Zadbaj o swoje finanse już DZIŚ! – finansowy poradnik dla businesswoman

31 sie 2022 | BUSINESS & LIFE | 0 komentarzy

  1. Dlaczego dbanie o finanse osobiste jest bardzo ważne?
  2. Systematyczne oszczędzanie – to jest to
  3. Czemu lepiej płacić gotówką niż kartą kredytową?
  4. Zaplanuj budżet miesięczny i trzymaj się go!
  5. Pozbądź się długów – zacznij już teraz
  6. Dlaczego warto wycenić roboczogodzinę?

Już teraz przemyśl, jakie jest Twoje podejście związane z dbaniem o finanse i czy często poruszasz temat dotyczący pieniędzy? Czy regularnie przyglądasz się temu, jak wygląda u Ciebie kondycja finansowa i jakie są prognozy na przyszłość, związane z Twoim ,,bogaceniem się”?

Podejście do naszego finansowego portfela, bardzo często wynosimy ze swojego rodzinnego domu, obserwując zachowania rodziców. Często w wielu domach, rozmowy o finansach są tematem tabu, o którym głośno się nie mówi. Jak jest nadwyżka to dobrze, a jak jest dług to milczymy lub ,,chowamy głowę w piasek”, aby nie pokazać otoczeniu, że nie jest za kolorowo. Nie rzadko w związku czy w małżeństwie, partner nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda nasza kondycja związana z pieniędzmi, a i my niechętnie o tym otwarcie mówimy. Dlatego nie zawsze wiemy, jak z tą materią prawidłowo obchodzić się i nie zdajemy sobie sprawy, zwłaszcza w pędzie codzienności i życiu ,,tu i teraz”,  jak bardzo jest ona ważna dla naszego samopoczucia i psychiki.

W szkołach także nie ma przedmiotu, który nazywałby się: ,,zadbaj o swoje finanse na przyszłość”. Otwierając działalność gospodarczą, nie zawsze wiemy, na co zwrócić uwagę w kwestii finansowej, a też nie zawsze otrzymujemy adekwatne podpowiedzi od księgowej lub doradcy podatkowego. Być może też właśnie stąd pojawił się fenomen wydanej przez Michała Szafrańskiego książki: ,,Finansowy Ninja”, który do końca 2018 sprzedał się w 69 068 egzemplarzach, jako wielokrotny bestseller i jeden z najlepiej sprzedających się poradników finansowych w Polsce.

Specjalnie dla Ciebie, przygotowaliśmy konkretny poradnik, w którym Ty sama, jako businesswoman, jeszcze mocniej zadbasz o swoje finanse i odpowiesz sobie na kluczowe pytania. Dowiesz się, czy warto stworzyć realistyczny budżet miesięczny? Czy warto wcześnie zacząć gromadzić swoje oszczędności, a jeżeli tak to na jakich zasadach? Dlaczego powinnaś znać cenę godziny Twojej pracy i na co zwrócić uwagę dokonując obliczeń? Czemu lepiej płacić gotówką niż kartą? Zaczynamy…

Każda z nas nie chce znajdować się w spirali wiecznych długów i dodatkowych opłat, które przychodzą niespodziewanie. W jaki sposób stworzyć poduszkę finansową, która zabezpieczy nas i sprawi, że poczujemy się bardziej odprężone i mniej nerwowe?

Zacznij od kilku prostych kroków, a na przestrzeni miesięcy zobaczysz znaczną poprawę sytuacji. Śledź wydatki zbierając paragony, gromadź systematycznie oszczędności, nawet jeśli będzie to wymagało czasu, płać co miesiąc rachunki na czas, ogranicz powtarzające się wypłaty, zaoszczędź gotówkę na większe zakupy. Brzmi prosto, ale gorzej z realizacją?

 

 

Systematyczne oszczędzanie to jest to

Zacznij od małych kroków. Być może po każdych zakupach w sklepie zostają Ci drobne 2 zł, 5 zł? Za każdym razem wrzuć te drobne do dużej świnki skarbonki i zobacz co wydarzy się po roku systematycznego zbierania. Wczasy, kosmetyczka, nowe buty? Od Ciebie zależy, jak się nagrodzisz, swoją systematycznością i tworzeniem nowych, dobrych nawyków. Żyjemy w świecie konsumpcjonizmu. Ze wszystkich stron atakują nas promocje, akcje specjalne typu: ,,Black Friday” lub ,,Cyber Monday”. Zanim dokonasz zakupu, daj sobie czas od trzech dni do tygodnia na zastanowienie się: ,,czy dana rzecz faktycznie jest mi potrzebna?”, ,,czy mogłabym dalej na takich samych zasadach funkcjonować bez niej?”. Poza stworzeniem domowego lub firmowego budżetu, powinniśmy się go bardzo mocno trzymać, czyli ograniczyć właśnie te wydatki, które są dla nas zbędne. Możemy zainstalować sobie również aplikacje mobilne, które pomogą nam zaoszczędzić. Warto wyeliminować nadmierne wydatki, a często są nimi regularne posiłki w drogich restauracjach, czy też kompulsywne zakupy. Zamiast płacić kartą kredytową, dokonuj płatności gotówką lub kartą debetową. Wówczas masz realną kontrolę nad swoimi finansami w danym momencie, a banknoty z portfela nie będą w tak szybkim tempie uciekały. Regularne oszczędzanie zabezpieczy Ciebie także przed sytuacjami awaryjnymi takimi jak: szpital, spadek sprzedaży, popsuty samochód lub uszkodzenie sprzętu w mieszkaniu. Nie jesteś w stanie przewidzieć przyszłości, więc warto się zabezpieczyć. Klienci dziś są i biznes prosperuje dobrze, a jutro może ich nie być…i co wtedy?

