Kobiety i ich biznesy– Agnieszka Czerkawska

6 sty 2020 | KOBIETY I ICH BIZNESY | 0 komentarzy

Kobieta pełna pasji, spełnienia i szczęścia. Prawdziwa działaczka, mentorka i zwolenniczka szczęśliwego, spełnionego życia, czyli wellbeingu (dobrostanu). Dzisiaj rozmawiamy z Agnieszką Czerkawską – prezes Wellbeing Institute, która nie tylko pomaga w odkrywaniu siebie, ale także chętnie dzieli się wiedzą i bogatym doświadczeniem z zakresu wellbeingu. Szkoli i wspiera przedsiębiorstwa w ich prężnym rozwoju. A do tego wszystkiego jest mentorką Czerwonej Szpilki! 

Agnieszko, czym się dokładnie zajmujesz, czym jest psychologia pozytywna?

Od kilku lat zawodowo zajmuję się wellbeingiem (dobrostanem). Jest to moja wielka pasja i styl życia. Dla mnie wellbeing jest świadomym wyborem, decyzją, wzięciem za siebie odpowiedzialności, a przede wszystkim strategią na dobre i szczęśliwe życie. To holistyczne podejście do człowieka i jego potrzeb psychicznych, fizycznych i duchowych, dającym mu radość, spełnienie, witalność, a także zdrowie. Postawieniem „człowieka w centrum”, bo tylko wtedy można prowadzić skuteczny biznes, mieć satysfakcjonującą pracę, szczęśliwe życie i dobre samopoczucie… czyli wellbeing.

Jestem praktykiem psychologii pozytywnej, ukończyłam m.in. studia podyplomowe w tym zakresie i wykorzystuję zdobytą wiedzę w swojej pracy zawodowej. Psychologia pozytywna jest to obszar psychologii, który zajmuje się głównie badaniem czynników wpływających na: poczucie szczęścia, wellbeing, odporność psychiczną, zadowolenie z życia i rozkwitanie człowieka. Ja nazwałam ją nauką o jasnej stronie MOCY człowieka, ponieważ jest to nauka, która pomaga skutecznie rozwijać naturalny potencjał, zrozumieć potrzeby człowieka, oraz podejmować działania (interwencje pozytywne), aby wzmocnić poczucie szczęścia, satysfakcji i sensu istnienia. Studia te, przyczyniły się do zmiany mojej kariery zawodowej. Przez ponad 10 lat wspierałam rozwój przedsiębiorców, pomagając im pozyskiwać fundusze unijne na inwestycje w środki trwałe – głównie poprzez zakup maszyn i urządzeń, a także budowę i rozbudowę hal produkcyjnych. Zrealizowałam kilkaset projektów – był to fantastyczny czas! Miałam świetny zespół i lojalnych klientów, z którymi zbudowałam relacje na długie lata. Niesamowitą satysfakcję sprawiało mi bycie częścią ich sukcesu i towarzysząc im w rozwoju biznesu. Gdy wszystko już było poukładane i przewidywalne – pomyślałam o zmianie. Mam w sobie wielką potrzebę ciągłego rozwoju, podejmowania nowych wyzwań i podążania za głosem serca. Wtedy też odkryłam swoje wielkie „PO CO”, czyli pasję, która daje mi flow i powoduje, że codziennie z radością idę do pracy. Na tym więc się skupiłam! Dalej wspieram firmy w ich rozwoju, tylko w inny sposób – poprzez edukację i inwestycje w kapitał ludzki, a także rozwój człowieka i jego naturalnego potencjału. To daje mi ogromną satysfakcję i poczucie sensu tego co robię.

Jak wygląda Twoja praca jako coach? Coaching jak wiemy jest prowadzeniem i wspieraniem, a nie mówieniem drugiej osobie co ma robić. 

