Jak walczyć ze stresem? Poznaj sposoby na pokonanie niewidzialnego wroga

23 mar 2020 | OKIEM EKSPERTA | 0 komentarzy

Mamy nadzieję, że wykonałaś już ćwiczenia z poprzedniego artykułu (przeczytasz go tutaj). Stresujące chwile miewa każdy z nas, ale jeśli ta emocja Cię zniewala i nie pozwala Ci działać, to oznacza, że potrzebna jest walka ze stresem. A zatem do dzieła!

Poniżej zebraliśmy trochę informacji. O samym stresie wiesz już dużo, bo ostatnio rozłożyliśmy go na czynniki pierwsze, więc teraz przyszedł czas na konkretne ćwiczenia, działania i próbę walki. 

 

Jak walczyć ze stresem?

 

​Nie bój się (żeby nie napisać „nie stresuj” ?), to, co musisz zrobić, aby pokonać paraliżujące objawy, nie jest trudne. Ważne jednak jest, aby Twoja walka ze stresem była konsekwentna! 

Dasz radę? 

Na samym początku Twojej drogi do relaksu i odprężenia ważne jest, abyś umiała precyzyjnie określić, w jakim stanie aktualnie znajduje się Twoja psychika i Twoje ciało. Dlatego, jak już stres Cię odwiedzi, to nazwij towarzyszące mu emocje – im precyzyjniej to uczynisz, tym lepiej. Mogą to być na przykład takie stany jak: lęk, gniew, frustracja, zniecierpliwienie, strach. Rozpoznaj swojego wroga – to podstawa każdej walki. 

Następnie czas poczynić kroki, które wpłynął na Twoje emocje długofalowo, wiąże się z tym także Twój styl życia, nad którym odrobinę popracujemy ?Zajrzyj do swojej lodówki – czyli zmieniamy nawyki żywienia. Przede wszystkim zwróć uwagę na odpowiedni poziom magnezu, żelaza i wody w diecie. Zlikwiduj nadmiar soli i tłuszczu. Ogranicz także wszystkie używki – pracuj nad tym stopniowo, ale konsekwentnie! 

  • Bądź aktywna – walka ze stresem stanie się niezwykle skuteczna, jeśli dołożysz do niej aktywność fizyczną. I wcale nie musisz zostać sportowcem – wystarczy już 20-30 minut spaceru. Po prostu rusz się, kiedy możesz, nie przyrastaj do fotela ani kanapy – gdziekolwiek one nie stoją.
  • Wycisz się – tak inaczej można nazwać medytację – dużo osób nie bierze jej pod uwagę, ponieważ mają o niej mylne wyobrażenie. Nie musisz siadać po turecku i udawać buddystę. Wystarczy, że zamkniesz oczy, pomyślisz o czymś przyjemnym i weźmiesz kilka głębokich wdechów. Jedyne co jest niezwykle ważne, to cisza wokół, byś pobyła ze sobą sam na sam. 5 minut takiego stanu w ciągu dnia, to naprawdę niezła robota!
  • Przyjrzyj się swoim obowiązkom – wiesz, że najczęstszym powodem stresu jest praca? Przyjrzyj się temu, co robisz, co musisz robić, co źle na Ciebie wpływa. Następnie odpowiedz sobie, dlaczego tak jest. A teraz kolejno rozpracuj, co możesz z tym zrobić i zminimalizuj wszystkie stresujące sytuacje.
  • Wymaż złe nawyki i zamień je na zdrowe. Zamiast sięgać po słodycze w chwilach gniewu – sięgnij po owoc; zamiast włączać od razu media po powrocie z pracy – pomedytuj; zamień spacery po galerii na spacery na świeżym powietrzu itd.. Znajdziesz na pewno sama przyzwyczajenia, które warto zamienić.
  • Ćwicz asertywność – wiele osób stresuje kontakt z innymi. Dzieje się tak z różnych powodów, ale na wiele z nich ma wpływ poziom Twojej asertywności. Gdy na wszystko się godzisz, nic dziwnego, że później boisz się spotkania z tym, kto ma względem Ciebie oczekiwania, które niekoniecznie odpowiadają Tobie, zatem ćwicz asertywność, by żyć ze sobą w zgodzie!
  • Dokończ, co zaczęłaś – ciągły stres potęgują niedokończone zadania, i to nawet takie najdrobniejsze jak stos ubrań do wyprasowania. Zaplanowałaś coś sobie, rozgrzebałaś temat albo nawet się za niego nie zabrałaś i cały czas on gdzieś tam wisi w powietrzu, a Ciebie to spina – świadomie lub nie. Dbaj o to, by wszystko dokańczać możliwie szybko – będziesz szczęśliwsza. Wiemy, że wiele spraw wymaga czasu, ale wtedy można rozbić je na mniejsze cele i trochę oszukać naszą głowę ?.
  • Nastaw się – pozytywnie! Jak wiele może zdziałać uśmiech, chyba nie trzeba nikomu już tego tłumaczyć. Poza tym chodzi tu także o to, żebyś się nie nakręcała. Zamiast myśleć „cholera jasna, nie wyrobię się z tym”, pomyśl ”co mogę zrobić, żeby zdążyć?”. Prawda, że już brzmi mniej stresująco? Ktoś Cię kiedyś zdenerwował i widząc go automatycznie reagujesz grymasem? Uśmiechnij się, przełam to – Twoje ciało zapamięta nowy stan.
  • Zapobiegaj – znasz stresujące sytuacje w Twoim życiu, więc jeśli możesz niektórym z nich zapobiec, to ich po prostu uniknij.
  • Nie wyprzedzaj faktów – jeśli stresują Cię wystąpienia publiczne i właśnie takie Cię czeka, to nie myśl o tym, że zaraz zaczniesz się stresować, bo uruchamiasz błędne koło!
  • Ucinaj drzemki – drzemka w ciągu dnia bardzo obniża poziom kortyzolu – tak jak ćwiczenia fizyczne, zatem zacznij z nich korzystać, a zauważysz dużo zmian w swoim samopoczuciu. Idealna powinna trwać 20 minut – nie dłużej! Dlatego, że później organizm wchodzi w stan głębokiego snu i po takiej pobudce w jego trakcie poczujesz się jeszcze bardziej zmęczona.
  • Idź na masaż – w trakcie stresu napina się całe ciało – pracują wtedy mięśnie, tkanki, narządy, dlatego też masaż od czasu do czasu zadba o Twój relaks i odprężenie.

