Pierwsza Dama dwóch kadencji 1995 – 2000 i 2000 – 2005. Kobieta o wysokiej kulturze osobistej, która stworzyła modelowy wizerunek pierwszej damy i ikony stylu. Wykształcona i elegancka. Cała oddana pracy społecznej pomaga dzieciom chorym na raka oraz zmienia podejście Polaków do profilaktyki zdrowotnej.

Jolanta Kwaśniewska urodziła się w 1955 roku w Gdańsku. Studiowała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Pod koniec roku 1979 wyszła za mąż za Aleksandra Kwaśniewskiego, którego poznała na studiach. Na początku pracowała na stanowisku dyrektora ds. handlowych w firmie produkującej biżuterię. W 1991 roku stworzyła własną działalność – agencję nieruchomości.

Przyznaje, że gdy mąż został prezydentem, trudno było jej rozstać się ze swoją firmą.

Życie w Pałacu

Po przeprowadzce do Pałacu Prezydenckiego nowa Pierwsza Dama zmieniła jego wnętrze. Zwolenniczka stylu skandynawskiego nie mogła przyzwyczaić się do wielkich pomieszczeń i mało funkcjonalnych łazienek. Dlatego pierwszym działaniem był remont, który pozwolił nie tylko odświeżyć wnętrza Pałacu, ale także dodać im funkcjonalności. Po ociepleniu całej przestrzeni z radością pomyślała o Pałacu Prezydenckim „nasz dom”.

Ciekawa i tryskająca energią zastanawiała się jak ma funkcjonować jako pierwsza dama. Podejmowała próbę korespondencji między innymi z Hillary Clinton, aby dowiedzieć się w jakich warunkach działa. Niestety nie dostała odpowiedzi. Firmę, w której najchętniej by została oddała w zarządzanie, ponieważ niewyobrażalnym było, aby pierwsza dama pokazywała klientom domy do wynajęcia.

Dzień Jolanty Kwaśniewskiej jako pierwszej damy zaczynał się o dziewiątej rano. Szła wtedy do Sali Rokoko w Pałacu Prezydenckim i tam odbywała spotkania do około osiemnastej. Nie chciała jednak zamykać się w Pałacu i zdecydowała, że będzie jeździć po Polsce, by rozmawiać z ludźmi.

Dzięki Jolancie Kwaśniewskiej w Pałacu Prezydenckim zaczęło kwitnąć życie kulturalne. Goszczono tam liczne gwiazdy, odbywały się wystawy i koncerty. Jednym z pierwszych gości był Michael Jackson.

Po zakończeniu drugiej kadencji prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego, Jolanta powróciła do swojej agencji nieruchomości oraz podejmuje działania społeczne.

Działalność społeczna

Jako pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska stworzyła Fundacje Porozumienie Bez Barier. Głównym działaniem Fundacji jest „urzeczywistnienie idei wyrównywania życiowych szans ludzi niepełnosprawnych i pokrzywdzonych przez los”. Utworzyła także Fundusz Pomocy Młodym Talentom. Po latach zaczęła upominać się również o godność i szacunek dla ludzi starych.

Jolanta Kwaśniewska to kobieta, która jako pierwsza dama wyszła z pomocą do ludzi, którzy ją uwielbiają. Rozmawia z nimi jak z równymi. Nie dzieli lecz łączy. Najważniejsza jest dla niej aktywność i możliwość realizacji planów, dzięki buzującej w niej cały czas energii do działania.


Podobne wpisy

All rights reserved Czerwona Szpilka Magdalena Szewczuk 2019 | Project design SHABLON