To prawda. Gdy jestem w roli coacha, towarzyszę klientowi w odkrywaniu siebie. Zadaję pytania, które wydobywają odpowiedzi, znajdujące się wewnątrz tej osoby. Mam też wielką potrzebę i frajdę w dzieleniu się wiedzą oraz doświadczeniem. Jako happiness coach skupiam się głównie na poczuciu szczęścia, pozytywności oraz wellbeingu moich klientów. 

Aby być jeszcze lepsza w tym co robię, ukończyłam roczny program rozwojowy Leadres Are Trainers Beaty Kapcewicz, z którego wyniosłam potężną dawkę wiedzy i inspiracji. Tak się złożyło, że obecnie mam coraz mniej czasu na coaching indywidualny, a coraz częściej występuję w roli mentora, inspiratora i propagatora idei wellbeingu.

Kochana, jesteś prezesem Wellbeing Institute. Czym zajmuje się ta firma?

Wellbeing Institute stworzyłam wraz z Beatą Kapcewicz, kilka miesięcy temu dołączyła do nas fantastyczna Agata Pelc, mamy też świetny zespół ludzi, którzy nas wspierają, z cudowną Halinką na czele. Zgodnie z naszą misją podnosimy poziom wellbeingu ludzi i organizacji 🙂  Instytut powstał, aby wspierać organizacje w działaniach związanych z dobrostanem pracowników, a co za tym idzie – podnosić jakość życia ludzi. Towarzyszymy organizacjom w rozwoju, inspirujemy, a także pokazujemy firmom, jak stworzyć miejsce pracy, w którym pracownicy czują się spełnieni i zadowoleni. Dzięki temu firma dużo szybciej i skuteczniej osiąga swoje cele biznesowe! Nowoczesne organizacje, które chcą realizować swoje cele i osiągać satysfakcjonujące wyniki biznesowe muszą w swoich działaniach strategicznych uwzględnić programy wellbeingu i zadbać o dobrostan pracowników w holistyczny sposób. Przyniesie to wymierne korzyści zarówno pracownikom (poprzez zwiększenie poziomu ich szczęścia oraz dobrostanu), jak i pracodawcom (w postaci wzrostu efektywności, lojalności, zaangażowania i kreatywności pracowników), co z kolei bezpośrednio przełoży się na realizację celów strategicznych organizacji. 

Dzięki nadawanym przez nas certyfikatom Wellbeing Leader oraz Wellbeing Quality doceniamy i wyróżniamy organizacje, które działają w duchu wellbeingu oraz oferują produkty, usługi, technologie, które pozytywnie podnoszą jego poziom. 

Wellbeing Institute to także fundacja, której celem jest edukacja i propagowanie wellbeingu. Postanowiliśmy, że dzień 8 września zostanie Światowym Dniem Wellbeingu – World Wellbeing Day, którego celem jest szerzenie świadomości na temat osobistego dobrostanu i inspirowanie ludzi do zwrócenia uwagi na swoje zdrowie i równowagę psychiczną. Pierwszy raz obchodziliśmy ten szczególnie ważny dzień w 2018 roku. Świętowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie wolontariuszy z całego świata, którzy zjednoczyli się za sprawą Wellbeing Institute. Ta kampania społeczna dotarła nawet do odległej Nigerii 🙂

Wyszłaś z propozycją organizacji ogólnopolskich konferencji Wellbeing w organizacji oraz Wellbeing w praktyce. Skąd wziął się ten pomysł?

Pomysł wziął się z potrzeby serca, obserwacji trendów na rynku pracy oraz potrzeb płynących ze świata biznesu. Coraz częściej słyszałam od swoich klientów „Pani Agnieszko, posiadamy już swoje fabryki i hale, urządzenia oraz maszyny, natomiast mamy coraz więcej kłopotów związanych z rekrutacją oraz utrzymaniem pracowników”. Pracodawcy coraz częściej zgłaszali mi problemy związane z brakiem zaangażowania i niską lojalnością pracowników. Pracownicy natomiast twierdzili, że są sfrustrowani ciągłym wzrostem oczekiwań i presji jaką czują w pracy. Niestety może to prowadzić do wypalenia zawodowego, a także do depresji, która stała się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Postanowiłam więc, wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie biznesowe oraz fakt, że jestem praktykiem psychologii pozytywnej, a przede wszystkim praktykiem wellbeingu. Dbanie o wellbeing stało się dla mnie stylem życia.

