Plebiscyt Czerwonej Szpilki “Jestem kobietą i sięgam po więcej 2024” – Katarzyna Juszczyk

12 sty 2025 | KOBIETY I ICH BIZNESY | 0 komentarzy

Nagroda w kategorii: Mentorka Mocy.

Prowadzi treningi z zakresu umiejętności miękkich: komunikacja niewerbalna, wystąpienia publiczne, autopromocja i autoprezentacja, wizerunek w biznesie, przywództwo, budowanie zespołu i zarządzanie talentami. Profesor Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Socjologii Wydziału Nauk Społecznych, dr. nauk społecznych w zakresie socjologii, Executive MBA – absolwentka Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.

Jakie inicjatywy mentoringowe prowadzisz aktualnie lub w prowadziłaś w przeszłości?

Obecnie prowadzę kilka inicjatyw mentoringowych, które dodają mi energii do dalszych inicjatyw na rzecz Kobiet. Od 2018 roku jestem inicjatorką, twórcą oraz trenerem programu studiów podyplomowych „LIDER – Kreowanie Przywództwa i Rozwoju Zawodowego”, które prowadzę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Fakt, że nie jest to własny biznes, można uznać, za jeszcze większe wyzwanie ze względu na dostosowanie się do wymagań uczelni wyższych i tzw. siłę przebicia, aby osiągnąć swoje cele związane z szerzeniem doskonalenia umiejętności miękkich we wszystkich zawodach, niezależnie od branży. Projekt ten pojawił się na Uniwersytecie dzięki mojej inicjatywie. Zrealizowałam go od podstaw, tworząc program studiów, przygotowując niezbędną dokumentację – cały proces tworzenia studiów od początku do uruchomienia to okres 6 miesięcy. Poniżej moja historia, która wspiera Kobiety w biznesie oraz w życiu osobistym:

Ta niezwykła inicjatywa została stworzona na podstawie potrzeb, jakie generuje rynek pracy, wskazując kierunek zdobywania i rozwijania umiejętności przywódczych, kierowniczych oraz interpersonalnych. Dbanie o przyjazne środowisko pracy, a właściwie jego tworzenie jest współcześnie wyzwaniem dla liderów i managerów, a oczekiwania podległych pracowników i członków zespołów są coraz wyższe w tym aspekcie. Będąc kierownikiem tych studiów oraz trenerem umiejętności miękkich wprowadzam uczestników (którymi w 80% są kobiety) do świata umiejętności biznesowych w formie na najwyższym, bo prestiżowym poziomie. 

Uniwersytet Śląski stworzył mi możliwości oferowania programu, który daje kobietom wiele wartości, jak pewność siebie, wiara w swoje możliwości, wskazówki i strategie motywacji pracowników i członków zespołu, automotywację do działania i tworzenia nowych inicjatyw biznesowych, uruchamianie własnych działalności gospodarczych, sięgania po awanse zawodowe, zarządzanie stresem i emocjami, prowadzenie skutecznych negocjacji biznesowych, rozwiązywanie problemów, budowanie efektywnych zespołów, dbanie o relacje, robienie profesjonalnego pierwszego wrażenia z wykorzystaniem profesjonalnego wizerunku biznesowego podczas pierwszych rozmów biznesowych z kontrahentami, które dają początek współpracy i osiągania sukcesów zawodowych i biznesowych.

Ta inicjatywa oparta jest o nowoczesne metody, takie jak: coaching, mentoring, consulting oraz networking. Tak kompleksowe podejście do rozwoju zawodowego daje najwyższe szanse na osiągniecie sukcesu zawodowego oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Podczas zajęć dbam o rozwój pracowników firm i instytucji.

Ponieważ lubię nowe wyzwania i projekty, które dają wartości i umiejętności moim uczestniczkom, stworzyłam kolejne studia podyplomowe, które mają inspirować i pobudzać do osiągania sukcesów kolejne kobiety. To studia podyplomowe Zarządzanie Marką – Zarządzanie Marką Pracodawcy – Zarządzanie Marką Osobistą. To mój najnowszy projekt, który jest wyjątkowy i kompleksowy, gdyż skupia się aż na trzech aspektach zarządzania marką – to jedyny taki kompleksowy projekt, dający tak wiele umiejętności na rynku. 

Aż 70% uczestników tego projektu stanowią kobiety, które poszukują inspiracji i umiejętności w zarządzaniu marką osobistą oraz marką swojej firmy. Projekt ten oferuje wiedzę z zakresu strategii komunikacji marki, profesjonalnego content marketingu, tworzenia kampanii wizerunkowych i promocyjnych marki, wykreowania własnej marki (personal branding) na podstawie wizerunku biznesowego, sztukei dyplomacji, wystąpień publicznych, które mają zachwycać odbiorców i wpływać na osiąganie sukcesów zawodowych oraz osobistych.