Na te powyższe działania, aby przyniosły one pożądany efekt, czyli odprężenie, potrzeba czasu. Niektóre z nich, to kwestia wyćwiczenia odpowiednich nawyków i walka z samym sobą. Ale co zrobić, jeśli właśnie się stresujesz i nie jesteś w stanie skupić myśli?

Poznaj doraźne metody na stres

 

Aby pozbyć się stresu natychmiast, trzeba świadomie pokierować swoim ciałem i zlikwidować lub chociaż zmniejszyć napięcie, jakie w nim zapanowało. W tym celu możesz wykonać kilka poniższych ćwiczeń: 

– zaciśnij z całej siły zęby lub pięści (możesz zacisnąć także powieki) i trzymaj, aż poczujesz maksymalne napięcie, a później jeszcze trzymaj 2 minuty. Następnie – puść. Powinnaś się po tym uspokoić. Jeśli masz potrzebę – powtórz to jeszcze raz. 

Organizm ponosi konsekwencje stresu, ponieważ walczy z napięciem, więc jak napniesz się świadomie, to odwrócisz schemat. 

– Zrób od 7 w górę głębokich wdechów. Ale pamiętaj! Głęboki wdech to taki, który bardzo powoli wdychasz i wydychasz. Policz do 3 lub, jak dasz radę, to do 5 podczas takiego wdechu i wydechu, aby spowolnić ten proces. 

– Policz wstecz od 84 do 32. Możesz wybrać inne liczby, ale dobrze by nie były zbyt oczywiste jak 100, 10, 20 itp. Inną propozycją jest wykonanie prostych zadań matematycznych: 96 – 23, 48 + 16 itd.

Walka ze stresem na najwyższym poziomie

 


Sposobem dla zaawansowanych wojowników walki ze stresem jest PROGNOZOWANIE, to znaczy, że przewidujesz najgorszy z najgorszych scenariuszy, jaki w danej sytuacji może się przytrafić, a następnie krok po kroku planujesz, jak go uniknąć. Czasem wystarczy już samo uświadomienie sobie skutków, aby dojść do wniosku, że nie jest wcale tak źle ?.

Mamy nadzieję, że weźmiesz sobie nasze sposoby na stres do serca.  

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”