Ile konferencji już się odbyło? Czego dowiedzieli się uczestnicy?

Do tej pory odbyły się trzy konferencje, pierwsza 21 września 2017 roku, gościem specjalnym był Prof. Andrzej Jacek Blikle, druga 12 kwietnia 2018 roku, gośćmi specjalnymi byli: Wojciech Eichelberger, Ewa Foley i Beata Kapcewicz, trzecia 20 marca 2019 roku, gośćmi specjalnymi byli Beata Kapcewicz, Jakub B. Bączek oraz Jaro Bieniecki twórca Runmageddon. Obecnie szykujemy się do IV edycji, która odbędzie się 17 marca 2020 roku, w Warszawie, a gośćmi specjalnymi będą: Jacek Santorski, Andrzej Jeznach oraz tradycyjnie Beata Kapcewicz. Tym razem chcemy mocno poruszyć temat przywództwa, jak być świadomym liderem, który potrafi zadbać o wellbeing własny oraz współpracowników. Podczas konferencji dostarczamy uczestnikom dużą dawkę inspiracji, wiedzy oraz dobrych praktyk z organizacji, które skutecznie wdrażają działania i programy wellbeingowe.  

Jesteś autorką kilku publikacji m.in o szczęściu, pozytywności i wellbeingu. Czy jesteś szczęśliwą i pozytywną kobietą?

Tak, bardzo! Jestem szczęściarą z wyboru 🙂 Często mówię o sobie, że urodziłam się optymistką, natomiast bycia szczęśliwą musiałam się nauczyć. Moją osobistą misją i pasją stało podnoszenie poziomu wellbeingu, szczęścia i pozytywności ludzi, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.  Po prostu robię to co mnie uszczęśliwia, współpracuję z organizacjami i doradzam w zakresie wellbeingu. Organizuję konferencje poświęcone kwestii dobrostanu pracowników i liderów, stworzyłam pierwsze w Polsce studia podyplomowe z zakresu wellbeingu: Wellbeing w organizacji, które zrealizowaliśmy wraz z WSB we Wrocławiu. Zaprosiłam to tego projektu Prof. Andrzeja Blikle, Wojciecha Eichelbergera, Beatę Kapcewicz oraz innych pasjonatów i praktyków wellbeingu. Dodatkowo prowadzę prelekcje i warsztaty dla przedsiębiorców, a także publikuję artykuły w prasie branżowej. Miałam także przyjemność podzielić się swoją wiedzą z zakresu psychologii pozytywnej oraz wellbeingu w książce Wellbeing w organizacji wydawnictwa INFOR. Obecnie w Wellbeing Institute pracujemy nad kursem on line oraz książką, która będzie świetnym i praktycznym poradnikiem jak stworzyć i wdrożyć skuteczny oraz kompleksowy program wellbeingowy do organizacji. Wraz z zespołem Wellbeing Institute chcemy zmienić postrzeganie szczęścia z czegoś ulotnego i nie zawsze zależnego od nas, w szczęście, na które mamy wpływ poprzez nasze świadome działanie! Pragniemy również przedstawić biznesowi znaczące korzyści jakie daje wdrożenie kultury wellbeingu do organizacji. Dbając o dobrostan i szczęście pracowników w firmie wszystkie strony wygrywają. Uważam, że jest to kwintesencja skutecznego i etycznego biznesu.

Jakie cechy według Ciebie powinna posiadać kobieta sukcesu?

