Każda kobieta wie, że codzienna pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna. Jednak czasem w pędzie porannych obowiązków nie przykładamy wagi do właściwej pielęgnacji. Spieszymy się, robimy makijaż, nie mamy czasu czekać aż krem się wchłonie. Rezygnujemy z któregoś kroku pielęgnacji. Zdecydowanie jest to nasz błąd! Powodem może być fakt, że wiele z nas nie potrafi po prostu dobrać dla siebie właściwego kosmetyku…

Na początku musimy przypomnieć sobie bardzo ważną kwestię – nasz skóra różni się od siebie, czasem bardziej, czasem mniej, ale to co sprawdza się u koleżanek, niekoniecznie musi sprawdzić się u nas.

Nasza cera może być tłusta, mieszana, sucha, wrażliwa, naczynkowa albo w końcu normalna. Częstym błędem jest traktowanie całej skóry ciała tak samo – to tak nie działa. Nikt nie powiedział, że jeśli na nogach mamy problem z łuszczącą się suchą skórą, to krem do twarzy powinnyśmy kupować ten dla cery bardzo suchej. Musimy ją potraktować bardzo indywidualnie, a zacząć zawsze trzeba od obserwacji.

Jak rozpoznać swoją cerę? Obalamy mity!

Po pierwsze: to, że raz udało nam się dobrać odpowiedni kosmetyk i określić, jakie potrzeby ma nasza skóra twarzy, nie znaczy, że one się nie zmienią. Takie podejście jest chyba najczęściej popełnianym błędem. Zapamiętajmy jedną kwestię, cera nam się zmienia. Ma na to wpływ wiele czynników, zaczynając od tego, że oddziałują na nią warunki zewnętrzne. Zmienia się także wraz z upływającym wiekiem, duży wpływ ma na nią nasza dieta, no i na koniec również kosmetyki, które na nią kładziemy. Teraz sprawa nieco się skomplikowała, prawda? Spokojnie, zaraz dowiemy się jak sprawdzić, czego aktualnie potrzebuje nasza skóra twarzy.

Wyjściowe typy skóry, od których powinnyśmy zacząć swoją ocenę to: normalna, sucha, tłusta i mieszana. To do odróżnienia nie będzie trudne. Każda z nich bowiem posiada wyraźne cechy charakterystyczne.

Normalna

Normalna – niewidoczne są na niej żadne zmiany, nie powstają wypryski, a jednocześnie jest elastyczna i gładka. Ta skóra nie zna też uczucia „ściągnięcia” nawet po umyciu. Jest ona najprostsza w pielęgnacji, ponieważ wystarczy używanie delikatnie nawilżającego kremu, a zimą nieco tłustszego, żeby zabezpieczyć ją przed mrozem. Jest ona także niestety najrzadziej występującym typem cery.

Tłusta

Nieco bardziej skomplikowana jest cera tłusta, rozpoznamy ją po tendencji do błyszczenia i wydzielania zwiększonej ilości sebum. Polecane są dla niej kremy matujące, o lekkich formułach. Warto na noc postawić jednak na mocniej nawilżający, by tymi matującymi nie wysuszyć sobie twarzy. W trakcie snu skóra przyjmuje zupełnie inaczej kładzione na nią kosmetyki. Często też problem jest bardziej złożony i błyszczenie jest spowodowane właśnie suchością. Skóra stara się nadrobić ubytki wilgoci w strukturach i produkuje zwiększoną ilość sebum. Aby sprawdzić, co jest powodem błyszczenia naszej twarzy, musimy przetestować kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem i sprawdzać, jak wpłynie to na cerę.

Sucha

Z kolei właśnie skórę suchą rozpoznamy po charakterystycznym uczuciu ściągania na twarzy, zwłaszcza po umyciu, jeśli do tego jest wrażliwa, to może nastąpić także uczucie pieczenia. Znajdziemy czasem na niej także miejsca, gdzie skóra się delikatnie łuszczy, musimy więc używać kremów bogatych w formułę nawilżającą. Jest to najprostszy do rozpoznania typ cery. Osoby z suchą skórą zazwyczaj są świadome, czego potrzebuje ich twarz.

Mieszana

Na koniec najbardziej skomplikowany w pielęgnacji typ: cera mieszana. Łączy ona w sobie jednocześnie cechy skóry tłustej i suchej. Ma tendencję do błyszczenia, ale miejscami schodzi z niej łuszczący się naskórek. Czasem te skłonności przeważają bardziej w jedną z tych stron. Kosmetyki dla niej powinny być jednocześnie lekkie i nawilżające, znowu tutaj zdecydowanie bardziej odżywcze zimą, a latem szybko się wchłaniające. Warto odżywiać ją także na noc, kiedy skóra lepiej przyjmuje wszystkie składniki, a błyszczenie w czasie snu nam nie przeszkodzi. Ten typ cery łatwo pomylić z cerą tłustą, także kolejny raz – najważniejsza jest obserwacja.

Złoty środek – krem do wszystkiego

Pewnie wiele z Was zastanawiało się nieraz nad tym, czy warto używać kremów uniwersalnych, które są przeznaczone dla każdego typu cery? Zrozumiałe jest to, że podejście do takich kosmetyków może być sceptyczne. Jak w końcu ten sam kosmetyk może odpowiadać cerze suchej i tłustej? No więc odpowiedź brzmi może. W końcu działa to tak, jak kosmetyki do cery mieszanej – też łączą w sobie te właściwości. Przy tego typu kremach ważne jest odpowiednie dobranie składników i skomponowanie ich w optymalnej ilości tak, by żaden z nich nie przeważał za bardzo. Zwróćcie uwagę, że bardzo często kremy przeciwzmarszczkowe są właśnie takimi „uniwersalnymi”. Jak więc to działa?

Zasada jest prosta krem łączy ze sobą składniki nawilżające, które nie zapychają nam porów z tymi dbającymi o elastyczność, sprężystość i odżywienie skóry. Te kremy wbrew pozorom są bardzo skuteczne, bo nie zmieniają pH skóry, nie przesuszą jej, a odżywiają i nawilżają, dbając także o uzupełnienie potrzebnych jej witamin. Sprawdźmy to na konkretnym przykładzie – krem z linii Perfect Beauty od Blue Nature na dzień i noc.

Uniwersalny krem na dzień i na noc

Krem Perfect Beauty dzień/noc jest kremem, który z powodzeniem może stosować każdy. Spełni on swoje zadanie dla cery dojrzałej, gdyż działa wygładzająco i ujędrniająco dzięki swoim składnikom jakimi np. są Argireline® i Arganowe komórki macierzyste. Składniki te mają udowodnione działania hamujące proces powstawania zmarszczek i stymulujące proces odnowy komórek w skórze właściwej, które zostały potwierdzone odpowiednimi badaniami. Może z nich skorzystać również skóra młoda, jako działanie zapobiegawcze i prewencyjne, aby opóźnić proces starzenia się skóry.

Krem dodatkowo bogaty jest w oleje nawilżające i witamy, które działają odżywczo na skórę, a tego potrzebuje każda cera. Jest to dobre rozwiązanie do codziennej pielęgnacji dla każdego. Więc jeśli zastanawiasz się, jaki krem będzie dla Ciebie odpowiedni, wypróbuj to proste i skuteczne rozwiązanie, zaoszczędzisz dzięki temu dużo czasu i pieniędzy. Jeśli zainteresował Cię ten kosmetyk to napisz 😊