II Wrocławski Koncert Charytatywny

Purpurowy Stradivarius dla Młodych Talentów Muzycznych

Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego

18.06.2018

}

18:00

Celem charytatywnego koncertu i spotkania z artystkami jest zdobycie funduszy na wyjazdowe stypendia dla utalentowanych polskich muzyków w wieku 14-18 lat do prestiżowej szkoły muzycznej Luzerne Music Center w USA.

Na niezwykłym instrumencie zagra Elizabeth Pitcairn – jedna z czołowych amerykańskich skrzypaczek. Gra na skrzypcach od 3 roku życia. Na 16-te urodziny otrzymała w prezencie od dziadka wyjątkowy prezent – skrzypce wykonane przez najsłynniejszego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariego w jego najlepszym „złotym” okresie.  Instrument znany jako “Czerwony Stradivarius Mendelssohna” został zakupiony dla Elizabeth anonimowo, na licytacji w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s za rekordową wówczas cenę 1,7 miliona dolarów. Nieznane przez prawie 200 lat losy skrzypiec i ekscytująca aukcja Christie’s były inspiracją do filmu “Purpurowe Skrzypce” z 1998 roku, uhonorowanego wieloma nagrodami, w tym Oskarem za muzykę. Skrzypaczka grała na swoim “Czerwonym Mendelssohnie” w najsłynniejszych salach koncertowych całego świata.

Dziś Elizabeth Pitcairn jest zaangażowana zawodowo w edukację wybitnie uzdolnionej młodzieży. Prowadzi Luzerne Music Center. Charytatywnymi koncertami wspiera utalentowanych młodych wirtuozów z wielu krajów, od roku również z Polski. W lecie 2017 roku, dzięki koncertom Purpurowy Stradivarius we Wrocławiu kształciły się w LMC dwie wrocławskie uczennice dwunastoletnia pianistka i siedemnastoletnia skrzypaczka.

Akompaniować będzie pianistka profesor Louise Thomas. W repertuarze utwory R. Straussa, F. Schuberta i M. Ravela

Elizabeth Pitcairn wystąpi z pianistką, prof. Louise Thomas z Chapman University w Południowej Kalifornii.

W repertuarze znalazły się między innymi sonaty Franza Schuberta, Maurice Ravela i Richarda Straussa.

Koncert charytatywny Purpurowy Stradivarius dla Młodych Talentów Muzycznych w Warszawie odbędzie się 16 czerwca o godz. 18:00 w niepublicznym liceum Akademeia High School.

II Wrocławski Koncert Charytatywny Purpurowy Stradivarius dla Młodych Talentów Muzycznych odbędzie się w poniedziałek, 18 czerwca o godz. 18:00 w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wpływy z biletów z obu koncertów przeznaczone zostaną w całości na kształcenie młodych polskich wirtuozów w prestiżowej letniej szkole muzycznej Luzerne Music Center w USA.

Więcej informacji na temat koncertów na stronie: http://purpuroweskrzypce.pl/

Elektroniczna rezerwacja biletów na: info@purpuroweskrzypce.pl

Partnerzy i współorganizatorzy:


We Wrocławiu:

Komitet Społeczny Purpurowy Stradivarius

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu

Stowarzyszenie Pomocy Szkole na rzecz Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu

W Warszawie:

Fundacja Akademeia

Akademeia High School

Komitet Społeczny Purpurowy Stradivarius

Music Hub

Luzerne Music Center