Powyższe projekty, to coś więcej, niż trenowanie i nauczanie umiejętności w formie szkoleń, czy kursów. Prowadzenie studiów podyplomowych to ogromne przedsięwzięcie i wyzwanie, które podjęłam jako kobieta pełna pasji do inspirowania i sięgania po więcej przez kobiety (w szczególności).

Ważne w mojej misji jest to, że w powyższych aspektach kształcę i doskonalę umiejętności wśród różnych pokoleń – rozpoczynając od najmłodszego pokolenia, które dopiero będzie wchodzić na rynek pracy. Dla najmłodszego pokolenia, jakim są studenci (a w szczególności studentki – bo aż 85% stanowią Kobiety) studiów I stopnia (w wieku od 19 lat wzwyż) również prowadzę zajęcia z zakresu umiejętności liderskich, będąc ich pierwszą mentorką i Kobietą, która inspiruje je do rozwoju zawodowego i osobistego, wskazując kierunek działań.

Cała moja działalność w ramach Uczelni opiera się na autorskich programach nauczania wśród studentów studiów stacjonarnych, niestacjonarnych oraz studiów podyplomowych, takich jak: wystąpienia publiczne, autopromocja i wizerunek w biznesie, lider w organizacji oraz zajęcia w języku angielskim leadership in the international organization. Tak szerokie kategorie wiekowe osób będących „pod moimi skrzydłami” są dla mnie ciekawym i pełnym pasji wyzwaniem. Czuję się odpowiedzialna za pokolenia, które kształtuję i przekazuję im wiedzę oraz umiejętności, tym samym zarażając ich pasją i dając pewność siebie i motywację do zdobywania nowych zawodowych doświadczeń oraz sięgania po sukcesy zawodowe. Czuję także odpowiedzialność za umiejętności zdobyte przez młode pokolenie, które będą wykorzystywać w pracy zawodowej.

Nauczanie i szerzenie działalności mentoringowej prowadzę także w Hiszpanii na Uniwersytecie w Barcelonie oraz w Korei Południowej na dwóch Uniwersytetach: Dongduk Women’s University, oraz HANKUK University of Foreign Studies w Seulu. We wszystkich trzech uniwersytetach prowadzę wykłady w języku angielskim o tematyce dotyczącej umiejętności z zakresu przywództwa w organizacji oraz z zakresu, który należy do moich zainteresowań naukowo-badawczych a dotyczy społeczeństwa koreańskiego, a w szczególności współczesnych Koreanek. 

Kobiety – Koreanki stanowią bardzo ciekawy z punktu widzenia poznawczego i badawczego przedmiot z uwagi na rosnący trend koreańskiej fali – K-Culture, K-Drama, K-Pop, K-Beauty oraz ciekawej tradycji i kultury, która sięga korzeniami do filozofii konfucjańskiej. Na temat społeczeństwa koreańskiego napisałam 11 artykułów, a obecnie jestem na etapie finalizacji autorskiej książki dotyczącej stricte współczesnych Koreanek. Na temat aktywności zawodowej współczesnych Koreanek udzieliłam wywiadu w ramach konkursu Swoboda Badań (link poniżej) oraz dla Buisness Insider. Co więcej, na wszystkich trzech uczelniach odbyłam staż badawczy oraz konsultacje z naukowcami, co również wpływa na Excelence moich inicjatyw mentoringowych, z uwagi na czerpanie wiedzy i umiejętności na poziomie międzynarodowym. Samodzielnie (bez wsparcia ze strony promocji Uniwersytetu) prowadzę funpages na Facebook oraz LinkedIn, gdzie regularnie zamieszczam posty, które sama przygotowuję.

Jakie metody stosujesz, aby skutecznie wspierać inne Kobiety w rozwoju ich kariery? 

Kompleksowe zestawienie coachingu, consultingu, mentoringu oraz networkingu w połączeniu z treningami i nauczaniem. Taki zestaw po każdej edycji moich projektów pokazuje, że wybrałam najlepsze metody do osiągania sukcesów zawodowych i osobistych przez kobiety (i mężczyzn). Stosowane metody dobieram po analizie potrzeb, co daje najlepsze rezultaty. Każdy potrzebuje innego wsparcia oraz inne umiejętności chce zdobyć i udoskonalić.

