W ciągu ostatnich lat coraz obszerniej poruszany jest  temat rozwoju osobistego w odniesieniu do szkoleń, coachingu Work-Life Balance. Rozpatruje się nadrzędną wartość postaw w budowaniu swojego życia zgodnie z tym, co ma nas rozwijać i co nas uszczęśliwi, zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Niestety, nader często nie spaja się tak ważnych tematów jak zdrowie fizyczne i rozwój osobisty, zakładając, że osoby pragnące odnieść sukces, mają tego typu postrzeganie rozwinięte i wypracowane. Nic bardziej mylnego. Rozwój osobisty to nie tylko poszerzanie horyzontów i inspirowanie się w obszarze umiejętności i kompetencji. To także świadome dbanie o fundament naszego samopoczucia – czyli ZDROWIE.

W maju obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Jest to idealna okazja do zatrzymania się (zważywszy, iż jest do dzień wolny od zawodowych aktywności) i zastanowienia:

„ Czy praktykuję nawyki, które negatywnie mogą wpływać na moje zdrowie?”

„Czy te nawyki oraz związane z nimi konsekwencje mogą wpłynąć na moją świetlaną wizje przyszłości i rozwoju”?

Pamiętaj, że nałóg zawsze powoduje swego rodzaju zniewolenie. Szkodliwe nawyki są utrwalane i czasami traktujemy je jako integralna i naturalną część nas samych. Jest to jednak nic innego jak szkodliwy automatyzm, który w perspektywie czasowej da o sobie znać. Wierz mi, ze podupadając na zdrowiu hierarchia wartości oraz priorytety ulegają zmianie – często naturalnie i równie często – ponieważ jest taka potrzeba.  Zatem jeśli już teraz nie pomyślisz o konsekwencjach swych działań, w przyszłości może okazać się, że pewne (o ile nie wszystkie) wspaniałe wizje rozwoju osobistego, budowania własnej marki, rozwoju firmy ulegną znaczącej zmianie na rzecz ratowania własnego zdrowia, a nawet życia. Zadaj sobie pytanie, czy chcesz by twój obecny wysiłek poszedł na marne? Jeśli już teraz zaprzeczasz i nie szukasz pustych wymówek, to jesteś na najlepszej drodze, by konsekwentnie realizować swe rozwojowe cele. Dodatkowo pamiętaj, że jedną z cech dobrych liderów jest umiejętność ustalania priorytetów. Osoba taka wie, jak ustalać je, nie tylko zawodowo, ale również w życiu osobistym, by całość była spójna i produktywna.

Zapewne znajdzie się grono osób, które stwierdzą „łatwo mówić komuś, kto nigdy nie palił”. Zgadzam się. Nałóg, czynność nawykowa, nie jest łatwo przerwać, zwłaszcza jeśli była utrwalana przez długi czas, jednak jak każdy nawyk jest do zmiany i zastąpienia go nowym. Co do czasu trwania wyrobienia nowego nawyku, zdania są do tej pory podzielone, jednak udowodniona jest tego skuteczność. Ponadto osoby, które stawiają na rozwój osobisty, wiedzą, jak istotną rolę odgrywa w procesie zmiany czynnik motywacyjny oraz rozpoznanie sytuacyjne. Zastanów się, dlaczego chcesz rzucić palenie. Może powodem będzie chęć dbania o zdrowie, jednak daje to również inne korzyści typu: zaoszczędzenie pieniędzy, które możesz zainwestować w rozwój. Ważne jest także rozpoznanie sytuacji, w których sięgasz po papierosa. Czy jest to palenie towarzyskie, czy w ten sposób odreagowujesz stres lub chcesz w jakiś sposób się autoprezentować. Dopiero rozpoznanie tych czynników pozwoli Ci ustalić konkretną strategię wyznaczenia celu i odpowiedniego sposobu działania.

Podstawa zawsze jednak leży w zmianie stylu myślenia, a ta powinna rozpocząć się od zmiany przekonań, a raczej uświadomieniu sobie faktu, że tylko osoba, która traktuje siebie i swe zdrowie jak inwestycję, jest w stanie się rozwijać i osiągać zamierzone cele.

Agata Koryzma

Agata Koryzma

psycholog, coach

Pracuje jako Główny Specjalista Psycholog z szerokim gronem potrzebujących: osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, leczącymi się psychiatrycznie, starszymi z zespołami otępiennymi (w tym z Choroba Alzheimera) oraz ich rodzinami i opiekunami, dla których prowadzi grupę wsparcia. Realizowała się również jako szkoleniowiec. Prelegentka podczas konferencji „ Biznes w Niemczech” w Monachium. Psycholog i coach w trakcie uzyskiwania dyplomu HR Business Partnera.
Uczestniczyła jako specjalista w wielu audycjach radiowych. Autorka artykułów o treści psychologicznej oraz rozwoju osobistego.
Ludzie i praca z nimi stanowią dla niej największą inspirację. Dzięki temu stale rozwija się i zgłębia nowe zagadnienia, dotyczące ludzkiego działania. Wierzy, że w każdym z drzemie ogromny potencjał pozytywnych zasobów, wystarczy tylko go obudzić. Nie lubi spoczywać na laurach. Czuje potrzebę rozwoju, czym pragnie dzielić się z innymi.
Szczerze wierzy w słowa Alberta Einsteina: „Logika zabierze Cię z punktu A do punktu B. wyobraźnia zaprowadzi Cie wszędzie”.