Mity związane z prowadzeniem własnego biznesu

10 lis 2022 | BUSINESS & LIFE, Z ŻYCIA CZERWONEJ SZPILKI | 0 komentarzy

Świat cały czas się zmienia, dzisiaj działania biznesowe wyglądają zupełnie inaczej niż chociażby 3 lata wcześniej, czyli przed pandemią. Dla jednych biznes to droga do samodzielności i samowystarczalności, do spełnienia marzeń. Dla innych natomiast jest to szereg niewiadomych i obaw o to, co przyniesie dzień jutrzejszy. 

Jak wszystko na świecie prowadzenie własnego biznesu ma swoje plusy i minusy, zalety i wady. W tym artykule przygotowałyśmy dla Ciebie 4 mity związane z prowadzeniem biznesu. Mity, które sprawiają, że przedsiębiorca stoi w miejscu, nie rozwija się, a w rezultacie popada we frustrację i zniechęca się do dalszej realizacji założonych celów.

O jakich mitach zatem warto wiedzieć i pamiętać?

Mit 1 – “Jestem swoim szefem, więc mogę pracować kiedy chcę”

Założenie własnego biznesu pozwala Ci na dużą niezależność i swobodę, samodzielne ustalenie kalendarza działań. W swoim biznesie to Ty decydujesz kiedy pracujesz i z kim pracujesz, jest to ogromny plus i przywilej.

W tym micie można zauważyć dwie skrajności:

1. Osoby pracujące dosłownie 24h na dobę – czyli przedsiębiorca, który myśli o swoim biznesie cały czas i nie pozwala sobie na odpoczynek. 

Za tak intensywną pracą idzie zmęczenie, wypalenie, frustracja. Dodatkowo warto pamiętać, że w którymś momencie nasz organizm powie STOP i dalej już zdrowie i złe samopoczucie nie pozwolą Ci na kolejne działania rozwojowe. Owszem na początku zawsze trzeba założyć większe zaangażowanie, ale w perspektywie długoterminowej nie jest to dobry plan na biznes. Zmęczenie i wypalenie nie są dobrymi sojusznikami w budowaniu biznesu Twoich marzeń, jeśli przedsiębiorca nie ma sił i energii, to praca będzie coraz bardziej wyczerpująca, a droga do wyznaczonych celów będzie ciągle się dłużyć.

2. Osoby, które poświęcają na pracę za mało czasu – czyli przedsiębiorca, który chce zbudować swój biznes bez większego wysiłku, myśląc, że jakoś samo wszystko się zrobi.

Niestety tutaj można dość mocno się zawieźć, nic samo z siebie się nie zrobi. Warto pamiętać, że jeśli chce się osiągać więcej, skalować swój biznes, to przedsiębiorca również ma mieć samodyscyplinę, nie być podatnym na zewnętrzne czynniki, które czasami sprawiają, że nie mamy sił, energii, bądź nie chce się nam czegoś robić. Jako przedsiębiorca możesz pracować kiedy chcesz, ale chcąc realizować cele musisz sama sobie wyznaczyć ramy czasowe, kiedy zaplanowane działania będą realizowane.

Prowadząc własny biznes chcąc czy nie chcąc stajemy się swoimi managerami, a manager, jako osoba zarządzająca, ma 5 zadań:

– zaplanować działania;

– przeanalizować możliwości i drogi wdrożenia planu działań i wdrożyć to co zostało zaplanowane;

– zmotywować (się) do działania (zespół, lecz również siebie);

– kontrolować realizację planu;

– przeanalizować wyniki działań i wyciągnąć wnioski.

Prowadząc własny biznes niezwykle ważne jest nie tylko planowanie czasu na pracę, ale i zarezerwowanie czasu na odpoczynek, regenerację, rodzinę i przyjemności.

 

 

Mit 2 – “To, co wiem już mi wystarczy” 

Zakładając i prowadząc własny biznes warto pamiętać, że rozwój jest kluczowy w celu osiągania zamierzonych celów oraz utrzymania się na rynku. 
Brak rozwoju = krok do tyłu.

W danym micie również możemy zaobserwować 2 skrajności:

1.Brak chęci dalszego rozwoju

Taki przedsiębiorca pozostaje przy już zdobytej wiedzy, na studiach czy na poprzednich szkoleniach, bez jej aktualizacji. Niestety takie podejście może skutkować utratą wielu możliwości, które oferuje nam współczesny świat i jego technologie, a co za tym idzie: utrata klientów, możliwości zarobku i realizacji marzeń.