Oprócz prowadzonych treningów z umiejętności miękkich prowadzę konsultacje i coaching podczas specjalnych dyżurów, co daje możliwość zaspokojenia indywidualnych potrzeb i wypracowania konkretnej strategii. Sprawdzoną metodą są także networkingowe spotkania z liderami ze świata biznesu oraz samorządu, które dają niesamowitą dawkę wiedzy, rad i wskazówek osób, które zajmują wysokie stanowiska.

Jakie korzyści przynosi Twoja działalność mentoringowa dla mentorowanych?

Kobietom, które potrzebują zmian, pomagam w:

  • Ustaleniu priorytetów, zbudowaniu pozycji w firmie, budowaniu autorytetu, budowaniu pewności siebie, automotywacji, zarządzaniu stresem i emocjami, w przełamaniu stresu przed publicznym wystąpieniem; 
  • Rozwoju zawodowym – awans na stanowiska kierownicze, dyrektorskie, do rady miasta, stanowiska prezesa, wicewojewody.
  • Pomoc w wypaleniu zawodowym – spora część kobiet jest wypalona zawodowo, dlatego pomagam im w automotywacji do pracy i realizacji wykonywanych obowiązków służbowych.
  • Wpływam na ich automotywację do realizacji wyzwań i nowych projektów – kobiety, które biorą udział w moich projektach podczas trwania zajęć, zdobywają energię i inspirację do stwarzania sobie możliwości na nowe inicjatywy oraz wprowadzają je w życie.
  • Pomagam w wejściu na rynek pracy kobietom, które wcześniej nie pracowały;
  • Otwarciu się na nowe wyzwania – bardzo często kobiety zmieniają pracę o wyższym wynagrodzeniu i z nowym zakresem obowiązków.
  • Zwiększaniu samoświadomości w znaczeniu budowania marki osobistej/marki firmy.
  • Wpływie na lepszą komunikację z pracownikami.
  • Wspieranie osobistego i profesjonalnego rozwoju kobiet pracujących w biznesie i samorządzie.
  • Inicjowanie postaw i zachowań pożądanych w firmach i instytucjach.
  • Doradztwo w zakresie rozwijania swoich mocnych stron i przezwyciężania słabości.
  • Wytyczne dotyczące ścieżki kariery i rozwoju zawodowego.
  • Większą zauważalność i uznanie w firmie i instytucji.
  • Możliwość zdobycia nowych umiejętności i wiedzy.
  • Jako coach odnajduję nowe pokłady energii, motywacji oraz ukierunkowuje na rozwój zawodowy i osobisty.
  • Wzmocnienie kompetencji przywódczych menedżerów i kierowników.
  • Poprawa wydajności, motywacji i morale pracowników.
  • Wzmocnienie więzi między pracownikami.
  • Dbanie o przyjazne środowisko pracy.

Jakie były/są najważniejsze sukcesy jako mentorki?

Moje najważniejsze sukcesy jako mentorki:

Rozwój kariery zawodowej kobiet i mężczyzn – to jest mój największy sukces, który napełnia mnie dumą. Ponad 60% absolwentów studiów podyplomowych LIDER awansuje lub otrzymuje nową funkcję/stanowisko do roku od ukończenia studiów. Sukces, z którego jestem bardzo dumna, to awans kobiety kierownik pracowni architektonicznej na stanowisko prezesa firmy architektonicznej. Kolejny sukces pokazuje, że z radnego miasta można awansować na wicewojewodę województwa śląskiego. To akurat przykład mężczyzny, który osiągnął swój sukces zawodowy.

Powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym – kilka studiujących kobiet zapisało się na LIDERA, chcąc podnieść swoje umiejętności miękkie, a przede wszystkim dodać sobie pewności siebie i wiary w swoje możliwości po czasie, jaki spędziły na wychowaniu dzieci i pełnionych obowiązkach domowych;

Kontakt po ukończeniu studiów ze studentami i uczestnikami studiów podyplomowych – zbudowane relacje od kilku lat oraz kontaktowanie się absolwentów celem otrzymania porad, wskazówek i obrania strategii działania w obszarach zawodowych – to kolejny punkt mojego sukcesu jako mentorki, która poprzez swoje działania, otwartość i misję wspiera nawet po studiach swoich absolwentów.

Pozytywny feedback na temat projektów, które tworzę i prowadzę – to jeden z najważniejszych sukcesów, który świadczy o tym, że projekty, które tworzę i prowadzę, wspierają i wpływają na rozwój zawodowy oraz sukcesy zawodowe.