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć oszczędzać, ale im szybciej się zacznie, tym lepiej. Poleca się, aby oszczędzać 10% wartości dochodu. Jeżeli teraz jesteś w stanie zaoszczędzić więcej, będziesz miała większy potencjał zarobkowy w przyszłości.

Warto pomyśleć o obniżce wynagrodzenia w pracy, gdyby dochody zostały pomniejszone o 20%. Jak by to wpłynęło na Twoje wydatki? Jest bardzo duża różnica pomiędzy Twoją chęcią i zachcianką, a realną potrzebą. Pragnienia to są właśnie te rzeczy, które chcemy mieć, ale których nie potrzebujemy do tego, żeby przetrwać.

Zaplanuj budżet miesięczny i trzymaj się go!

Każda z nas ma różne kategorie wydatków miesięcznych. Są opłaty stałe, takie do których jesteśmy w stanie ustawić przelewy automatyczne, ale także są opłaty zmienne. Mowa tutaj o rzeczach, które nam dochodzą lub odchodzą. Mamy na myśli aspekty takie jak: jedzenie, media i transport, rozrywka i rekreacja, ZUS, podatki, księgowość, spłata zadłużeń, urodziny itp.

Poza stworzeniem domowego lub firmowego budżetu, powinnyśmy się go bardzo mocno trzymać, czyli ograniczyć właśnie te wydatki, które są dla nas zbędne. Budżet miesięczny, to także świetne narzędzie, które pomoże Ci funkcjonować na podstawie Twoich możliwości. Oblicza środki, które przynosisz i co musisz zapłacić.

Finanse osobiste to pojęcie, które jest dla wielu osób straszne i sprawie, że wiele osób nie chce planować. Prowadzi to często do wielu źle podjętych decyzji, a także słabych wyników końcowych.

Pozbądź się długów – zacznij już teraz

Warto zadbać o opiekę nad finansami i spłacić zadłużenie, które się za nami ciągnie. Dług w każdej sytuacji może nam bardzo mocno skomplikować życie, szczególnie wtedy kiedy pojawi się gorszy finansowo miesiąc. Aby nie gromadzić długów, nie powinnyśmy decydować się na nowe.

Jeżeli tylko możemy, nie zaciągajmy kredytów gotówkowych w bankach. Jest to z reguły szybkie i przyjemne, ale potem co miesiąc będziemy miały konsekwencje w postaci spłacania zadłużenia ściąganego z naszego konta. Karty kredytowe mogą naliczać wysokie stopy procentowe, dlatego kwota może cały czas rosnąć. Aby zacząć szybko zwracać zadłużenie warto przygotować plan spłaty, gdyż brak planu nie prowadzi do dobrego.

Są różne nieprzewidziane sytuacje. Jeżeli prowadzisz sklep online to w przypadku wojny u sąsiadów i wzrostu cen ,sprzedaż dóbr luksusowych czy premium, może się zatrzymać na rzecz kupowania tylko potrzebnych produktów. Warto dbać o swoje bezpieczeństwo inwestując w przyszłość. Idzie również do nas INFLACJA.  Koszt odsetek związanych z długiem, niszczy Twoje bogactwo, więc warto jak najszybciej z niego zejść i poczuć wolność.

Dlaczego warto wycenić roboczogodzinę?

Ważne, abyś potrafiła wycenić także swoją roboczogodzinę. Weź pod uwagę swoje oczekiwania czyli odpowiedz sobie na pytania:

Ile chciałabym zarabiać?

Jakie miesięczne zarobki byłyby dla mnie zadowalające?

Do jakich stałych zarobków chciałabym dążyć?

Zwróć uwagę na miesięczne wydatki. Zastanów się, ile musisz mieć, aby wyjść na zero i ile aby wygenerować nadwyżkę na wydatki dodatkowe i na oszczędności. Zastanów się ile efektywnie poświęcasz czasu na pracę, a ile z tego to przeglądanie skrzynki prywatnej, odpisywanie znajomym na Facebooku, kawa czy gazeta. Pracując jako freelancer dla klienta poświęcasz nie tylko swój czas, ale również wnosisz wartość i dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zastanów się, jakie korzyści ktoś otrzyma dzięki Twoim działaniom i jak szybko Twoja usługa partnerowi biznesowemu się zwróci?

Możesz mieć klientów, którzy działają razem z Tobą już od jakiegoś czasu, a także takich, którzy są nowi. Mamy także mniejsze firmy, które dopiero zaczynają przygodę z działalnością i oferowaniem swoich usług, a także duże międzynarodowe. Tutaj wycena będzie inna. Wyliczając taką składkę godzinową, musisz być świadoma tego, jakie masz koszty związane z życiem codziennym? Czy wynajmujesz biuro i musisz do niego dojeżdżać? Tworząc stawkę godzinową, musisz też uwzględnić czas na ewentualne poprawki.

Inaczej wycenisz swoją pracę, jeżeli dopiero zaczynasz, a inaczej jeśli jesteś ekspertem w swojej dziedzinie z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i bogatym portfolio, zadowolonych i obsłużonych klientów.  

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”