Anna Wrzos – wywiad z kobietą biznesu

6 gru 2023 | KOBIETY I ICH BIZNESY | 0 komentarzy

Jej pasją jest pomaganie w odkrywaniu własnego potencjału oraz we wzmacnianiu mocnych stron swoich klientów. Kiedy to osiagają – Anna odczuwa największą satysfakcję. Potrafi dostrzec potencjał w każdym człowieku, dzięki czemu wspiera go w wyborze zawodowej ścieżki, która będzie go satysfakcjonowała.

Aniu, jak doszło do tego, że zdecydowałaś się założyć własny biznes? Co było Twoją motywacją?

Od ponad 10 lat wspieram w rozwoju zawodowym młodych i chcących się przebranżowić ludzi. Ich sukcesy sprawiają mi ogromną satysfakcję. W każdym człowieku dostrzegam jego indywidualny potencjał, co pozwala wzmacniać poczucie pewności siebie oraz rozwijać zawodowe kompetencje. Moją misją jest tworzyć takie miejsca pracy, w których ludzie poczują się dobrze, będą zaangażowani i zmotywowani, wykonując swoje zadania skutecznie i z uśmiechem.

O mojej motywacji dokładniej opowiadam podczas inspirującego Power Speech dla liderów i pracowników korporacji. Dla mnie punktem kulminacyjnym jest moment, w którym uświadamiasz sobie swoje najważniejsze życiowe wartości i czas, którego nie jesteś w stanie cofnąć. Statycznie rzecz biorąc, spędzamy w pracy około 26 lat swojego dorosłego życia, dlatego tak ważne jest to z kim i w jaki sposób chcemy współpracować. Czuję i jestem przekonana, że biznes tworzą szczęśliwi ludzie, dlatego w dzisiejszych czasach potrzebujemy więcej liderów Human to Human.

Czy miałaś mentora lub kogoś, kto był Twoją inspiracją w biznesie? Jak ta osoba wpłynęła na Twój rozwój zawodowy?

Jest wiele osób, które są dla mnie inspiracją. Za wszystkie jestem ogromnie wdzięczna. Opowiem o tych, które przyczyniły się do największej zmiany w moim życiu.
W 2017 roku rozpoczęłam swój rozwój z Kamilą Rowińską – jedną z najbardziej cenionych trenerek biznesu i kompetencji miękkich, dyplomowanym Coach. W 2021 roku ukończyłam program Master Business Training w Rowińska Bussines Coaching. Pracując na etacie, nauczyłam się asertywności w praktyce, sposobów dbania o klienta oraz maksymalnej efektywności i dbałości o współpracę w zespole.

W styczniu 2023 rozpoczęłam swoją rozwojową podróż z głosem serca, z Jakubem B. Bączkiem – trenerem mentalnym, motywacyjnym i biznesowym. To był czas, kiedy zrozumiałam, na jakich wartościach chcę budować swój biznes i odkryłam swoje “dlaczego”. Jakub chwycił moją uwagę swoją naturalnością i otwartością na drugiego człowieka. Ukończyłam z nim Szkołę Liderów oraz Akademię Mówców i dzięki temu wiem, że mój Power Mental Speech Leadership Human to Human idealnie wpisuje się w Twoje oczekiwania wobec upragnionych relacji w pracy.

W bieżącym roku dołączyłam do grona Czerwonej Szpilki, aby wzajemnie się wspierać, inspirować i motywować w budowaniu biznesów razem z innymi przedsiębiorczymi kobietami. Jest to czas na rozwój, jak również na złapanie flow i równowagi, np. podczas wspólnych wyjazdów SLOW.

Jak radzisz sobie z osiąganiem równowagi między pracą a życiem osobistym?

Hmm… Wiele razy słyszę to pytanie. Często mój kalendarz pęka w szwach, jednak staram się słuchać swojego serca i organizmu. Ciało niejednokrotnie pokazuje, że należy zwolnić i lepiej ułożyć priorytety. Moją codzienną praktyką jest spacer i celebracja wdzięczności. W taki sposób ładuję baterie. Dodatkowo uwielbiam SHINRIN YOKU, czyli japońską medycynę leśną, którą można praktykować w każdym miejscu na świecie. Mindfulness, jako trening uważności pomaga niwelować nadmierny stres i skutki negatywnych emocji. Dodatkowo, zielona naturalna przestrzeń wokół mnie otwiera umysł na nowe rozwiązania, często uciążliwych problemów.

Jakie strategie stosujesz, aby uniknąć wypalenia zawodowego?

Jedną ze strategii, która pomaga mi uniknąć wypalenia zawodowego, jest skupianie swojej energii na zadaniach ważnych i pilnych oraz tych, które sprawiają mi radość, czyli są zgodne z moimi talentami. Uwielbiam dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, dlatego projekty związane ze szkoleniami i warsztatami dają mi ogromną satysfakcję. W planowaniu swojej pracy stawiam na integrację wyzwań o różnym poziomie natężenia.