Kto się nie rozwija – ten się zwija!

2. „Turystyka szkoleniowa”

Aktywne kupowanie coraz nowych szkoleń / warsztatów / książek, bez wdrożenia tej wiedzy w działania również możemy nazwać problemem współczesnego przedsiębiorcy. Przechodzenie do kolejnego kursu, kolejnych materiałów szkoleniowych bez zrozumienia i przetrawienia już otrzymanej wiedzy skutkuje ciągłym niedosytem, wrażeniem, że biznes stoi w miejscu i nie jest się dość dobrym. 

Nic dziwnego, gdyż najważniejszą częścią każdego szkolenia jest wdrożenie wiedzy w praktyce. Rezultat nie pojawi się po tym jak czegoś się dowiemy, tylko po tym, jak coś zrobimy, wdrożymy tę wiedzę w swoim biznesie.

Mit 3 – “Mam plan i się go mocno trzymam”

Na co dzień obserwujemy ciągły rozwój nowych technologii, zmiany stylu działań, zmiany zachowań społecznych. Jako przedsiębiorca masz święte prawo na podejmowanie własnych decyzji dotyczących Twojego biznesu, możesz zmieniać i korygować działania, aby osiągnąć założone cele, aby doskonalić wyniki Twojej pracy oraz sposoby jej wykonywania.

Świat cały czas idzie do przodu i stanie w miejscu sztywno lub kurczowe trzymanie się planu może znacząco obniżyć Twoją konkurencyjność na rynku lub nawet doprowadzić Twój biznes do upadku.

W prowadzeniu biznesu niezwykle ważną umiejętnością jest bycie elastycznym. Możemy bać się zmian, wyjścia ze strefy komfortu, gdyż nie wiemy co czeka na nas po drugiej stronie. Ważne natomiast jest to, w jaki sposób reagujemy na zmiany, jak do nich podchodzimy. Czasami największa tragedia i sytuacja bez wyjścia z perspektywy czasu okazuje się być najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Będąc przedsiębiorcą trzeba być gotową na mierzenie się ze zmianami. Nie wszystkie zmiany są dobre, ale zawsze są na dobre. 

Każda zmiana to wyzwanie, ale również ogromna szansa. 

 

Mit 4 – “Poradzę sobie sama bez zespołu”

Jest to dość częsty mit odpowiedzią na który może być zarówno: “Tak, poradzisz”, jak i “Nie, zespół jest niezbędny”.

Odpowiadając na pytanie “Czy ja potrzebuję mieć zespół” warto zadać sobie kluczowe pytanie:

“Jakie cele chciałabym osiągnąć w moim biznesie?”

Jeśli planujesz prowadzić mikrobiznes, bez rozwijania się i zwiększania skali działań, to owszem można nie mieć zespołu i polegać wyłącznie na sobie, ale warto sobie zdawać sprawę, że nie będziesz miała w tym przypadku osoby, która zastąpi Cię na czas urlopu, choroby czy innych nieobecności.

Planując natomiast rozwój biznesu na większą skalę, rozwój i sięganie po więcej, warto zastanowić się nad zbudowaniem zespołu. Z zespołem można osiągnąć zdecydowanie więcej, niż pracując samodzielnie. Mając zespół otrzymujesz możliwość delegowania części zadań pracownikom, którzy znają się na rzeczy i są specjalistami w swojej dziedzinie. W ten sposób zwalnia się Twój czas i energia na nowe inicjatywy, rozwój biznesu oraz wygenerowanie pomysłów na zwiększenie obrotów firmy.

Prowadzenie biznesu – to piękna podróż, podczas której możesz spotkać wiele wspaniałych ludzi, od których można zainspirować się, czegoś nauczyć. 

Bycie przedsiębiorcą to świadomy wybór. Nie zawsze jest kolorowo, ale na pewno zawsze ta podróż jest bardzo ciekawa i ekscytująca.

Jeśli już jesteś przedsiębiorcą i chcesz skalować swój biznes, lub dopiero planujesz zacząć działalność i nie wiesz od czego zacząć, koniecznie zapisz się na Webinar “Mocne fundamenty skutecznego biznesu”, poznaj najważniejsze aspekty, które musisz wziąć pod uwagę budując biznes swoich marzeń.

 

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

Podobne wpisy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”