Niewiele osób wybierających zawód nauczyciela zdaje sobie sprawę z tego, że nauczanie to misja, a nawet powołanie. Taką pasję ma Lucyna Łękawa, która jest absolwentką filologii, prawa i ekonomii. Ponadto może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Jej misją jest przekazywanie wiedzy innym w sposób jak najbardziej przyjazny i zrozumiały.
Zapraszamy do niezwykłej rozmowy…
Szkoła językowa Walk&Talk – opowiedz, jak to się zaczęło.
Walk&Talk to szkoła języków obcych, która rozpoczęła swoją działalność edukacyjną w 2011 r. pod nazwą ALTA LINGUISTIC. Założyłam ją z miłości do nauczania i pasji filologicznych. Obecnie Walk&Talk prowadzi mój syn Tomasz Frąckiewicz, a ja służę radą i doświadczeniem. To dla mnie bardzo szczęśliwy zbieg okoliczności, że moja pasja ma kontynuację w rodzinie.
Kto może się zapisać do Twojej szkoły?
W Walk&Talk uczymy zarówno dorosłych, jak i dzieci, choć gros naszych klientów to głównie osoby dorosłe. Najczęściej są to pracownicy firm, którzy potrzebują doszlifowania języka w celach biznesowych. Za pomocą naszej strony WWW można rozwiązać test i bardzo łatwo sprawdzić swój poziom znajomości języka, a na dobry początek zapraszamy na bezpłatną lekcję próbną.
Czym się wyróżnia metoda Direct, której jesteś zwolenniczką?
W Walk&Talk jesteśmy zwolennikami bezpośredniej metody nauczania zwanej Direct. Na lekcji 100% czasu wypełnia kierunkowana konwersacja z lektorem. Gramatyka podawana jest przy okazji. Podręcznik oraz platforma e-learningowa służą do samodzielnej pracy po lekcji. Takie podejście skutkuje błyskawicznymi efektami w przełamaniu bariery mówienia w języku obcym. Naszym atutem jest też zmienność lektorów. To z kolei daje możliwość poznania różnych akcentów i sposobów artykulacji oraz minimalizuje stres rozmawiania w języku obcym
Pod swoimi skrzydłami masz jeszcze projekt Genius. Powiedz nam co to takiego?
Od pewnego czasu z przyjemnością wdrażam kursy dla dzieci GENIUS. Są to zajęcia rozwojowe od 6 do 14 roku życia. Uczymy dzieci szybkiego liczenia, czytania, zapamiętywania i koncentracji, układania kostki Rubika, gry w szachy itd.
Czas pandemii zweryfikował prowadzenie biznesu. Co Ty musiałaś zmienić, by przetrwać?
Czas pandemii początkowo był szokiem. Zostaliśmy zobligowani do zaprzestania prowadzenia zajęć. Tu spisał się na medal mój Syn. Bardzo sprawnie przemodelował zajęcia na tryb online. Nie było łatwo i wymagało to czasu. Teraz już wiemy, że większość naszych kursantów nie chce powrotu na zajęcia stacjonarne. Odkryli wiele zalet wprowadzonych zmian: oszczędność czasu, mobilność…
Zawodowo masz wypełniony czas, a prywatnie? Jak łapiesz balans?
Prywatnie jestem bardzo towarzyską osobą, jak również dość aktywną. Mam wiele pasji: podróże, lotnictwo, wodniactwo, motoryzacja, ale też szycie, ogród i nieustający głód wiedzy.
Kilka zasad, którymi kierujesz się w biznesie, to…?
W biznesie dla mnie najważniejsze jest wypracowanie oferty na najwyższym poziomie, właściwe zaadresowanie do swojego odbiorcy i dbanie o jakość. Ponadto kultura i rzetelność obsługi, a także bardzo dobre relacje w firmie.
I na koniec: podaj trzy rady dla kobiet, które prowadzą własną firmę lub zastanawiają się, czy w ogóle ją zakładać?
Bardzo serdecznie polecam podjęcie wysiłku działalności na własny rachunek. Nie należy zrażać się porażkami. „Nieważne, ile razy upadniesz, ważne, ile razy się podniesiesz”. U siebie możesz być naprawdę twórcza. Nagrodę dasz sobie sama.
Dziękujemy za fascynującą rozmowę 😉

Lucyna Łękawa
Współtworzy rodzinną firmę