, który odpowiada za nasz nastrój. 

Sesje w komorach hiperbarycznych stają się coraz popularniejsze, w związku z tym na rynku rośnie liczba tzw. komór łagodnych. Czy wszystkie komory są takie same? Odpowiedź brzmi: nie. Komory dzielimy na medyczne i łagodne. Komory medyczne to zupełnie inna „liga”. Tu ciśnienie wynosi 2.0 ATA lub więcej. Komory medyczne pracują na wyższych ciśnieniach i z tego powodu są objęte ścisłymi regulacjami dotyczącymi obsługi przez personel medyczny. Takich komór w skali całego kraju jest niewiele. Na rynku dla wszystkich zainteresowanych dostępne są natomiast komory łagodne. Terapia w komorze łagodnej stanowi wsparcie terapii i regenerację, ale absolutnie nie jest formą samego leczenia. Komory łagodne dzielimy na miękkie i twarde. W komorach miękkich – z uwagi na materiał, z którego są wykonane – ciśnienie może wynosić maksymalnie 1,3 ATA (a w niektórych nawet tylko 1,1, ATA). W komorach twardych ciśnienie wynosi natomiast 1,5 ATA. Komory mogą być jedno- lub dwuosobowe. Im ciśnienie niższe, tym skuteczność i szybkość terapii jest mniejsza. Dlatego przy wyborze komory trzeba zwrócić uwagę na maksymalne ciśnienie, jak również na czas trwania jednej sesji. Miejsca, które oferują tlenoterapię hiperbaryczną, proponują sesje od 60 do 80 minut. Warto więc się upewnić, jak długo będzie trwała sesja i w jakim ciśnieniu, aby wybrać najkorzystniejszą opcję. 

Tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga:

  • Leczenie schorzeń układu nerwowego (depresje, migreny, choroba Parkinsona, Alzheimera)
  • Walkę z miażdżycą, nadciśnieniem, stwardnieniem rozsianym
  • Terapie związane z chorobami kości (zapalenia, urazy, martwice)
  • Pracę układu odpornościowego i trawiennego 
  • Walkę z chorobami skórnymi (łuszczyca, grzybica, odmrożenia, oparzenia)
  • Leczenie niepłodności i zaburzeń potencji
  • Leczenie cukrzycy oraz zespołu stopy cukrzycowej
  • Regenerację po urazach i operacjach
  • Rehabilitację autyzmu, Zespołu Aspergera, ADHD i Zespołu Downa 
  • Pracę nad wydolnością organizmu

 

Autorka:

Joanna Gransort

Joanna Gransort

Właścicielka Strefy Oddechu

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: „Siła networkingu”.

Kategorie

1 komentarz

  1. Ilona Jaworek

    Zdecydowanie polecam sesje w komorze hiperbarycznej. Już po pierwszej sesji poczujesz się lepiej, a po kolejnych efekty będą widoczne jeszcze bardziej. Poprawa wydolności oddechowej, mniej odczuwalne zmęczenie a przede wszystkim relaks. Ja jestem zachwycona.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”