Kasiu, jak doszło do tego, że zdecydowałaś się założyć własny biznes? Co było Twoją motywacją?
Decyzja o założeniu własnego biznesu nie była dla mnie łatwa. Powodem tego wahania była wieloletnia praca na etacie w agencjach rekrutacyjnych na wszelkich stanowiskach, a jeszcze przed pandemią – praca w hotelarstwie. Długo zastanawiałam się, czy warto to zrobić, czy nie polegnę na starcie, a jednak się udało. Prowadzę działalność dopiero od maja 2023 r. To był dla mnie rok przełomowy. Motywacją była też możliwość pracy na własnych zasadach. Kiedy pracowałam na etacie, narzucano mi styl działania, niekoniecznie dla mnie komfortowy. Nie potrafiłam podchodzić do człowieka mechanicznie, masowo, bez emocji. Teraz gdy założyłam własny biznes, kieruję się swoimi zasadami a do kandydata ubiegającego się o pracę, podchodzę partnersko i współpracuję z nim, aż przekroczy próg nowej firmy czy zakładu.
Jakie umiejętności uważasz za kluczowe dla sukcesu w prowadzeniu własnego biznesu?
Jeżeli chcesz prowadzić własny biznes, kieruj się przede wszystkim umiejętnościami, które posiadasz. Ja, ze względu na moją pracę, czyli rekruter a w przyszłości HR Business Partner i Coach kariery, stawiam na komunikację. Dzięki skutecznej komunikacji interpersonalnej tworzę interakcje oraz relacje międzyludzkie, które są dla mnie bardzo istotne. Kolejną umiejętnością, którą uważam za kluczową, jest otwartość. Dzięki prowadzeniu własnego biznesu nauczyłam się rekrutować w każdej branży. Dowiedziałam się również, czym jest metalurgia a czym programowanie w języku Python. Każda dziedzina jest dla mnie fascynująca. No i ważną umiejętnością jest samodyscyplina. Trzeba się ze wszystkim pilnować. To uczy odpowiedzialności za siebie, za finanse oraz za swój rozwój osobisty i zawodowy.
Jak radzisz sobie z osiąganiem równowagi między pracą a życiem osobistym?
Owszem pracuję na własnej działalności, chodzę na networkingi, konferencje, seminaria, ale to wszystko dzieje się w ciągu dnia. Kiedy wracam wieczorem z takich spotkań, wiem, że czeka na mnie stęskniony mąż, który pyta “jak było”. Dla niego jest ważne, bym się rozwijała i poznawała nowych ludzi. Jest moim motywatorem. Dzięki niemu wiem, że biznes, który prowadzę, jest pełen harmonii i spójności.
Jakie są Twoje plany rozwoju biznesu w przyszłości? Gdzie widzisz swoją firmę za pięć lat?
Odwrócę to pytanie, ponieważ bardzo często zadaję je swoim kandydatom :). Moje plany rozwoju ciągle się zmieniają, ale nieustannie obracają wokół człowieka – kandydata, który poszukuje zmian zawodowych. Planuję rozwinąć biznes w profesjonalne doradztwo zawodowe, a także zrozumienie branży HR na bardzo wysokich szczeblach. Wszędzie w tych zadaniach liczy się dla mnie człowiek. Jest on najistotniejszy. Jego talenty, umiejętności, pasje – to mój chleb powszedni.
Czy spotkałaś w swoim zawodowym życiu osobę, którą naprawdę cenisz? Jaki miała wpływ na Twoje decyzje?
Osobami, które naprawdę cenię, są moi rodzice. Zawsze byli dla mnie wzorem do naśladowania. Nie byłam idealnym dzieckiem ze średnią 6,0, czy wzorowym zachowaniem, ale dla nich zawsze jestem tą samą Kasią. Kiedy opowiadam im o swoich planach, przytakują mi i wiedzą, że to moje życie i mój wybór. Rodzice nauczyli mnie, że trzeba walczyć o siebie, swoje marzenia i pasję. Nie można chować głowy w piasek, kiedy pojawia się przeszkoda – trzeba iść dalej. Dzięki rodzicom jestem kobietą spełnioną zawodowo, uśmiechniętą a przede wszystkim atrakcyjną i pewną siebie :).
Jakie sukcesy osiągnęłaś dotychczas w swoim biznesie, z czego jesteś najbardziej dumna?
Myślę, że sukcesem w biznesie jest moja wielka determinacja. Wiele razy chciałam zamknąć działalność i wrócić na etat, a jednak zostałam. To dla mnie jest sukces. Jestem zawodnikiem i cały czas walczę. Na każdym polu. To również jest sukces i jestem z niego bardzo dumna. Oprócz determinacji, jaką mam, jest nim także ambicja. Cały czas się szkolę i inwestuję w biznes. Założyłam stronę na Facebooku, teraz idę dalej. I to też jest sukces – chcesz coś mieć, to musisz o to dbać i dać z siebie jak najwięcej. Tyle ile tylko możesz.
Czy masz jakieś rady dla innych kobiet, które marzą o prowadzeniu własnego biznesu? Jakie wyzwania powinny przewidzieć i jak się do nich przygotować?
Oczywiście. Moja rada: Dziewczyny! Nie bójcie się marzyć. Każda z Was ma coś wyjątkowego w sobie i warto to pokazać. Wiadomo, trudności będą się zdarzały, ale bez nich nie przejdzie się drogi. Trzeba być na to gotową. Nie bójcie się sięgać po więcej. Uwierzcie w swoje talenty i możliwości, a wszystko będzie dobrze. Pamiętajcie, że odwaga to jest coś, co mamy w sobie, tylko trzeba mocno się starać, żeby to osiągnąć i uwierzyć! Każda z Was jest wyjątkowa!
Dlaczego ważna jest dla mnie relacyjność z kandydatem ubiegającym się o pracę?
Wiem, jak ciężko jest czasami znaleźć wymarzoną pracę. Kiedy przechodziłam własne rozmowy rekrutacyjne z rekruterami, często słyszałam odmowy. Nie było w tym żadnej relacyjności, otwartości. To było zniechęcające. Rozmowy prowadzano byle jak, żeby tylko je odbębnić. Postanowiłam to zmienić. Każde moje spotkanie z kandydatem jest istotne. Może nie przyjmie oferty w tej chwili, ale zapamięta rekrutera, z którym rozmawiał. Ludzie pamiętają. Ja chcę zostać zapamiętana, dlatego podchodzę do pracy z uśmiechem i dla każdego kandydata jestem takim rekruterem, z którym przysłowiowo można konie kraść :).
Dziękuję bardzo.
Jeśli zainteresował Cię wywiad z Katarzyną i chcesz dowiedzieć się o niej więcej, zapraszam na jej szpilkową wizytówkę tutaj.