motywacjaMatki, żony, córki, przyjaciółki – nikt tak skutecznie nie daje wsparcia bliskim. Jesteśmy powiernicami, służymy ramieniem i chusteczkami, gdy jest to potrzebne. Staramy się motywować do tego, by się nie poddawać i wspierać w realizacji swoje dzieci, partnerów, przyjaciół. Dlaczego zatem nadal tak wiele z nas ma problem z motywowaniem siebie? Czemu często tyle kobiet budzi się z poczuciem, że coś w swym życiu przegapiła, poświeciła i co gorsze wychodzi z założenia, że musiała tak zrobić?
Niestety, kochane, musimy uczciwie przyznać same przed sobą, że problem tkwi w tym, że nasza osobista motywacja nie została rozbudzona w 100%. Czemu tak się dzieje? Powodów może być wiele; od strachu przez podjęciem wysiłku i porażką, po poczucie niezrozumienia i lęku przed brakiem akceptacji co do naszych pragnień. Lubimy to, co znane i bezpieczne. Co nie niesie z sobą dużego ryzyka poniesienia strat. Jednak czym byłoby życie, gdyby było mdłe, bez smaku i bez wyrazu? Zatem jak skutecznie wzbudzić motywację, by osiągnąć zamierzony cel?
Cel
Rozpoznaj swój cel. Często nie sięgamy po to, czego pragniemy, ponieważ nie precyzujemy tych pragnień. Zamiast ogólnego celu bycia szczęśliwą, zastanów się, co tak naprawdę może Cię uszczęśliwić. Stawianie na rozwój osobisty, założenie własnego biznesu czy może poprawienie relacji? Ważne, by jasno określić czego chcemy.
Zasoby
Zastanów się, jakie posiadasz zasoby wewnętrzne (swe cechy, zalety) i zewnętrzne (wsparcie innych osób, zalety środowiska zewnętrznego np. możliwość udziału w szkoleniach), które pomogą w osiągnięciu celu.
Wsparcie
Jeśli już rozpoznałaś cel i określiłaś zasoby, jakie posiadasz, by wystartować – podziel się tym. Porozmawiaj z kimś, komu ufasz, kto przedyskutuje z tobą twą chęć do działania, kto będzie służył oparciem i radą.
Porzuć strach
Strach jako dreszczyk działający energetyzująco nie jest zły. Jednak strach paraliżujący, niosący duży stres nie jest sprzymierzeńcem. Pamiętaj po co działasz i dlaczego chcesz dotrzeć do celu.
Małe kroki
Podziel drogę do osiągnięcia celu głównego na małe kroki. np. w przypadku przekwalifikowania się i stworzenia swego biznesu podziel działania na konkretne etapy np. rozpoznanie rynku, zdobycie odpowiednich kwalifikacji itp. Znajduje to również zastosowanie w przypadku chęci poprawy relacji. Jeśli zależy Ci na tym, by było w niej mniej kłótni, a więcej dialogu i omawiania problemów, staraj się z każdym delikatnym tematem osiągać tę umiejętność, poznaj techniki aktywnego słuchania i konstruktywnej komunikacji.
Świętuj
Pozwól sobie na celebrowanie każdego mniejszego kroku zakończonego sukcesem. Nagradzaj się, zrób coś co lubisz, daj sobie chwilę relaksu. Doceniaj to, co już udało Ci się osiągnąć.
Sieć wsparcia
Jeśli coś pójdzie nie tak, nie poddawaj się. Nie pozwól, by porażki zniszczyły to, do czego zaczęłaś dążyć i na co już się odważyłaś, by być szczęśliwszą. Pamiętaj o osobach dających Ci wsparcie. Gdy go potrzebujesz nie wstydź się o nie poprosić.
Ta „Szczęśliwa 7” może służyć jako drogowskaz, który tak naprawdę przecież dobrze znasz. Zapewne wiele razy używałaś tych wskazówek, by motywować swych bliskich. Dlaczego? To proste – bo zależy Ci na nich. W takim razie powinno zależeć Ci również na samej sobie.
Bądź inspiracją – motywuj siebie i innych.