Wszystko zależy od tego, co rozumiemy po pojęciem „sukces”. Każda kobieta jest inna, wyjątkowa, niepowtarzalna i ma swoją definicję sukcesu. Dla jednych największym sukcesem będzie posiadanie rodziny i wychowanie dzieci, dla innych kariera zawodowa, osiągnięcie określonego statusu majątkowego, a dla jeszcze innych życie pełne pasji, w zgodzie ze sobą. Dla mnie kobieta sukcesu to kobieta szczęśliwa i spełniona, która żyje na swoich zasadach i nie zamieniłaby swojego życia na inne 🙂

A jak według Ciebie można osiągnąć sukces?

Myślę, że nie ma jednej uniwersalnej recepty dla wszystkich, dlatego mogę powiedzieć o swoim sposobie na sukces. Przede wszystkim determinacja w realizacji wizji, którą mam. To ona daje mi poczucie sensu i spełnienia oraz sprawia, że we wszystko co robię, angażuję się na 200%! Ważne dla mnie jest również nastawienie na współpracę i budowanie relacji, bez wspierającego środowiska, w pojedynkę ciężko jest robić rzeczy na dużą skalę, ja mam szczęście do ludzi i jestem im ogromnie wdzięczna, za to, że towarzyszą mi w tej drodze. Dodałabym jeszcze kreatywność i elastyczność oraz umiejętność podejmowania szybkiej decyzji, a co za tym idzie dostrzegania i wykorzystania okazji jakie się pojawiają. Jestem przekonana, że nie osiągnęłabym sukcesu, gdyby nie wolność mentalna i odwaga, która pozwala pokonywać swoje lęki i ograniczenia. Dzięki temu robię rzeczy, które są moją pasją i dają mi FUN! Znajomi mówią o mnie, że rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki, a na cuda potrzebuję trochę czasu i tego się trzymam … (śmiech).

Zostałaś mentorką Czerwonej Szpilki. Co to dla Ciebie znaczy?

To dla mnie duże wyróżnienie, za które dziękuję Magdalenie Szewczuk, ale także zobowiązanie, aby propagować tę fantastyczną inicjatywę i wspierać kobiety w zakresie wellbeingu! Działania Czerwonej Szpilki obserwowałam od dłuższego czasu, bardzo podobała mi się ta inicjatywa skierowana do aktywnych kobiet biznesu, liderek, managerek, do których sama należę. A odkąd poznałam bliżej jej działalność i fantastyczne dziewczyny, które ją współtworzą, staram się uczestniczyć w spotkaniach regularnie, co przy moim bardzo aktywnym trybie pracy, stanowi wyzwanie, ale energia z jaką wychodzę po tych spotkaniach jest dla mnie bezcenna!

Jaka będzie Twoja rola jako mentorka kobiecej społeczności?

My kobiety często zapominamy o sobie, swoich emocjach i potrzebach, jesteśmy nastawione na to by dawać. Wspieramy nasze rodziny, partnerów, dzieci, współpracowników, często myślimy o sobie na końcu, więc zwykle nie starcza nam energii i czasu by zadbać o siebie. Najnowsze badania pokazują, że w 2020 roku co 10 mężczyzna i co 5 kobieta zachorują na depresję, te dane są przerażające. Dlatego tak ważna jest świadomość, że musimy o sobie pamiętać i o siebie dbać, kiedy zachorujemy nie będziemy w stanie w żaden sposób pomóc swoim bliskim, bo same będziemy potrzebowały pomocy. Ta świadomość, bywa jak kubeł zimnej wody, nie wszystko, musi być idealne, perfekcyjne, czasami wystarczy, że jest dobre. Warto czasem odpuścić, zwolnić, aby nadać życiu bieg. Będę chciała zachęcać kobiety, do robienia regularnych przystanków STOP i sprawdzania, co im służy i dodaje energii, a co odbiera, tak aby świadomie mogły zadbać o swój wellbeing. 

