Dla większości kobiet młoda skóra to skóra bez zmarszczek. Chcąc osiągnąć taki efekt coraz chętniej korzystają z zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialunorowego oraz toksyny botulinowej. Warto jednak pamiętać, że mimo dużej doraźnej skuteczności, żaden z tych zabiegów nie gwarantuje efektów długofalowych. Dzisiejsza medycyna estetyczna dostarcza szereg rozwiązań, które nie tylko pomogą w zniwelowaniu niechcianych zmarszczek, ale także odżywią i pobudzą skórę do intensywnej regeneracji. O najnowszych trendach wśród zabiegów anti-aging opowiada dr Tomasz Kolka, specjalista w klinice Medicus Self we Wrocławiu.

Pogoń za piękną i młodą skórą staje się coraz bardziej powszechna. Wiele kobiet, ale także i mężczyzn, stara się wygładzić zmarszczki oraz odzyskać jędrność  i elastyczność skóry. Jakie zabiegi stosować, aby nie tylko pozbyć się zmarszczek, ale także odzyskać jędrność i elastyczność skóry?

Myślę, że warto zacząć od biostymulatorów tkankowych, które przede wszystkim pobudzają intensywną produkcję kolagenu, odpowiadającego za gęstość, jędrność i elastyczność skóry. Pierwszy z nich – Ellanse czyli polikaprolakton to nowoczesny wysokoelastyczny preparat, który koryguje zmarszczki i wiotkość skóry. Efekt wypełnienia jest widoczny już bezpośrednio po zabiegu i stopniowo narasta w wyniku namnażania się komórek.

Drugi biostymulator, który polecam to Crystalis. Jest to wypełniacz tkankowy na bazie hydroksyapatytu wapnia, związku który odpowiada m.in. za mechaniczną wytrzymałość układu kostnego czy zębów. W medycynie estetycznej jest wykorzystywany głównie w celu modelowania twarzy oraz dłoni. Jest on naturalnym stymulatorem kolagenu działającym dwuetapowo. Żel zawarty w preparacie daje natychmiastowy efekt wypełnienia tkanek, a hydroksyapatyt wapnia tworzy rusztowanie stymulujące fibroblasty (czyli nasze własne komórki) do produkcji naturalnego nowego kolagenu. Efekty utrzymują się od 1,5 do 2 lat!

Innym rozwiązaniem, które także wpływa nie tylko na odmłodzenie, ale i na odżywienie skóry twarzy jest zabieg z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowej. To nowoczesny i w pełni bezpieczny zabieg wykorzystujący czynniki wzrostu pozyskane wcześniej z krwi Pacjenta – dlatego też nazywany jest potocznie wampirzym liftingiem. Zabieg poprawia jakość i gęstość skóry dając, naturalny efekt odżywienia i odmłodzenia.

Z kolei HIFU (high intensity focused ultrasound) nazwany jest potocznie liftingiem bez skalpela. HIFU opiera się na działaniu fali ultradzwiękowej, która powoduje selektywne mikrouszkodzenia tkanek, dzięki czemu stymuluje naturalne procesy przebudowy i syntezy włókien kolagenu. Głębokość, na jaką dociera fala ustalana jest indywidualnie przez lekarza wykonującego zabieg.

Każda pora dla pięknej skóry jest odpowiednia

Wszystkie opisane powyżej zabiegi to tzw. zabiegi całoroczne – można je wykonywać nawet latem, mimo narażenia na silne promieniowanie słoneczne. W okresie od jesieni do wiosny możemy korzystać z pełnej oferty zabiegowej jaką proponują nam kliniki medycyny estetycznej, w kategorii zabiegów z długofalowym skutkiem warto postawić np. na RF mikroigłową lub laser CO2.

RF mikroigłowa polega na nakłuwaniu skóry przy jednoczesnym silnym podgrzaniu jej głębszych warstw. Dzięki możliwości działania na głębokości aż 3,5mm świetnie zagęszcza,  ujędrnia i rewitalizuje skórę. Synergia działania dwóch bodźców sprawia, że dobrze zaplanowane i wykonana seria zabiegów daje naprawdę rewelacyjne efekty.

Laser CO2 działa poprzez silne podgrzanie i „podziurkowanie” powierzchownych warstw skóry. Tak jak RF za pomocą kombinacji dwóch  bodźców- mechanicznego i termicznego – pobudza skórę do regeneracji i odbudowy. Działa mocniej, ale też płycej niż RF. Można go zastosować jako peeling laserowy, mamy wtedy do czynienia z tzw. resurfacingiem twarzy, lub jako zabieg stymulujący, poprawiający jakość skóry.

Który zabieg jest najlepszy?

Decyzję o wyborze zabiegu najlepiej pozostawić lekarzowi. W czasie konsultacji w Medicus Self zawsze dokonuję oceny stanu skóry i wtedy dobieram w porozumieniu z Pacjentem zabieg, który przyniesie najlepsze efekty,  bo przecież każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. To co łączy wszystkie te zabiegi to długofalowość efektów – odżywienie i regeneracja skóry twarzy sprawi, że będzie ona wyglądała młodo i pięknie przez długi czas.

Autor: Lek. med. Tomasz Kolka

Lek med. Tomasz Kolka

Lek med. Tomasz Kolka

Specjalista medycyny estetycznej w Klinice Medicus Self

Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ukończył studia podyplomowe na kierunku Medycyna Estetyczna dla lekarzy. Regularnie bierze udział w warsztatach, szkoleniach i konferencjach z zakresu medycyny estetycznej oraz Anti-Aging.

Medicus Self – klinika chirurgii plastycznej