Jakie wyzwania napotykasz w roli mentorki i jak sobie z nimi radzisz?

Największym wyzwaniem jest sprawne zarządzanie czasem, jaki posiadam, aby wesprzeć jak największą liczbę kobiet (i mężczyzn). To właśnie kobiety są dla mnie najważniejsze z uwagi na posiadanie największej liczby obciążających zadań i obowiązków, jakie stawia przed nimi życie w sferze zawodowej oraz osobistej (szczególnie rodzinnej). Harmonijny work-life balance jest wyzwaniem – także dla mnie, jako kobiety prowadzącej wiele projektów, ale i nadal rozwijającej się, żeby „sięgnąć po więcej” i posiadającej rodzinę. Sukcesy innych dają mi motywację i spełnienie zawodowe, pokazują, że to, co robię, ma duży sens i istnieje potrzeba dalszego kształcenia różnych pokoleń.

Ogromnym wyzwaniem jest również stworzenie odpowiedniej strategii i wskazaniu ścieżki podążania w sferze zawodowej, aby przyniosła oczekiwane efekty w jak najszybszym możliwym czasie. Kolejnym wyzwaniem jest również dostosowanie się do zmieniającego się otoczenia bliższego i dalszego. Zmienia się prawo, technologia, potrzeby rynku, potrzeby pracodawców, ale i zmieniają się potrzeby ludzi – nadążenie za tym wszystkim to nie lada wyzwanie!

Jakie są najważniejsze wartości, które przekazujesz swoim podopiecznym? 

Najważniejsze wartości, jakie przekazuję swoim podopiecznym to: zaangażowanie, inicjatywa, profesjonalizm, skuteczna komunikacja, empatia, inspiracja i pomysłowość, efektywność, odpowiedzialność, partnerstwo, szacunek, współpraca, pasja, rozwój.

Jak oceniasz wpływ swojego mentoringu na rozwój innych kobiet w biznesie?

Oceniać siebie samą nie jest łatwo. Jednak obserwacja kobiet uczestniczących w moich projektach wskazuje na ich szybki i profesjonalny rozwój, co widoczne jest w inicjowaniu przez kobiety licznych nowych projektów, realizacja nowych zawodowych wyzwań oraz awanse.

Jakie programy lub inicjatywy stworzyłaś w celu wsparcia kobiet?

W celu wspierania kobiet stworzyłam inicjatywy, których celem jest zdobywanie wiedzy i rozwój umiejętności. Są to: studia podyplomowe LIDER – Kreowanie Przywództwa i Rozwoju zawodowego, studia podyplomowe Zarządzanie Marką – Zarządzanie Marką Pracodawcy – Zarządzanie Marką Osobistą, Wykłady i zajęcia treningowe w Uniwersytecie w Barcelonie oraz w Dongduk Women’s Univeristy w Seulu w Korei Południowej.

Jakie są Twoje długoterminowe cele związane z mentoringiem? 

  • Motywowanie kobiet do wykorzystania potencjału liderskiego.
  • Dzielienie się wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc drugiej osobie zdobyć niezbędne cechy i umiejętności, które pozwolą jej osiągnąć sukces w danej dziedzinie lub branży.
  • Wzmacnianie umiejętności przywódczych i stanie się przewodnikiem w karierze zawodowej. 
  • Motywowanie innych do nowych projektów i osiągania sukcesów zawodowych.
    rozwój osobisty i zawodowy kobiet.

Jak Twoje doświadczenie zawodowe wpłynęło na styl mentoringu, który oferujesz innym?

15-letnie doświadczenie zawodowe w dużym stopniu ukształtowało moją postawę, zaangażowanie, ale przede wszystkim profesjonalizm stylu mentoringu. W ciągu tych 15 lat kształciłam się w Uniwersytecie Śląskiem w Katowicach (studia magisterskie i doktoranckie) oraz w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Managerów zdobywając tytuł Executive MBA. Ukończyłam także szkolenie Soft Skills w Uniwersytecie Wagenningen w Holandii w ramach programu Transformation.Doc dla najlepszych naukowców, które było finansowane przez Unię Europejską oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jakie cechy uważasz za kluczowe dla skutecznego mentora?

Uważam, że motywacja płynąca z pomocy innym i chęci rozwoju drugiej strony jest kluczowa. Mentor powinien też być świadomy własnych mocnych i słabszych stron zarówno w zakresie umiejętności miękkich, jak i wiedzy eksperckiej. Mentor musi być w stanie poszerzyć sieć kontaktów zawodowych swojego podopiecznego. Kiedy podopieczny ustala cele zawodowe, mentor może przedstawić mu możliwości lub osoby, które mogą mu pomóc. Powiązania te mogą być korzystne dla rozwoju kariery. Kolejną kluczową cechą mentora jest zaangażowanie i zainteresowanie w rozwój swojego podopiecznego.

