A jak ASERTYWNOŚĆ, czym jest i dlaczego warto nad nią pracować?

27 Maj 2021 | CZERWONA SZPILKA RADZI | 0 komentarzy

Jak mawiał jeden z psychologów „Jeśli nie wiesz czy dane zachowanie jest asertywne, sprawdź, czy wzrasta Twój szacunek do Samej Siebie po danym zachowaniu”. ASERTYWNOŚĆ to styl podróżowania przez życie z dużą świadomością własnego kierunku, własnego celu, własnych potrzeb. Ten styl jest realizowany dzięki samoświadomości i znajomości swoich wartości.

Asertywność jest drogą do niezależności. Jest to umiejętność nabyta, więc każdy może się jej nauczyć. Mówienie o asertywności, że to umiejętność mówienia ”nie” to tak jakby nic nie powiedzieć. Asertywność to postawa i sposób w którym porozumiewamy się z innymi. Dzięki niej komunikujemy się stanowczo, jednocześnie respektując prawa drugiego rozmówcy. Jest to również umiejętność obrony swoich praw i interesów bez naruszania “terytorium” innych.

Asertywność to umiejętność wyrażania swoich emocji i myśli, ale też wywieranie wpływu na innych w sposób nie agresywny i bez manipulacji. Zachowanie asertywne nie jest agresją ani uległością. Jest ono zachowaniem godnym i dojrzałym. Asertywne komunikaty to przekazy jasne rzeczowe i konkretne bez intencji zranienia.

W czym Ci pomoże asertywność w biznesie?

Pozwoli Ci zapobiec manipulacji w kontaktach handlowych i z innymi pracownikami. Zwiększa szanse dochodzenia do konsensusu, ustaleń oraz kontraktów korzystnych przynajmniej dla strony posługującej się asertywnym stylem komunikacji. Zwiększy Twoją pewność siebie i obniży napięcie. Minimalizuje czas potrzebny na efektywne negocjacje oraz rozmowy handlowe. Pomaga w rozumieniu nas przez zwiększenie precyzji wzajemnego rozumienia zmniejsza niebezpieczeństwo powstania nieporozumień i konfliktów. Warto bliżej przyjrzeć się swojemu zachowaniu i sprawdzić czy nie postępujesz zbyt agresywnie lub zbyt ulegle w stosunku do innych. Bo to jaką postawę przybierasz zależy od danej sytuacji. I to że w miejscu pracy jesteś uległa, nie oznacza, że w domu przyjmujesz postawę agresywną…

PAMIETAJ!

Nie jesteś tylko po to, aby spełniać czyjeś oczekiwania, ale UWAGA! inni też nie są tylko po to, aby spełniać twoje oczekiwania!!!

Jakie sygnały świadczą, że powinnaś popracować nad swoją asertywnością?

  • zgadzasz się na coś, mimo że wewnętrznie czujesz opór. Zmieniasz swoje plany lub z nich
    rezygnujesz pod wpływem innych osób i zaraz po czujesz się wykorzystywana i raniona.
  •  nie potrafisz odmawiać, więc bierzesz na swoje plecy problemy i obowiązki innych osób
  • realizujesz pragnienia innych a ciągle ci brakuje odwagi na realizację swoich marzeń
  • wybuchasz gniewem, płaczem lub histerią, bo inaczej nie umiesz wyrazić swoich emocji
  • atakujesz myśląc, że takim zachowaniem wszystko załatwisz

Która z tych sytuacji dotyczy Ciebie? Który z obszarów woła o uwagę?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o asertywności, czyli sztuce mówienia TAK swoim potrzebom i granicom, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb i granic innych zapisz się na bezpłatną konferencję online „ASERTYWNOŚĆ W RODZINIE I BIZNESIE”, która odbędzie się 27 maja o godzinie 19.00.

Udział tylko dla zapisanych osób (https://webinar.getresponse.com/Syj62/asertywnosc) Asertywność daje poczucie mocy. Określenie granic i otwarte mówienie o swoich potrzebach, uczuciach, oczekiwanych, zachowaniach buduje Twoją siłę i motywację do tego, aby się jeszcze bardziej rozwijać.

 

 
 
Kinga Bogdańska

Kinga Bogdańska

Mentorka Kobiet Sukcesu

Trener Biznesu, Trener Mocnych Stron, Mentorka Kobiet Spełnionych, autorka książki „Mistrzyni Swojego Życia”, wielu e-booków i unikalnych programów dla kobiet, współautorka kilku książek, mówca motywacyjny, współprowadząca audycję w Radio Pasja „Stacja Motywacja”. Jest autorką programu rozwojowego „MISTRZOWSKA AKADEMIA”, za który zdobyła statuetkę Bestseller Roku 2018 w kategorii program mentoringowy dla kobiet. Twórczyni niesamowitych projektów „Silna mimo wszystko” i „Akademii Liderek” wspierających kobiety.

O CZERWONEJ SZPILCE

Kobieta w czerwonych szpilkach jest, charyzmatyczna, ambitna i odważna w realizacji celów, a jednocześnie dumna ze swojej kobiecości. Codziennie przekracza swoje możliwości i chce być najlepszą wersją siebie. Chcemy, aby takich kobiet było jak najwięcej. Dlatego właśnie powstała Czerwona Szpilka – wyjątkowa społeczność, w której kobiety  mogą wspierać się w rozwoju zawodowym i osobistym.

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowego e-booka: „30 pomysłów na posty – Facebook/ Instagram”.

Kategorie

Podobne wpisy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *