Joanna Staruszkiewicz – wywiad z kobietą biznesu

6 wrz 2023 | KOBIETY I ICH BIZNESY | 0 komentarzy

Asia Staruszkiewicz to tzw. kobieta – rakieta. Kobieta, która żadnej pracy się nie boi. Kobieta, której doba ma co najmniej 48 godzin. Kobieta wszechstronna, prowadząca zawodowo Centrum Kosmetyczne Hello Beauty Studio, współpracująca z wrocławską Fundacją „W związku z rakiem”. Jako współwłaścicielka od blisko 20 lat dowodzi też Technice Sprężonego Powietrza w spółce Czemar i zasiada w Zarządach wielu instytucji. Najbardziej cieszy ją jednak udział w Akademii Piłkarskiej NKS Czerwono-Czarni i możliwość pracy na rzecz młodzieży.
Żeby nie być gołosłowną z tą “kobietą – rakietą”, pod wywiadem znajdziesz wszystkie działania Asi, jakimi w tej chwili się zajmuje.

Asiu, w czym specjalizuje się zarządzana przez Ciebie firma CZEMAR?

CZEMAR to sprawdzony partner w zakresie techniki sprężonego powietrza, profesjonalna firma, która od prawie 20 lat specjalizuje się w serwisach, okresowych przeglądach gwarancyjnych i pogwarancyjnych, remontach, konserwacjach, wynajmach czy sprzedaży kompresorów. Decydując się na zakup sprężarek śrubowych, kompresorów tłokowych, osuszaczy, dmuchaw lub budowy całych instalacji sprężonego powietrza otrzymuje się w pakiecie kompletną obsługę posprzedażową. Wieloletnie doświadczenie w branży sprawia, że Czemar jest ekspertem w remontach wszystkich rodzajów kompresorów, a także samych bloków i silników.

W ofercie znajduje się również wykonywanie audytów sprężonego powietrza, projektowanie i budowanie instalacji powietrza. Czemar proponuje usługi serwisowe sprężarek oraz wszystkich urządzeń przeznaczonych do sprężania i uzdatniania sprężonego powietrza. Wiodącą jest naprawa kompresorów oraz ich konserwacja. Wieloletnie doświadczenie i wysokie kwalifikacje zawodowe naszych techników serwisu gwarantują obsługiwanym firmom przeprowadzanie prac w sposób zapewniający pełną sprawność posiadanego parku maszynowego. Wykonujemy remonty sprężarek, jak i przeglądy kompresorów.

Doświadczony zespół przeszkolonych techników dysponuje specjalistycznie wyposażonym serwisem mobilnym, a w przypadku poważniejszych awarii profesjonalnym warsztatem stacjonarnym. Do prac remontowych korzystamy wyłącznie z części zamiennych i materiałów, które zostały wskazane w dokumentacji technicznej danego urządzenia. To sprawia, że firmy klientów uzyskują maszyny w pełni sprawne, gwarantujące długą i bezproblemową eksploatację bez niebezpieczeństwa wystąpienia awarii.

Jakie umiejętności uważasz za kluczowe dla sukcesu w prowadzeniu własnego biznesu?

Pracując na etacie, sprzedaje się swój czas. Prowadząc firmę, sprzedaje się swoją skuteczność. Firma to pracownicy, dlatego kluczowa jest umiejętność zatrudniania ludzi. Chcąc prowadzić firmę, zatrudnia się pracowników, którzy dla nas wykonają określoną pracę. To właśnie od opanowania umiejętności rekrutacji i zatrudniania odpowiednich osób będzie zależało powodzenie własnej firmy. Wiedza, kim jesteś – Ty lub Twoja firma, a kim nie, jest budowaniem marki. Marka to myśli, które mają klienci na temat Twojej firmy.

Ważne są zatem wartości, jakim się hołduje. Wybierając je, rozważałam takie, które będą spójne ze mną, moim życiem osobistym, ale też tym, co jest ważne w życiu w ogóle. Granica pomiędzy biznesem a życiem prywatnym jest tutaj bardzo cienka. Ważne, by być prawdziwym w tym, co się robi i myśli, a to jest najważniejsze dla dobrego samopoczucia i dalszego rozwoju. Odpowiedzialność – pracuję z ludźmi, którzy biorą odpowiedzialność za swoje czyny, ale też za sytuacje związane z klientem i opieką nad nim.