Jak motywujesz kobiety do pokonywania przeszkód w ich drodze zawodowej?

Bardzo dobrym sposobem do pokonywania przeszkód, jakie mają kobiety na swojej drodze zawodowej, jest zadbanie o ich pewność siebie, wysokie możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, wiara we własne siły, że osiągną z całą pewnością wyznaczone przez siebie cele. Wiara w drugiego człowieka to najlepsza motywacja. Kolejnym motywatorem jest docenienie starań, zaangażowania, ale przede wszystkim wskazania atutów kobiety, które stanowią jej potencjał do wykorzystania w życiu zawodowym.

Jakie były najbardziej inspirujące historie kobiet, z którymi współpracowałaś.

Takich historii jest wiele, jednak najbardziej inspirującą dla mnie jest historia wykształconej, mądrej, zdolnej, ambitnej i z potencjałem liderskim kobiety, która pracowała na stanowisku kierownika pracowni architektonicznej. Na studia wysłał ją pracodawca, widząc w niej chęci rozwoju i potencjał na wyższe stanowisko niż kierownik projektu. Była pełna zaangażowania i chęci do rozwoju zawodowego, które pokazywała swoją aktywnością podczas zajęć i treningów oraz spotkań mentoringowych. Jej udział w studiach przyniósł jej awans, jakim jest stanowisko prezesa pracowni architektonicznej, w której pracowała! To niesamowita historia!

Kolejną jest historia kobiety, która przeszła niesamowitą metamorfozę pod względem wizerunku biznesowego oraz umiejętności przywódczych. Chciała wziąć udział w wyborach samorządowych do Rady Miasta. Podczas zajęć pracowała niesamowicie zaangażowanie nad swoim wizerunkiem, emisją głosu i technikami wymowy. Pracowała nad profesjonalnymi wystąpieniami publicznymi, zwiększając swoją świadomość podczas wystąpień, zarządzania stresem i mową niewerbalną. Kończąc studia, sztukę wystąpień publicznych opanowała do perfekcji tak jak i wizerunek biznesowy oraz sztukę dyplomacji. Wykreowany wizerunek i zdobyte umiejętności pozwoliły jej wygrać wybory samorządowe i dostać się Rady Miasta – jestem z niej bardzo dumna, gdyż musiała naprawdę wykonać dużo pracy, aby osiągnąć zamierzone cele!

Jakie rady dajesz swoim podopiecznym w kontekście równowagi między życiem zawodowym a prywatnym?

Spełniaj się zawodowo, ale nie zaniedbuj rodziny. W pracy staraj się oddelegować część zadań i obowiązków, które możesz, postępując w ten sposób, zadbasz o swoje zdrowie psychiczne i mniejsze przeciążenie obowiązkami zawodowymi. Staraj się pracować w pracy – w domu bądź obecna i spędzaj czas z rodziną.

Jakie inicjatywy planujesz w przyszłości, aby dalej wspierać kobiety w biznesie?

W niedalekiej przyszłości chciałabym uruchomić kursy i szkolenia z zakresu umiejętności miękkich i wsparcia w rozwoju zawodowym. Tym samym trafiłabym do innej grupy docelowej kobiet, które potrzebują wsparcia, mentoringu, coachingu i wyznaczania celów strategii rozwoju zawodowego.

Więcej informacji o moich inicjatywach można znaleźć na:

Strona zawodowa: https://us.edu.pl/instytut/is/juszczyk-frelkiewicz-katarzyna/.

Facebook – osobista strona: https://www.facebook.com/katarzyna.juszczykfrelkiewicz/ (wróciłam do nazwiska panieńskiego, dlatego część źródeł wskazywać będzie moje podwójne nazwisko).

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/emba-dr-katarzyna-juszczyk-prof-u%C5%9B-
962aa06b/

Facebook studiów podyplomowych LIDER – Kreowanie Przywództwa i Rozwoju Zawodowego: https://www.facebook.com/LIDER.Uni.Slaski/

Facebook studiów podyplomowych Zarządzanie marką – Zarządzanie Marką Pracodawcy – Zarządzanie Marką Osobistą: https://www.facebook.com/profile.php?id=100095400312071

Link do wywiadu: https://us.edu.pl/idb/swoboda-badan-aktywnosc-zawodowa-wspolczesnych-koreanek/.



O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: „Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”