Drugą, niemniej ważną strategią są dobre relacje zawodowe. Na co dzień wchodzę do biura z uśmiechem i wdzięcznością za rozpoczynający się wspaniały dzień. Nawet jeśli czeka mnie wymagający czas, to energia z rana przydaje się, żeby efektywnie rozpocząć poranek. Uśmiechem, zarażam innych, co powoduje efekt domina. Przy okazji stawiam na asertywną i otwartą komunikację. Niedomówienia staram się niezwłocznie wyjaśniać, by koncentrować się na efektywnej współpracy.

Trzecim aspektem jest bycie wolontariuszem. To coś, co pozwala mi odetchnąć od zawodowych zmagań. Od lat współpracuję ze Stowarzyszeniem Wiosna i sprawia mi to ogromną radość. Uwielbiam również, firmowe eventy budujące współpracę i lepszą atmosferę w pracy.

Czy brałaś udział w jakichś programach rozwojowych lub szkoleniach, które miały wpływ na Twój biznes? Jeśli tak, jakie były najważniejsze wnioski, które z nich wyciągnęłaś?

O szkoleniach mówiłam wcześniej, tu podam kilka najważniejszych wniosków: możesz osiągnąć wiele, jeśli wiesz, po co to robisz z intencją prosto z serca; Każdy popełnia błędy, najważniejsze, żeby wyciągać wnioski i iść dalej; Własne poczucie wdzięczności napełnia bardziej, niż cudze chwalenie; Autentyczność i bycie sobą jest magnesem dla osób, z którymi chcę współpracować; Są takie pociągi, do których wsiada się tylko raz – od moich decyzji zależy moje życie; To nie wstyd poprosić specjalistę o pomoc – każdy kryzys ma swój koniec.

Czy byłaś zmuszona dostosować swój biznes do zmieniających się trendów rynkowych? Jak to zrobiłaś i jak wpłynęło to na sukces Twojej firmy?

W czasie pandemii mogłam być uczestnikiem i obserwatorem wielu transformacji. Kiedy następuje zmiana, nigdy do końca nie wiadomo czy będzie ona dobra, czy zła. Dopiero po fakcie możemy ocenić jej skutki. Światowe kryzysy mają ogromny wpływ na działanie przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi, że aby osiągać rezultaty, potrzebują efektywnych i skutecznych zespołów, te zaś potrzebują empatycznego przywództwa.

Niestety coraz częściej słyszę o objawach wypalenia zawodowego, o spadku energii do działania, o braku sensu zadań w pracy, o przewlekłym zmęczeniu i osłabieniu, stanach depresyjnych. Niezależnie od wieku i doświadczenia zawodowego może to dotknąć każdego z nas. Dlatego cieszę się, że we współczesnym świecie technologia pomaga nam w kontakcie z wybranym ekspertem, niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy i z otwartością proponuję mentoring & konsultacje w formie online.

Pamiętasz, w jaki sposób zarobiłaś swoje pierwsze pieniądze i na co je przeznaczyłaś?

Oczywiście, że tak. To było 15 lat temu. Sezonowa praca przy zrywaniu truskawek. Nawet ją lubiłam i byłam w tym całkiem dobra (śmiech). To były wakacje przed pierwszym rokiem studiów na Politechnice Poznańskiej. Za dokładnie 2 tys. zł (co na tamten czas równało się półrocznej opłacie za akademik) kupiłam pierwszego laptopa. Od tamtego czasu w trakcie studiów również pracowałam, co dało mi możliwość poznania procesów pracy od podstaw. Daje to niesamowity bagaż doświadczeń i dzięki temu lepiej rozumiem problemy swoich klientów.

„Ty jesteś taka odważna i dlatego Ci się udało. Ja tak nie potrafię” – co byś odpowiedziała na takie stwierdzenie?

Przede wszystkim nie używam słowa „udało się” w kontekście działań, które podejmuję. Ono odbiera moc sprawczą, tego, nad czym pracowałam. Udać to się może pogoda, chociaż i w tym przypadku myślę, że każda pogoda na swój sposób jest dobra. Mocno wierzę i jestem przekonana, że każdy z nas ma swój niepowtarzalny potencjał, który warto pielęgnować i to on czyni nas kimś wyjątkowym. Nie potrzebujemy powtarzać cudzych schematów, by wieść dobre życie w zgodzie ze swoimi wartościami. Oczywiście, dobrze jest złapać inspiracje, uczyć się i wyciągać wnioski. Nigdy nie zaszkodzi zapytać kogoś bardziej doświadczonego o radę, wskazówkę czy pomoc, ale ta ostateczna decyzja, co zrobisz z tą wiedzą, zawsze należy do Ciebie. Trzymam mocno kciuki za Twój codzienny uśmiech na twarzy, a jeśli coś w kontekście zawodowym powoduje, że ten uśmiech słabnie, zapraszam do współpracy.

Dziękuję bardzo.

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej o Ani lub skontaktować się z nią, zapraszam Cię na jej szpilkową wizytówkę tutaj.

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”