Czy uważasz, że kobieca społeczność jaką jest Czerwona Szpilka pomaga kobietom w drodze na szczyt?

Dobre, wpierające relacje to jedno z głównych filarów naszego dobrostanu, potwierdza to w swoich badaniach zarówno prof. Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej, jak i Instytut Gallupa. Dlatego bardzo ważne jest jakich ludzi mamy wokół siebie. Wspierające środowisko, gdzie możemy wymienić się poglądami, dostać inspirację, czasami pomoc, jeśli jej potrzebujemy, gdzie możemy spotkać się i porozmawiać otwarcie, bez obawy przed krytyką czy oceną jest bezcenne, to dla mnie jedna z największych wartości, jaką dostarczają spotkania w ramach Czerwonej Szpilki. Zajmując się zawodowo wellbeingiem, spotykam się i rozmawiam z przedsiębiorcami, liderami, często wspominają, że towarzyszy im na co dzień poczucie dużej presji, stresu, napięcia i samotności. Dlatego wspierające środowisko jest niezwykle ważne. Nie zawsze możemy w tym zakresie liczyć na pomoc i wsparcie naszych partnerów, rodziny czy współpracowników, to nie musi wynikać z ich złej woli, po prostu jako kobiety, które prowadzą firmy, liderki mierzymy się z innymi wyzwaniami.

Na spotkaniach Czerwonej Szpilki zawsze panuje przyjazna atmosfera i jest wszechobecna wspaniała kobieca energia. To świetne miejsce na nawiązanie nowych przyjaźni, znalezienie partnera biznesowego, zaprezentowanie swojej firmy i usług, a także rozwój, bo część spotkania przeznaczona jest na spotkanie z ekspertem. 

Co do drogi na szczyt, to zawsze raźniej iść w grupie, niż samotnie, w chwilach zwątpienia możesz liczyć na wsparcie i pomoc, że ktoś powie, jesteś wspaniała, wyjątkowa, dasz radę, nie przejmuj się, to nie porażka, to lekcja, pomogę Ci, wiem, jak to zrobić, już tę lekcję „przerobiłam”, niedługo będziemy razem celebrować Twój sukces, nie poddawaj się, wierzę w Ciebie!

Dlatego zachęcam kobiety do uczestnictwa w takich kobiecych inicjatywach, gdzie wzajemnie się inspirujemy, dzielimy wiedzą, doświadczeniem, a przede wszystkim wzajemnie się wspieramy, współpracujemy i lubimy. Wtedy o wellbeing nietrudno 🙂

Myśl, która zawsze dodaje Ci sił? Czy masz swój ulubiony cytat?

Tak, mam swój cytat, który codziennie mi towarzyszy: „Wizja bez działania jest jak marzenie. Działanie bez wizji jest jak podróż bez celu. Wizja w połączeniu z działaniem może zmienić świat!” Mam wizję i działam. Codziennie staram się zmieniać świat, w którym jednymi z największych wartości są szczęście i wellbeing.

Dziękujemy za wywiad!

Agnieszka Czerkawska

Agnieszka Czerkawska

Prezes Wellbeing Institute

O CZERWONEJ SZPILCE

Kobieta w czerwonych szpilkach jest, charyzmatyczna, ambitna i odważna w realizacji celów, a jednocześnie dumna ze swojej kobiecości. Codziennie przekracza swoje możliwości i chce być najlepszą wersją siebie. Chcemy, aby takich kobiet było jak najwięcej. Dlatego właśnie powstała Czerwona Szpilka – wyjątkowa społeczność, w której kobiety  mogą wspierać się w rozwoju zawodowym i osobistym.

SZPILKOWY NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z działaniami Czerwonej Szpilki! Zapisując się do newslettera otrzymasz od nas darmowego e-booka: „30 pomysłów na posty – Facebook/ Instagram”.

Kategorie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *