Jak skutecznie podsumować rok?

8 gru 2022 | OKIEM EKSPERTA, Z ŻYCIA CZERWONEJ SZPILKI | 0 komentarzy

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami i choć jest to tylko data umowna, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że to właśnie w tym okresie coś się kończy, a coś zaczyna. Dlatego też warto podsumowanie roku robić na przełomie grudnia i stycznia.

Ale jak to zrobić skutecznie i co to właściwie ma Tobie dać? Po co wracać do przeszłości zamiast z wysoko podniesioną głową patrzeć w przyszłość?

„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie.” – George’a Santayana
Ten cytat idealnie obrazuje to co chcę Ci przekazać w dalszej części artykułu.

Podsumowanie dnia, tygodnia, miesiąca, roku… daje nam możliwość przeżycia na nowo wydarzeń z danego okresu, poukładanie sobie ich w głowie, ponowne skorzystanie z pozytywnych emocji wynikających z dobrych wydarzeń oraz wyciągnięcie wniosków z tych mniej dobrych czy wręcz negatywnych.

To wszystko wspiera nas na drodze do naszej wymarzonej przyszłości, ponieważ praca z przeszłością jest kluczowa dla naszego dalszego rozwoju, planowania i efektywności. Szczególnie ważne w tej pracy z przeszłością są wnioski, akceptacja i wdzięczność, które dają w efekcie dużo zasobów energetycznych do dalszych działań.

W organizacji życia i biznesu, planowaniu i efektywności bardzo ważna jest pewność siebie. A ta z kolei jest możliwa jedynie wtedy, gdy akceptujemy siebie w 100%, akceptujemy naszą przeszłość, całe nasze zaplecze i przyjmujemy je takim jakie jest.

Każda z nas ma własny bagaż doświadczeń. Jedna pochodzi z zamożnej rodziny, druga ze średnio statystycznej, trzecia z rodziny, w której panowała przemoc lub rodziny patologicznej. 

Ważne jest by zrozumieć, że nasza przeszłość nas nie definiuje.
Definiuje nas to, jak ją traktujemy i jakie wyciągamy z niej wnioski.

 

 

Pamiętasz historię o bogaczu i alkoholiku z rodziny gdzie ojciec był alkoholikiem? Zarówno jeden, jak i drugi zawdzięczali to co dzisiaj mają temu, że mieli ojca alkoholika. Jeden z tego powodu stoczył się na dno, drugi – wbrew temu wzniósł się na wyżyny.

Przyjęcie przeszłości, jej zaakceptowanie i wyciągnięcie wniosków sprawi, że zbudujesz mocne fundamenty dla swojej przyszłości.

Dlatego polecam Tobie regularnie robić podsumowania oraz nie wypierać negatywnych przeżyć i ludzi ze swojej przeszłości. Zamiast tego warto wyciągać wnioski na przyszłość i najlepiej jest robić to na papierze i na bieżąco.

Jak zatem skutecznie podsumować rok aby kolejny był pełen sukcesów?

Na drodze do skutecznego podsumowania roku należy wykonać kilka kroków:

  1. podsumować wszystkie ważne dla Ciebie zdarzenia zeszłego roku (negatywne oraz pozytywne) i wyciągnąć z nich wnioski,
  2. zrobić inwentaryzację i aktualizację swoich celów i postanowień z początku roku,
  3. podsumować swoje nawyki – zarówno takie których udało Ci się pozbyć, jak i takich, które udało się nabyć w tym roku,
  4. oczyść swoje serce – przeanalizować z kim miałaś niezbyt dobre relacje w tym roku i spróbować załatwić polubownie tę sprawę,
  5. przeanalizować też pozytywne relacje i wyciągnąć na ich podstawie wnioski,
  6. podsumować wszystkie swoje niedokończone sprawy,

Przypominam, że wszystkie wymienione kroki najlepiej jest wykonać na papierze.

Po ich wykonaniu polecam przyjrzeć się temu wszystkiemu uważnie, a następnie w głębi serca zaakceptować to co się wydarzyło (bo tego już nie zmienisz) oraz podziękować za to wszystko sobie i Bogu/ Wrzechświatu/ Stwórcy/ Absolutowi (w zależności od tego w co wierzysz).

Nic nie dzieje się w naszym życiu bez przyczyny. Wszystko jest za coś albo po coś. Wszystko służy naszemu dobru i rozwojowi naszej duży (nawet jeżeli teraz nie potrafisz tego dostrzec). Dlatego wdzięczność za to co się już wydarzyło jest niezbędna do tego aby móc z punktu “tu i teraz” ruszyć dalej.

 

 

Twoje podsumowanie będzie jeszcze bardziej skuteczne jeśli wykonasz je w oparciu o obszary życia, które są dla Ciebie ważne (Koło życia – sprawdź nasz wpis na ten temat i wykonaj ćwiczenie).

Gdy już wykonasz podsumowanie i praktykę akceptacji oraz wdzięczności, będziesz mogła śmiało przechodzić do zaplanowania kolejnego roku pełnego sukcesów.

O tym jak zaplanować tak, żeby realizować opowiem Ci w jednym z kolejnych wpisów, a tymczasem zapraszam Cię serdecznie do 5-dniowego bezpłatnego wyzwania “Podsumuj rok z Czerwoną Szpilką”.

Podczas wyzwania poprowadzę dla Ciebie 5 mini transmisji na żywo na naszym fanpage i Instagram, a dla wszystkich osób, które zapiszą się na wyzwanie przygotowałyśmy specjalny workbook do wykonania skutecznego podsumowania roku.

Wyzwanie odbędzie się w dniach 12-16 grudnia i możesz dołączyć do niego w każdym dniu.

Kliknij w link poniżej i zapisz się już dzisiaj aby otrzymać swój workbook i do zobaczenia już 12 grudnia podczas pierwszej transmisji na żywo!

Zapraszam,
Nadia Poliszczuk

 

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

Podobne wpisy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”