Rozwój osobisty jest bardzo dla mnie ważną wartością. Towarzyszy każdemu w trakcie życia, a cele osobiste i zawodowe są górą niosąca przez to życie. Te znowu wiele mówią o człowieku i jego zapatrywaniu na przyszłość. Zdrowie i świadome podejście do życia – to lubię. Uczciwość w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Według mnie to jak pracownik angażuje się w pracę, jest kluczowe. Jestem w stanie zrozumieć potknięcia, czy sytuacje wynikające z braku doświadczenia, szczere i prawdziwe. Tolerancja. Będąc uczciwym i dobrym człowiekiem, nie szukamy poklasku i złych praktyk. Jesteśmy otwarci na innych.

Jakie działania podejmujesz, aby utrzymać przewagę konkurencyjną w dynamicznym środowisku biznesowym?

Staram się nie konkurować, robię swoje. Mam jasno wytyczone wizje i misje prowadzonych przeze mnie firm. Odróżnienie się od konkurencji to przede wszystkim unikalność i zapadanie w pamięć podczas prezentowania się potencjalnym klientom, którzy mogą nas docenić. Dajemy komfort i czas oraz konkretne rozwiązania. Nasze podejście zaprzecza powiedzeniu, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. W naszym przypadku jest zupełnie inaczej. Jesteśmy z Markiem Staruszkiewiczem małżeństwem i mamy do siebie pełne zaufanie, co pozwala bardzo szybko i sprawnie rozwiązywać różne problemy, również biznesowe.

Dzięki temu jesteśmy o wiele bardziej skuteczni niż nasi konkurenci. Całości dopełnia współpraca z pracownikami. To relacje z nimi zawsze były i są dla mnie priorytetem. Wysoka jakość świadczonych usług to przede wszystkim ludzie. Nieustająco trwam w szkoleniach i rozwoju osobistym. Publikuję i piszę. Kształcę siebie i pracowników. Świat się zmienia i ewoluuje, to samo dotyczy świata biznesu. Rozwój jest ważny. Może nam pomóc ulepszyć swoje kompetencje miękkie, odnaleźć nowe obszary, w których chcemy się rozwijać, poprawić nasze samopoczucie, czy wzmocnić motywację do działania. A wszystko to działa na korzyść firm, które prowadzę.

Jakie korzyści przynosi ci bycie aktywną i przedsiębiorczą kobietą?

Kobiety nie tylko zajmują się efektywnym prowadzeniem podmiotów gospodarczych, ale także tworzą nowe rozwiązania, stymulują rozwój, stanowią inspirację dla milionów ludzi na całym świecie, pozwalając przy tym i sobie samym odnieść osobisty i biznesowy sukces. Mamy wielką moc. Należąc do klubu biznesowego Czerwona Szpilka, widzę i kibicuję każdej przedsiębiorczyni napotkanej na mojej biznesowej drodze. Kultura i kreatywność to klucz do biznesu. Choć kobiety wciąż stanowią mniejszość w świecie biznesu, to nasza rola gwałtownie się zmienia i staje się coraz bardziej aktywna i znacząca. Wykształcenie, pracowitość, odpowiedzialność, zaangażowanie, wielozadaniowość oraz elastyczność to cechy, które w naturalny sposób ułatwiają nam skuteczne przywództwo.

Determinacja w dążeniu do celu i wytrwałość w działaniu oraz podzielność uwagi pozwalają nam pracować na wielu płaszczyznach. W życiu zawodowym i prywatnym jednocześnie. Kreatywność jest również kluczową kompetencją współczesnej gospodarki. Aktywnie działam w obszarze umiejętności związanych z budowaniem efektywnych relacji i firmy opartej na prawdziwie wyznawanych wartościach, rozwijaniem talentów oraz przewodzeniu zmianom. Mam naturalną zdolność do wykonywania kilku czynności naraz i potrafię funkcjonować na kilku poziomach jednocześnie, uzyskując przy tym zaskakujące rezultaty. To właśnie te umiejętności odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym kobiecym biznesie.

Jak radzisz sobie z osiąganiem równowagi między pracą a życiem osobistym?

