Międzynarodowy Dzień Edukacji – czy warto się wciąż uczyć?

24 sty 2022 | OKIEM EKSPERTA | 1 komentarz

Międzynarodowy Dzień Edukacji to dość młode święto, które zostało ustanowione, by zwracać naszą uwagę na to, że wciąż są na świecie miejsca, w których edukacja nie istnieje albo jest na dramatycznym poziomie.

Czy wiesz, że liczba dzieci, które nie umieją chociażby czytać, pisać i liczyć, które nie kończą szkoły ponadpodstawowej, i tych, które w ogóle nie chodzą do szkoły, jest porażająca – to nawet kilkaset milionów?

Rzeczywiście zapewne trudno to sobie nam wyobrazić, że w XXI wieku, kiedy mamy dostęp do coraz nowocześniejszych technologii: czytamy właśnie ten tekst na nowym smartfonie, obok fotela stoi lampa czuła na dotyk z odpowiednio ciepłym światłem, by oszczędzać nasz wzrok, a sam fotel przyjemnie wibruje, wyposażony w funkcję masażu – jesteśmy równocześnie świadkami zjawiska, w którym nie wszyscy ludzie mają równy dostęp do edukacji. Dlatego z każdym rokiem powstaje coraz więcej inicjatyw związanych z Międzynarodowym Dniem Edukacji. Są to między innymi zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci z Afryki, wsparcie dla dzieci uchodźców czy kampanie uświadamiające społeczeństwo o tym problemie.

Międzynarodowy Dzień Edukacji – historia święta

Oto trochę jego historii. Jeśli jeszcze o tym nie wiesz, podpowiemy, że to nietypowe święto zostało ustanowione nie tak dawno, bo 3 grudnia 2018 r. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ i od tamtej pory przypada co roku na dzień 24 stycznia.

Kolejne obchody Międzynarodowego Dnia Edukacji odbyły się pod następującymi hasłami:

 • 2019 rok: Edukacja: kluczowy czynnik inkluzji i wzmocnienia społecznego
 • 2020 rok: Uczenie się dla ludzi, planety, dobrobytu i pokoju
 • 2021 rok: Odbudowa i przywrócenie do życia edukacji dla pokolenia COVID-19
 • 2022 rok: Zmiana kursu, transformacja edukacji

W tym roku zwrócono szczególną uwagę na problem pandemii koronawirusa i jej skutków widocznych w edukacji. Przypomnij sobie, ile razy słyszałaś o zamkniętych przedszkolach, szkołach i uczelniach wyższych, nauczaniu zdalnym, problemach dzieci i młodzieży ze skupieniem się podczas nauki w domu, izolacji od rówieśników, wzroście cen za sprzęt komputerowy itp. Niestety, dla każdego z nas są to dziś znajome tematy. Właśnie Międzynarodowy Dzień Edukacji ma na celu wskazywanie na te i inne zjawiska związane z edukacją w dobie pandemii. Jak widzisz, problem dotyczy jednak znacznie szerszych sfer naszego życia niż samo uczenie się.

Prawo do edukacji

Nie od dziś wiadomo, że nauka i edukacja stanowią podstawę rozwoju nie tylko jednostek, lecz także całych społeczeństw. Edukacja sama w sobie jest zatem prawem człowieka. Powinna się ona odbywać na wysokim poziomie, być powszechnie dostępna i sprzyjać włączeniu społecznemu. W dniu takim jak dziś warto docenić możliwości edukacyjne, które mamy. Może wziąć kubek herbaty do ręki i przeczytać kilka stron rozwijającej książki lub e-booka? Albo przejrzeć ofertę szkoleń, które od zawsze nas ciekawiły? W końcu wciąż warto sięgać po więcej!

Na naukę nigdy nie jest za późno

A jak to jest w naszym przypadku? Takie święta jak to dzisiejsze czy Dzień Edukacji Narodowej (obchodzony 14 października) dobitnie przypominają nam o czasach, kiedy to my zasiadaliśmy w szkolnych ławach. Rzeczywistość jednak, a co za tym idzie – rynek pracy, zmienia się nieustannie. Niejednokrotnie dziś już nie wystarczy dyplom schowany na dnie szuflady czy umiejętność mówienia w obcym języku nabyta podczas zarobkowych wakacji za granicą.

Powody, dla których się uczymy

Z jednej strony sytuacja zawodowa wymaga od nas bardzo często, byśmy wciąż podnosili swoje kompetencje, z drugiej strony robimy to, ponieważ:

 • chcemy się rozwijać,
 • odkrywamy nową pasję,
 • uciekamy przed nudą,
 • szukamy świeżości,
 • pragniemy sobie lub komuś zaimponować…

Powody, dla których nieustannie uczymy się czegoś nowego, mogą być naprawdę różne. Najważniejsze, by pamiętać, że czym więcej umiemy, tym lepiej myślimy o sobie, nabieramy pewności siebie w kontaktach międzyludzkich, mamy więcej do zaoferowania innym oraz poszerzamy naszą wiedzę i wyobraźnię, co skutkuje nowymi pomysłami także w biznesie.

Szpilkowa Strefa Wiedzy

A jeśli już dawno z niczego się nie szkoliłaś i należysz do Klubu Czerwonej Szpilki, zapraszamy Cię na Szpilkową Strefę Wiedzy. To nasza autorska platforma szkoleniowa, gdzie otrzymasz dostęp do kilku szkoleń i e-booków. Materiały są przygotowywane w wersji video, PDF-ów oraz interaktywnych zeszytów ćwiczeń. Także w naszym sklepie znajdziesz ciekawe szkolenia i inspirujące e-booki, w których zawarłyśmy wiedzę przydatną w różnych obszarach prowadzenia biznesu.

O CZERWONEJ SZPILCE

Czerwona Szpilka to firma, która łączy w sobie Kobiecy Klub Biznesowy, Butikową agencję marketingową– Czerwona Szpilka Media, Dział eventowy – Czerwona Szpilka Events.

Misją Czerwonej Szpilki jest wspieranie przedsiębiorczych kobiet w rozwoju osobistym i biznesowym poprzez networking, programy edukacyjne oraz usługi dla biznesu.

 

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowy rozdział e-booka: “Siła networkingu”.

Kategorie

1 komentarz

 1. Marta Drozd Home Staging I Metamorfozy Wnętrz

  Bardzo ciekawy artykuł ?

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SZPILKOWY NEWSLETTER

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz darmowy rozdział e-booka:

 “Siła networkingu”