Jak sprawić, aby nauka nie poszła w las?

24 lis 2022 | OKIEM EKSPERTA, Z ŻYCIA CZERWONEJ SZPILKI | 0 komentarzy

Ile razy przeczytana książka lub odbyte szkolenie następnego dnia wyleciały Ci z głowy? I znów pojawia się frustracja, że kolejne pieniądze poszły na marne a sytuacja niewiele się zmieniła.

Uczymy się przez całe życie, czasami świadomie, czasami nie do końca. Już w dzieciństwie zaczynamy od nauki obserwacyjnej i powoli przechodzimy do edukacji tradycyjnej, czyli do szkoły podstawowej, dalej szkoła średnia, liceum i ewentualnie studia…

Wiedza to potęga, zdobywanie nowych informacji i umiejętności ma ogromny wpływ na rozwój osobisty, ale również na rozwój zawodowy i biznesowy. To właśnie dzięki nauce i zdobywaniu nowych umiejętności możemy stawiać kolejne kroki na drodze do sukcesu.

Ale czy zawsze ta nauka jest efektywna? Wiedza zdobyta i nieużywana szybko staje się nieaktualna i zapomina się, a to oznacza, że taki sposób nauczania nie jest efektywny.

Paulo Coelho powiedział: „Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy”. I warto przyznać mu rację, wiedza bez zastosowania praktycznego jest martwa. Wydaje się być logiczne, że nie wystarczy wiedzieć jak rozwinąć swój biznes, trzeba dodatkowo poczynić określone kroki, aby zacząć zarabiać na swoim pomyśle i umiejętnościach. A jednak, idąc na kolejne szkolenie wiele osób jedynie słucha prelegenta i w myślach już odkłada działania „na kiedyś”, nigdy nie wdrażając nowo poznanych rozwiązań.

 

 

Jak zatem sprawić, aby nauka nie poszła w las i kolejne szkolenie przełożyło się na konkretne efekty dla Ciebie i Twojego biznesu?

Oto kilka wskazówek jak uczyć się efektywnie:

1. Aktywne słuchanie i notatki – tak proste, a jednocześnie skuteczne działanie pomoże Ci utrwalić na długo najważniejsze hasła i pomysły, zaczerpnięte podczas szkolenia / webinaru lub przeczytania książki. Podczas robienia notatek usłyszane informacje dwukrotnie przechodzą przez nasz mózg: pierwszy raz podczas odsłuchania i zrozumienia informacji, drugi raz – podczas zapisywania tej myśli na papierze, co pomaga w utrwaleniu i zachowaniu tej wiedzy w pamięci na dłużej. Dodatkowo dobrym sposobem jest po dokonaniu notatek „na szybko” usiąść do tego jeszcze raz i przepisać wszystko „na czysto” dodając w międzyczasie własne notatki i przemyślenia na temat omawiany podczas szkolenia. Pomoże to dodatkowo podtrzymać otrzymane informacje własnymi skojarzeniami. 

2. Zbudować własne skojarzenia i odniesienia do tematu – po dokładnym odsłuchaniu interesujących informacji zadaj sobie kilka pytań:

– „Co rozumiem z tego, co teraz usłyszałam?”
– „Jak rozumiem te informacje?”

Aby nauka była efektywna ważne jest nie tylko słuchanie, ale też rozumienie oraz „przyswojenie” tej wiedzy za pomocą pytań, które pomogą dopasować wiedzę do Twojej obecnej sytuacji. Prawdziwe zrozumienie tematu, omawianego podczas szkolenia lub w książce, jest pierwszym krokiem do możliwości skorzystania z tej wiedzy później w praktyce.

 

 

3. Znalezienie zastosowania otrzymanej wiedzy – jest kolejnym krokiem do efektywnej nauki. Już w trakcie szkolenia / przerobienia kursu warto myśleć w jaki sposób ta wiedza może przyczynić się do rozwoju Twojego biznesu lub rozwoju osobistego. Wypisanie co najmniej 2-3 pomysłów na to jak możesz zastosować tę wiedzę w życiu, biznesie, pracy jest świetnym sposobem na przełożenie teorii na płaszczyznę praktyki.

4. Powtórzenie informacji poprzez dzielenie się nimi z innymi – jest kolejną dobrą praktyką efektywnego uczenia się. Jest to zasada “przepuszczenia” wiedzy przez siebie i następnie przekazanie jej komuś innemu. Po przerobieniu określonego tematu / szkolenia przygotuj krótkie wystąpienie dla najbliższych (koty też się liczą ;)) i opowiedz jak rozumiesz te informacje, w jaki sposób ta wiedza może sprawić, że Twoje życie,  biznes czy działania mogą stać się lepsze i bardziej skuteczne. Najlepiej jest powtórzyć to 2-3 razy. Taka wiedza będzie potraktowana przez Twój mózg jako coś ważnego, bo zostało to “przetrawione” kilka razy, zostało znalezione zastosowanie tej wiedzy oraz było to powtórzone 2-3 razy.

5. Wdrożenie wiedzy w praktyce!
Jest to najważniejszy etap, którego nie wolno pominąć. Pamiętaj, że wiedza to nie są informacje zawarte w Twojej głowie. Wiedza – to informacje zastosowane w praktyce oraz wnioski, które po tym wyciągnęłaś. Po uzyskaniu cennej wiedzy warto działać jak najszybciej, bo dopiero wtedy wiedza zamienia się w doświadczenie. 

Podsumowując, efektywna nauka ma na celu wprowadzenie pozytywnych zmian w Twoim życiu prywatnym i zawodowym, a zmiany są bezpośrednio powiązane z działaniem. 

Twoje życie nie zmieni się po przeczytaniu 1 książki, ale już po wdrożeniu wiedzy z niej zaczerpniętej akurat może.
Nie czekaj na cud, działaj! Aż do efektów!

Jeśli dopiero planujesz zacząć swoją działalność i nie wiesz od czego zacząć, koniecznie zapisz się na Webinar “Mocne fundamenty skutecznego biznesu”, poznaj najważniejsze aspekty, które musisz wziąć pod uwagę budując biznes swoich marzeń.

Jeśli natomiast masz już swoją firmę, ale wciąż nie jest tak jak miało być, to ten webinar również jest dla Ciebie. Dlatego nie zwlekaj i zapisz się na najbliższą edycję webinaru już dzisiaj!

 

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

Podobne wpisy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”