Wakacyjne wyjazdy to świetna okazja, żeby odpocząć, zrelaksować się, oczyścić głowę ze zmartwień. Jeśli jednak na co dzień jesteś bardzo aktywna, to pewnie tryb urlopowej bierności wcale nie przychodzi Ci łatwo. Co począć z tym fantem? Połączyć przyjemne z pożytecznym – wykorzystać urlop dla rozwoju!

Wierzę, że znasz ogromną wartość rozwoju osobistego. Nabywanie nowych umiejętności, poszerzanie kompetencji, praca nad własnymi przekonaniami i duchowa eksploracja to żyzna gleba, na której wyrastają piękne kwiaty. A mówiąc mniej metaforycznie, to podstawa sukcesu w pracy i życiu prywatnym. Nie oszukujmy się jednak – czasami trudno znaleźć czas dla swojego rozwoju. Czemu nie wykorzystać do tego wakacji?

Nieważne, czy wybierasz się na urlop w stylu all-inclusive, pod namiot czy na dziką wyprawę w nieznane, czy jedziesz sama, z dziećmi czy z przyjaciółmi. W trakcie wakacji codziennie – nawet mimochodem – możesz się rozwijać i czerpać z tego przyjemność. Jak?

Czytaj książki

Dla wielu z nas nieudany urlop to taki, na który zapomniałyśmy wziąć książki. Jeśli nie należysz jednak do tej grupy, w tym roku zaprzyjaźnij się ze słowem pisanym. Czytaj w samolocie, na plaży, w hotelu albo popijając kawę w małej, uroczej kawiarence. Możesz również słuchać audiobooków, które są dużo bardziej wszechstronne i świetnie sprawdzą się na przykład wtedy, gdy przed Tobą długa trasa za kółkiem.

A co czytać? Choć z rozwojem najbardziej kojarzą się poradniki, to nie jest to ani jedyna, ani wbrew pozorom najlepsza możliwość. Szczególnie polecam Ci biografie – takich pozycji znajdziesz dziesiątki, z których na pewno wybierzesz coś ciekawego. Wzloty i upadki ludzi sukcesu są cenną lekcją oraz inspiracją.

Tak naprawdę z każdej książki możesz wyciągnąć dla siebie wartość. Nawet, jeśli zdecydujesz się po latach wrócić do „Ani z Zielonego Wzgórza” albo przeczytać dziecku „Akademię Pana Kleksa”. Bądź uważna, skupiona i… miej przy sobie notatnik. Czytanie pobudza kreatywność!

Ucz się języków obcych

Nie musisz fundować sobie dodatkowego kursu językowego, żeby w wakacje podciągnąć trochę swoje umiejętności lingwistyczne. Nawet, jeśli urlop spędzasz w Polsce, szukaj okazji, by porozmawiać w wybranym języku – tym bardziej, że nasz kraj jest coraz chętniej wybieraną destynacją wśród zagranicznych turystów.

Wiem, że są osoby, które mimo wielu lat nauki np. angielskiego, boją się w tym języku odezwać. Boją się i wstydzą, bo a nuż popełnią błąd? A nuż zapomną słówka? Na wakacjach to no problem, seniora! Przecież osób, które spotkasz na urlopie, prawdopodobnie nigdy więcej już nie zobaczysz. Więc nawet, jeżeli powiesz coś nie tak – nie ma się czym przejmować! Jesteś zupełnie anonimowa.

Żeby wykorzystać językowy potencjał wakacji na 100%, wrzuć na słuchawki rozmówki albo obejrzyj ulubiony serial w interesującym Cię języku. Będzie i przyjemnie, i pożytecznie – tak jak obiecałam 😊

Ćwicz oko (kamery)

Czy istnieje lepszy moment, żeby „pobawić się” w fotografię, niż wakacje? Piękne widoki, nowe, nieznane miejsca, barwne wydarzenia… To wszystko doskonałe preteksty, by chwycić aparat w dłoń i podkręcić swoje zdolności fotograficzne.

W dzisiejszych czasach każdy, kto jest aktywny zawodowo – a w szczególności osoby prowadzące własną firmę – stają przed wyzwaniem zaznaczenia swojej obecności w Internecie. Umiejętność uchwycenia w kadrze swoich zajęć czy oferowanych produktów stała się w związku z tym bardzo ważna. Dlatego chwyć w dłoń aparat lub telefon i pstrykaj dowoli! Szukaj ciekawych ujęć i utrwalaj na zdjęciach piękne chwile. Nauczysz się dostrzegać małe cuda wokół siebie, a przy okazji zyskasz świetną przewagę rynkową.

Zarządzaj czasem i finansami

W wakacje nie masz wymówki, żeby nie zajmować się porządkowaniem swojego życia. Właśnie teraz warto zmobilizować się do zaplanowania kolejnych działań i ogarnięcia domowego czy firmowego budżetu.

Weź kalendarz, notatnik i zastanów się, co chcesz osiągnąć w najbliższych miesiącach. Rozpisz zadania do wykonania i przypisz im konkretne daty. Dużo łatwiej i przyjemniej robi się to w trakcie cudownego wypoczynku niż w więzieniu własnego biura, prawda? Wykorzystaj moment, w którym Twój umysł jest jasny i zrelaksowany, do popchnięcia ważnych projektów. Nie musisz robić nic konkretnego – po prostu stwórz plan. Do ich realizacji zabierzesz się już wypoczęta, z naładowanymi do pełna bateriami.

Jaki jest Twój sposób na wakacyjny rozwój? Zachęcam Cię, żebyś jeszcze przed urlopem zastanowiła się, jak go wykorzystać w najlepszy możliwy sposób. Będziesz sobie wdzięczna!

Autor: Magdalena Szewczuk | CEO Czerwonej Szpilki

Magdalena Szewczuk

Magdalena Szewczuk

CEO Czerwonej Szpilki

Od 16 lat pracuję z kobietami i dla kobiet. Zaczynałam jako konsultantka kosmetyczna, a dziś z dumą przedstawiam się jako Diamentowy Dyrektor Generalny Betterware oraz CEO Czerwonej Szpilki.

W trakcie mojej dotychczasowej kariery nauczyłam się, że najlepsze efekty przynosi działanie z pasją. Dlatego na co dzień inspiruję i zachęcam kobiety do spełniania marzeń – właśnie to daje mi najwięcej satysfakcji. Pomagam im budować pewność siebie, rozwijać kreatywność i realizować własny potencjał, a wszystko po to, by mogły żyć pełnią życia. Organizuję wydarzenia dla kobiet, buduje Klub kobiet przedsiębiorczych. Cały czas również szukam kobiet, które chcą od życia czegoś więcej. Szukają możliwości,są otwarte i gotowe podjąć zupełnie nowe działania.

https://www.facebook.com/groups/czerwonaszpilka/

https://www.instagram.com/magdalenaszewczuk/

LADIES EVERY DAY

22 WRZEŚNIA
HARMONIA - SLOW LIFE - SLOW FOOD