Czas na podsumowanie roku w 5 krokach

12 gru 2021 | OKIEM EKSPERTA | 0 komentarzy

Zbliża się koniec roku, więc… czas na  podsumowanie roku i wyciągnięcie wniosków z ostatnich 12 miesięcy! A jest to niezbędne do pracy nad zaplanowaniem nowych ścieżek i celów. Zapewne zastanawiasz się czemu?

Po pierwsze, zdasz sobie sprawę z tego, ile dobrego działo się w tym roku. Przeglądając kalendarz, zrobisz podróż po wszystkich dobrych i złych wydarzeniach, dzięki czemu będziesz mogła dokonać ważnej analizy.

Po drugie, wyciągniesz wnioski. W biznesie piszemy raporty i podsumowujemy projekty. A w życiu… no już nie zawsze. Potraktuj swój rok jak najważniejszy dla Ciebie projekt i zestaw je z założeniami z początku roku. Czas na przeanalizowanie, co poszło dobrze, a co średnio. Co powtórzyć, a czego unikać.

Po trzecie, będziesz miała podstawę do zaplanowania kolejnego roku. Wiesz, co sprawiało Ci radość przez 12 miesięcy, a co Cię męczyło. Może byłeś na wielu konferencjach i chciałabyś to powtórzyć? A może podjęłaś się kilku projektów, które wyssały z Ciebie wszystkie siły i absolutnie nie chciałabyś do tego wracać? Musisz wiedzieć, co lubisz, a czego nie, żeby wiedzieć, jak działać w zgodzie ze sobą.

Po tym krótkim wstępie, zapraszamy Cię do podsumowania swojego roku w 5 krokach.

Wypisz najważniejsze wydarzenia z tego roku

Tak dokładnie! Przypomnij sobie wszystkie najważniejsze dla Ciebie wydarzenia tego roku. Jeżeli nie pamiętasz, z pomocą przyjdzie Twój kalendarz, planner, albo manager zadań (np. Asana). Przejrzyj swoje posty w social mediach i zobacz, co publikowałaś na prywatnym profilu.

Następnie wypisz, co się działo (możesz zrobić podział na miesiące). I nie skupiaj się tylko na dobrych rzeczach, ale również na tych gorszych.

Zacznij od sukcesów

Na pewno osiągnęłaś kilka fajnych sukcesów. I nie musi to być nowy super samochód, dyrektorskie stanowisko, czy zostanie mistrzynią świata w boksie zawodowym. Ważne jest wszystko, co Ci się udało w tym roku.

Teraz czas na analizę. Zobacz, co Ci się udało, podobało, jak do tego doszło, jakie kroki podjęłaś, by tak się stało.. Dzięki temu będziesz miała gotowy szkic działań na kolejny rok, o ile chcesz kontynuować to, co zdarzyło się w poprzednim.

Czas na porażki

I analogicznie jak wcześniej, jeśli coś poszło inaczej niż planowałaś, przypomnij to sobie i przeanalizuj. Pamiętaj, wszystko, co poszło nie tak, ma być dla ciebie lekcją. Może to, co planowałaś, nie było dla ciebie aż tak ważne i dlatego to porzuciłaś? A może po prostu nie zaplanowałaś dokładnie celów i następnym razem musisz się trochę bardziej przyłożyć?

Ten krok jest właśnie po to, aby te niezrealizowane plany, cele, marzenia albo porażki oswoić i więcej ich nie powtarzać.

Wyciągnij wnioski

Czas na analizę o krok głębszą niż samo zastanowienie się nad celami. Czyli w skrócie: czego właściwie chcesz? Nie jest to takie proste, jak by się pomogło wydawać,  ale jesteś bardzo blisko!

Odpowiedz sobie na te pytania:

  • CZEGO CHCĘ ROBIĆ WIĘCEJ W PRZYSZŁYM ROKU?
  • CZEGO CHCĘ ROBIĆ MNIEJ W PRZYSZŁYM ROKU?
  • CO CHCĘ, BY ZOSTAŁO TAKIE SAMO?

Odpuść i idź do przodu

A na koniec zastanów się, czy są jakieś tematy, których trzymasz się kurczowo, bo „tak trzeba” albo „szkoda przerywać”. Ale niestety już cię nie interesują, nie rozwijają, a tylko sprawiają problem. Zapisz je i odpuść.

A może chowasz urazy do ludzi, którym jeszcze nie przebaczyłaś? Tu również odpuść – życie jest za krótkie, aby stale wracać do tego, co było.

Koniecznie daj znać, jakie wnioski wyciągnęłaś.

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”