Profesjonalizacja, stawianie na nietuzinkowe i oryginalne osoby w firmie, a także wartości: uczciwość, poszanowanie własnego nazwiska oraz samej osobowości – to klucze do sukcesu firmy. Nie stawiam tylko na związki rodzinne i zamykanie się we własnym gronie, trzeba promować osoby najlepsze, uzdolnione, kreatywne. Wartością dla mnie zawsze jest człowiek. Ponadto dużą zaletą małżeńskiego biznesu jest wzrost tolerancji zaangażowania w pracę. Wspólna firma to także wspólne dochody rodziny, o które oboje dbamy. Dzięki pracy razem, poznaliśmy się z całkiem innej strony. Możemy zatem dopasować swoje możliwości do potrzeb firmy i ludzi w niej pracujących.

Jakie sukcesy osiągnęłaś dotychczas w swoim biznesie, z czego jesteś najbardziej dumna?

Od blisko 18 lat pracuję na swoją pozycję, która teraz jest widoczna na zewnątrz. Nieustanna i cierpliwa praca jest zawsze nagradzana. Nagrody i wyróżnienia przyznawane Czemar, Czemar-Serwis czy dla Hello Beauty Studio na przestrzeni lat stanowią potwierdzenie wysokiej jakości oferowanych produktów usług, a także dynamicznego rozwoju na Polskim i zagranicznym rynku. Ważne wyróżnienie w Ogólnokrajowym Konkursie od Państwowej Inspekcji Pracy dla Pracodawca – Organizator pracy bezpiecznej Diament Polskiej Przedsiębiorczości, Polskie Orły Biznesu 2022, Konsumencki Laur Zaufania 2021, 2022, Marka uznana na Polski rynku 2021, 2022, Firma godna zaufania, Lider w branży, Certyfikat Firmy wyróżnionej przez Klientów corocznie od kilku lat, Firma roku 2022 i 2023,Champion Biznesu 2023, Diament Tygrysa Biznesu 2022, Przedsiębiorstwo Przyszłości 2023, Gold Prize 2023 czy Best Quality Employer 2023.

Hello to również Best Health & Beauty, Firma Rekomendowana przez Konsumentów, Medal Przedsiębiorczości, czy Złoty Laur Zaufania 2023. Wprowadzając na rynek Nowy Brand, nie sądziliśmy, że już w pierwszym roku Seria Sprężarek model Lenwanter zdobędzie ważną nagrodę Produktu Roku 2022. Jako zarząd jesteśmy rokrocznie doceniani Marek Staruszkiewicz Businessman Awards 2022 i Joanna Staruszkiewicz Businesswoman Awards 2022 oraz Ambasador Magazynu Tygrysy Biznesu. Pozytywny wizerunek firmy bardzo pomaga w kreowaniu przez m.in. Czemar Sp.z o.o. czy Czemar-Serwis dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Komunikujemy naszym kontrahentom, że firmom nie zależy jedynie na maksymalizacji zysków, ale i na relacjach, dobrej reputacji i wysokiej jakość świadczonych usług. Inwestujemy w to, by dostarczane produkty były jak najwyższej jakości.

Jakie są twoje ulubione aspekty prowadzenia własnego biznesu? Czy są jakieś wyzwania, które są dla ciebie szczególnie inspirujące?

My Kobiety spotykamy się w biznesie z różnymi wyzwaniami i możliwościami. Sama często zmagam się z uprzedzeniami, ograniczającymi przekonaniami i stereotypami społecznymi związanymi ze zdolnościami do pełnienia roli liderki, przedsiębiorcy czy menedżera w biznesie. Niejednokrotnie postrzegana jestem w sposób nieodpowiedni lub marginalizowana w niektórych sferach biznesu na podstawie płci. Pomimo tych wyzwań, jako Business Woman Awards 2022 zdobywam sukcesy w biznesie i przyczyniam się do rozwoju gospodarczego swoich społeczności, czego dowodem są liczne nagrody dla prowadzonych przeze mnie firm.

