Sezon ślubny właśnie w pełni. Pewnie, jeśli sami nie obchodzimy właśnie tej wyjątkowej uroczystości to prawdopodobnie będziemy się bawić na weselach innych do samego listopada. Jak to zwykle bywa – największy stres przeżywa wtedy para młoda. Miesiące przygotowań, a czasem lat(!), a i tak nie jest się pewnym, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem. Aby panna młoda przed ślubem nie posiwiała, a pan młody mógł dumnie kroczyć do ołtarza Jadwiga Dębicka z Akademii Dobrych Manier doradza, na co zwrócić szczególną uwagę.

Lista prezentów – jak ją dobrze sporządzić

Przyjęcie weselne powinno się odbywać w atmosferze serdeczności i zabawy. Powinno służyć poznaniu się osób bliskich z obydwu rodzin. Wciąż jednak pojawiają się sytuacje, dylematy czy mamy przekazać nowożeńcom prezent czy gotówkę. Ostatnimi czasy przyjął się zwyczaj, który rozwiązuje tę kwestię, czyli sporządzenie ”listy prezentów” przez parę młodą. Zwyczaj ten przyjął i sprawdził się w krajach rozwiniętych. Niestety budzi wiele kontrowersji, szczególnie wśród przedstawicieli starszego pokolenia. Nie znaczy to, że należy z niego rezygnować. Ważne, aby była odpowiednio zaplanowana. Na liście powinny znaleźć się prezenty o różnych cenach. Warto zaznaczyć, że” lista prezentów” jest jedynie sugestią i nowożeńcy będą wdzięczni za każdy prezent.

Zasady dobierania stroju przez mamę panny młodej i mamę pana młodego. Czego powinny unikać, a co mieści się w granicach etykiety

W dniu ślubu mamy nowożeńców powinny wyglądać modnie i szykownie, gdyż to one również będą na „oczach gości”. Mogą pozwolić sobie na wyjątkowe kreacje, które należy dobrać w odpowiedniej kolorystyce, odpowiednio do typu urody oraz figury i oczywiście należy pamiętać o dobrej jakości tkaniny. Nie mogą zapomnieć o dodatkach takich jak: fascynator, biżuteria, torebka i oczywiście eleganckie obuwie – mam na myśli szpilki. Na pewno nie powinny zakładać tak powszechnie przyjętej na różne okazje „ małej czarnej”.

Weselne zabawy w dobrym stylu – na co postawić, by nie narażać się na śmieszność, a gości w zażenowanie…

Zwykle to wodzirej lub członek zespołu proponuje różne zabawy dostosowane do wieku i poziomu gości. Powinny to być konkursy, quizy itp. Nie powinno być zabaw „ekstremalnych, które mają podteksty seksualne. Jeśli organizatorzy, jak i goście lubią takie zabawy to ich prywatna sprawa.

Czego powinna unikać panna młoda, kompletując swój strój – co zrobić z tatuażami

Z pewnością w kościele niewskazane są zbyt mocno odkryte plecy, ramiona i dekolt. Jeśli sukienka panny młodej jest zbyt odważnie wycięta proponuję pomyśleć o przygotowaniu narzutki, szala lub posiłkować się welonem, który przykryje ciało. Panna młoda nie powinna przesadzać z biżuterią. Cyt. ikony mody Coco Chanel „Im mniej – tym lepiej”. Zbyt mocny makijaż nie jest wskazany. Makijaż powinien być bardzo staranny i subtelny.

Wokół tatuażu wciąż jest wiele kontrowersji i emocji, zwłaszcza wśród osób starszej generacji – a tacy goście również będą na uroczystości weselnej. Dla panny młodej tatuaż może być bardzo ważny, ponieważ wyraża ją – czyli jej osobowość. Ważne jest – co on przedstawia. Decyzja powinna być podjęta indywidualnie. Polecałabym, aby do kościoła, gdyż jest to miejsce kultu i rządzi się innymi prawami – tatuaż zakryć. Do urzędu stanu cywilnego można pozwolić sobie na więcej.

Stylizacyjne faux pas pana młodego

Najczęściej spotykanymi tzw. wpadkami pana młodego są: nieodpowiedni kolor garnituru lub zakładanie ubrania wieczorowego np. fraka czy czarnego garnituru w porze dziennej. Ubrania wieczorowe zakładamy od godz. 1800. Jeśli chodzi o garnitur w kolorze jasnym, to powinien być noszony tylko w porze letniej. Powinien unikać takich błędów jak: wkładanie dekoracji kwiatowej do brustaszy (mała kieszonka na piersi), do której powinna być włożona biała poszetka. Miejsce dekoracji kwiatowej znajduje się w butonierce, która jest rozcięta. Jeśli jest zaszyta przypinamy specjalną zapinką. Częstą wpadką, którą zalicza pan młody jest pozostawiona metka – logo producenta na rękawie. Nieodpowiednia długość krawatu. Krawat powinien sięgać do klamry paska. Krawat dobrany nieodpowiednio do koloru koszuli i garnituru. Zbyt długie lub krótkie spodnie. Odpowiednia długość nogawki to taka, która ma jedno załamanie na bucie. Chyba, że jest to garnitur w stylu włoskim wówczas ma inny krój – nogawki są węższe i krótsze. Kolejną wpadką jest wkładanie do garnituru koszuli z krótkim rękawem oraz zakładanie podkoszulki pod koszulę. Należy pamiętać, aby do garnituru nie zakładać butów typu „mokasyn”. Do garnituru najbardziej eleganckie obuwie to- typu „oxsford”, dobrane odpowiednio do koloru garnituru.

 Autor: Jadwiga Dębicka | ekspertka etykiety, założycielka Akademii Dobrych Manier

Jadwiga Dębicka

Jadwiga Dębicka

Akademia Dobrych Manier

Jadwiga Dębicka posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i kursów na temat etykiety, savoir-vivre’u i dobrych manier. Ukończyła w tym zakresie wiele kursów oraz jest dyplomowaną absolwentką warszawskiej Akademii Dyplomatycznej, a na co dzień prowadzi założoną przez siebie „Akademię Dobrych Manier”. Całkiem niedawno zdała także egzamin na Trenera Biznesu z Certyfikatem Amerykańskim.

https://czerwonaszpilka.pl/project/akademia-dobrych-manier/