„Nie mam czasu” – czy to także Twoja wymówka? Wyznacz swoje priorytety

16 kwi 2020 | OKIEM EKSPERTA | 0 komentarzy

Jakie jest Twoje największe marzenie? Zobaczyć Machu Picchu? Zrewolucjonizować swoją branżę? Wystawić własne obrazy w renomowanej galerii? Jesteśmy pewne, że możesz zrealizować każdy cel, ale… przecież nie masz czasu, prawda? Pora skończyć z tą wygodną wymówką. Czas na to, co dla Ciebie ważne, zawsze da się zorganizować.

Idea slow life zakłada, że jeśli żyjesz we własnym rytmie, znajdziesz czas na wszystko, co się dla Ciebie liczy. Brzmi prosto i w gruncie rzeczy tak właśnie jest, ale… No właśnie, ale. Problem pojawia się często już na etapie określania swoich priorytetów. Nie wiemy, co jest dla nas najważniejsze, a w konsekwencji nie chcemy z niczego rezygnować. Mieć ciastko i zjeść ciastko – oto przekonanie, które pozbawia Cię cennego czasu.

Tymczasem codziennie stajemy przed wyborami, które albo zbliżają nas do naszych celów, albo nas od nich oddalają. Jeśli nauczymy się rozróżniać jedne od drugich, a potem skutecznie nimi zarządzać, nagle znajdzie się i czas, i ochota do podbijania świata.

Czy znasz swoje priorytety?

Sądzisz, że jesteś bardziej zajęta niż Bill Gates? Niż Oprah Winfrey? Jedno wiemy na pewno – masz dokładnie tyle czasu, co oni, czyli 24 godziny w ciągu doby. To, co ich wyróżnia, to poświęcenie, z jakim oddali się osiąganiu swoich celów. Odkryli, co jest dla nich szczególną wartością i do czego dążą, a potem krok po kroku zmierzali w obranym kierunku. Jeśli należysz do kobiet (zauważ, że niezwykle rzadko słyszysz to z ust mężczyzn), które jak mantra powtarzają zdanie „nie mam czasu”, również powinnaś się nad tym zastanowić.

Pomyśl, co najbardziej liczy się dla Ciebie w życiu. Rodzina? Praca? Hobby? A teraz zerknij na swój plan dnia. Ile minut, godzin przeznaczasz na tę sferę? Prawdopodobnie za mało, bo inaczej nie czytałabyś tego artykułu. Zachęcamy Cię więc, do zrobienia analizy swoich aktywności i zadania sobie pytania: z czego mogę zrezygnować, żeby mieć więcej czasu? Skoro pewne rzeczy są dla Ciebie ważne, to inne mają mniejszą od nich wartość. Na pewno część z nich jesteś w stanie wykreślić ze swojego harmonogramu.


Szukaj takich zadań, które możesz oddelegować i takich, które w ogóle nie mają większego sensu. W głowie miej swój priorytet – a najlepiej zapisz go na kartce. Jeśli zamiast raz w tygodniu zrobić porządne zakupy spożywcze, co drugi dzień biegasz do sklepu, to siłą rzeczy pozbawiasz się czasu, który mogłabyś spędzić z rodziną. Jeśli samodzielnie z mozołem wystawiasz faktury, choć możesz to za niewielkie pieniądze zlecić specjalistom – nie znajdziesz czasu na rozwój swojego produktu. A co jest ważniejsze z perspektywy Twojego celu: faktura czy doskonała oferta? Zakupy czy najbliżsi? Wybór nie powinien sprawić Ci trudności, ale najpierw musisz zadać sobie to pytanie.

Nie namawiamy Cię, byś rzuciła wszystko i zajęła się nagle tylko jedną sferą życia. Na dłuższą metę to niemożliwe. Możesz za to świadomie decydować, na co poświęcisz swój czas. Zawsze powtarzamy, że Twoje życie – Twój wybór, nie zapominaj więc o tym, że naprawdę masz wpływ na to, co dzieje się wokół.

Planuj z głową


Gdy już znasz swoje priorytety, pora zmienić podejście do planowania. Bez dobrej organizacji i zarządzania sobą w czasie, na nic zda się nawet najpiękniejsza wizja. Na szczęście teraz możesz już planować skutecznie – bo wiesz, co chcesz dzięki temu narzędziu osiągnąć. Oto kilka wskazówek, by zorganizować życie po swojej myśli.

  1. Wyznaczaj kluczowe zadania

Zamiast maksymalnie wypełniać codzienną listę „to do”, skoncentruj się na najważniejszych zadaniach i to wokół nich zbuduj harmonogram dnia. Wybierz 1-2 działania z ważnych dla Ciebie dziedzin (np. praca-dom), które przybliżą Cię do osiągnięcia wyznaczonych celów – nie więcej, bo stracisz efektywność. Na każde z nich zaplanuj, zgodnie z zasadą Pareto, 20% swojego czasu. W przypadku 8-godzinnego dnia pracy będzie to np. ok. 90 minut.

  1. Planuj zgodnie z rytmem dobowym

Obserwując swój rytm dobowy, możesz stwierdzić, w jakich godzinach jesteś najbardziej efektywna, a kiedy najłatwiej przychodzi Ci relaks. I choć nie zawsze możesz dopasować do tego plan dnia, staraj się robić to zawsze, gdy masz okazję. Sprawi to, że będziesz optymalnie wydatkować energię, a dzięki temu więcej zostanie Ci jej do realizacji celów – nawet, jeśli celujesz „tylko” w przeczytanie bajki na dobranoc dzieciom i właśnie to jest jednym z Twoich priorytetów.

  1. Rezerwuj czas dla siebie

Rezerwuj czas, który spędzisz sama ze sobą. Czy będzie to długa kąpiel, czy nauka hiszpańskiego, czy lekcja salsy – zapisz to w kalendarzu. Dzięki temu inne aktywności nie wejdą Ci w drogę, bo przecież ten czas masz już zajęty.

  1. Rób listy

Listy rzeczy do zrobienia bywają przytłaczające – choć dla wielu osób to podstawa efektywności osobistej. Jednak sama idea zapisywania rzeczy, planów jest bardzo słuszna. Dlatego zachęcamy Cię do znalezienia takiej listy, która będzie służyć Tobie i Twoim priorytetom: listy książek do przeczytania, miejsc do odwiedzenia, umiejętności do opanowania itd. Zyskasz motywację, przypominajkę i namacalne świadectwo tego, co jest dla Ciebie ważne – nie pozostanie to bez znaczenia dla Twojej podświadomości.

  1. Nie wybiegaj daleko w przyszłość

Jeśli wiesz, gdzie chcesz być za 5 lat – punkt dla Ciebie. Jednak zapisywanie w kalendarzu rzeczy, które mają mieć miejsce za więcej niż pół roku, nie jest bardzo efektywne – chyba że chodzi o sztywne daty, jak np. ważne wydarzenie czy termin płatności. W planowaniu bardzo ważna jest elastyczność i umiejętność dostosowania się do zmiennych okoliczności. Miej wizję, miej priorytety i płyń z prądem – oczywiście we wcześniej wyznaczonym kierunku.

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”