W miarę jak społeczeństwa stają się bardziej świadome i dążą do równości płci, stereotypy te są coraz bardziej kwestionowane, a kobiety w biznesie coraz częściej są doceniane za swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Wzrasta również liczba inicjatyw i działań na rzecz promowania różnorodności i włączania kobiet w biznesie oraz przeciwdziałania stereotypom związanym z płcią. Ważne jest, aby dążyć do równości płci, aby umożliwić kobietom pełne wykorzystanie ich potencjału i osiąganie sukcesów zawodowych bez ograniczeń wynikających z archaicznie funkcjonującymi w naszym otoczeniu stereotypami.

Czy rozważałaś ekspansję biznesu na nowe rynki lub rozszerzenie oferty produktów/usług? Jakie czynniki brałaś pod uwagę w procesie podejmowania takiej decyzji?

Firmy sukcesywnie i owocnie rozwijają się z roku na rok. Przyszłość branży sprężonego powietrza jest rozwojowa. Technika idzie do przodu. Chylimy czoła przed Europą i światem. Ważna jest dla nas ekspansja do krajów arabskich i Francji. Polskie mosty technologiczne otwierają nowe horyzonty. Czemar wspiął się na kolejny poziom rozwoju, z profesjonalnym zarządzaniem spółką. Kształcimy się u najlepszych w Polsce po to, by zbudować stabilną i mocną firmę techniki sprężonego powietrza, by posiąść wiedzę z zarządzania, psychologii i marketingu, by prowadzić firmę wielotorowo. Stworzyliśmy „park maszyn używanych” o pow. 1000 m2.

Początkowo dla ładu i łatwiejszego wglądu w posiadany stok, jak się później okazało dla komfortu pracy i owocnych spotkań biznesowych. Wprowadziliśmy na rynek w grudniu 2021 nasze pierwsze dziecko, sprężarkę tłokową Airgroter. Rok 2022 był dla nas szczególny. Do kompresorów tłokowych dołączyły kolejno: Lewantery, Sprintery i Zondery, sprężarki śrubowe. Dołączyliśmy powierzchnię namiotową wielkości 1200 m2 dla prężnie rozwijającego się działu parku maszyn używanych. Rozpiera nas duma. Hello Beauty Studio powiększyło natomiast swój metraż dwukrotnie i działa dla kobiet. Współpraca z Fundacjami „W związku z rakiem” i oraz “Rak’n Roll wygraj życie” jest kluczowa w całym procesie zdrowienia. Patronuje nam Era Kobiet Namysłów i Era Nowych Kobiet. Trzymajcie kciuki za kolejne realizacje.

Dziękuję za wywiad, a poniżej lista działań Asi.

Nauczycielka, wykładowczyni, tyflopedagog, przedsiębiorca, businesswoman, Dyrektor sportowa, Członek Zarządu, Prokurent, Dyrektor Zarządzająca CEO w Przedsiębiorstwie Czemar Sp. z o.o. Technika Sprężonego Powietrza, Dyrektor Kreatywna w Firmie P.H.U. Czemar – serwis, Członek Zarządu Akademii Piłkarskiej NKS Start Namysłów, Dyrektor Sportowa Sekcji Koszykarskiej przy Akademii Czerwono-Czarni, właścicielka salonu kosmetycznego Hello Beauty Studio, nauczycielka Biologii i Chemii w Szkole Podstawowej, wykładowca Podstaw Przedsiębiorczości, doradca zawodowy.

Po ukończeniu Zarządzania BHP w przedsiębiorstwie wspiera funkcjonowanie firm jako specjalista ds. BHP, ochrony środowiska i BDO. Para się również kadrami i szeroko pojętą polityką bezpieczeństwa RODO. Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego w Opolu o kierunku Biologia i ochrona środowiska. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Psychologia społeczna. Od grudnia 2021 r. Absolwentka Master of Business Administration (MBA SME) w Wyższej Szkole Bankowej przy Prof. Katarzynie Bilińskiej. Od 2023 roku Licencjonowana Dyrektor Zarządzająca CEO, posiada 20-letnie doświadczenie zawodowe, w tym bogatą praktykę zawodową w sektorze MSP.

Asia Staruszkiewicz kieruje się zasadą – „Człowiek uczy się przez całe życie”, zatem nie osiada na laurach, zdobywając wiedzę na wielu płaszczyznach i inwestując w dalsze kształcenie. Jeśli masz ochotę zerknąć na jej szpileczkową wizytówkę, zajrzyj tutaj.

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”